| Little Kid a întrebat:

Buna!
Anul acesta m-am lasat de invatat.sunt clasa a 7. daca in clasa a 5 am avut media 9.07 si in clasa a 6 media 9, 00, anul acesta cu siguranta imi iese mai putin de 9.
De ce? am alte preocupari in timpul liber.sa ies afara, cu fetele, cu baietii, sa ma machez, pc, teme.
Ma ingrozeste faptul ca mama zice mereu ca o sa vina la scoala si ma bate in fata clasei.cu siguranta, unii dintre voi ati trecut prin astacrying

De cateva zile incoace, m-am cam certat cu mama.acum imi verifica caietele, se poarta mai aspru cu mine etccrying
Ce as putea sa fac? Sunt speriata ca ar putea sa vina la scoala si sa faca scandalsad

Help me please.
A avut cineva situatii asemanatoare? cum ati procedat?

Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Puf a răspuns:

Scumpo nu iti fa atatea griji, uite eu in clasa a 5 am avut 9. 60 in clasa a6a 9, 91 a 7a 9, 50 si a 8a am avut 9, 30 am scazut mult in clasa a 8a in comparatie cu ceilalti ani, asa spun parintii ca vin si fac si dreg doar sa te faca sa inveti, sa te simti stresata ca te vei face de rusine si alt ceva nu ai ce sa faci sa rezolvi pb. Crede`ma ca mama ta nu ar face prostia asta, in adancul sufletului iti spun eu ca e mandra de tine deoarece ai medii peste 9 si e un lucru bun, dar daca ea ti-ar arata faptul asta ca e mandra de tine, u nu ai mai avea nici un interes sa inveti in continuare ca sa fie ea mandra de tine. Tu trebuie doar sa iei sa inveti putin mai mult, iar cand mama ta te cearta cere`ti scuze si promite-i ca vei lua note mari, dar sa nu minti, chiar asa sa faci imediat sa vii cu o nota mare si asa ii vei demonstra ca nu esti un om fara cuvant, din potriva esti o persoana care merita aprecieri. Mama ta nu va face ceea e a zis, o mama nu are inima sa isi faca copilul de ras. Stii cum se spune, nici copilul nu poate gresii de cate ori poate ierta mama. Bafta!love struck

14 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Eu în clasa a V-a am avut 9, 85 şi m-am enervat că n-am primit nici măcar premiu iar în clasa a 8-a am avut 9. 00 (sau 9. 15... naiba ştie).
N-are nicio treabă. Maică-ta zice dar doar n-o să-ţi ia gâtu' pentru nişte banale note!
Acum e aiurea că au ajuns să conteze enorm mediile şi o medie aiurea la religie sau muzică (obiecte extrem de inutile) te pot arunca la un liceu inferior.
Trage tare şi o dată intrată la liceu poţi să-ţi vezi de plimbări şi de băieţiwinking.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ca sa eviti astfel de scene invata, mai ai timp sa iti imbunatatesti situatia scolara.

| Derye a răspuns:

Ce zici daca te pui pe invatat? Dupa ce intri la un liceu bun, faci ce vrei. Acum e perioada critica...

Si eu am facut la fel si acum regret...adica in clasa a5a am avut 9, 80, intr'a 6a, 9, 50, intr'a 7a 9, 40, iar acum cred ca iau putin peste 9.

| lays a răspuns:

Pai acum ai probabil 13-14 ani.ai altele in cap, nu doar papusi si invatat ca pana acum...make-up,moda,baieti,,jocuri pe calc.este inevitabil.toti cred ca am trecut prin asta. e normal. daca stii cum sa faci ai timp de toate.vii de la scoala.mananci si te apuci de invatat apoi stai la calculator.mai vb cu o prietena cu un baiat sau cu cine vrei tu.nu trebuie s alasi invatatulstraight face!

| Me,myself & I a răspuns:

Eu zic sa o iei in ordine, daca iti faci un program bine stabilit o sa ai timp sa si inveti si sa si iesi cu fetele in fiecare zi si o sa scapi de cearta cu parintii tai, cel mai bine intai sa iti faci temele sa nu le amani pe toate in aceeasi zi, daca azi ai avut romana si ai teme pentru poimaine ti le faci azi si asa ai scapat de o tema in plus, sa inveti ca nu dureaza mai mult de 2 ore si apoi pana seara ai timp sa iesi si cu fetele de o sa va plictisiti una de alta si cu machiajul las-o mai moale ca o sa ai timp, cunosc pe cineva caruia i-a fost distrus tenul ca a folosit tot felul de machiajuri, sunt sigura ca esti mai frumoasa naturala, nu stiu daca ai vazut dar un sondaj facut a scos la iveala ca baietilor le plac mult mai mult fetele mai naturale. te pup si sper ca ti-am fost de ajutor!

| Nu conteaza a răspuns:

Decat sa te machiezi sa sa te plangi dc nu inveti? nu spun sa ai 10 la toate da mkr d un 9 si ceva sa-ti iasa si tie media mai mare...crede-ma eu acum sunt a8a si ma streseaza mediile I don't want to see si nu le am cat tine tongue la anul' o sa ti doresti sa fi invatatwinking

Răspuns utilizator avertizat
| liveincolors a răspuns:

Cum au zis si ceilalti, trebuie sa inveti. Trage tare astea 2 luni ca sa-ti iasa medii mai mari. Incearca sa-ti dozezi timpul, astfel incat sa ai lectiile invatate, dar sa-ti mai ramana si ceva timp liber.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa spun toti parintii. E un pretext ca sa te faca sa inveti.Totusi,daca vrei sa ajungi la un liceu bun, ar trebui sa o asculti.Plus de asta, media 9. 07 e cam putin.Lupta sa o transformi in 10.Eu am avut media 10 in fiecare an si mama nu a fost nevoita sa ma certe sau sa ma ameninte in vreun fel.Las-o mai moale cu machiajul si plimbarile cu fetele.Ai timp si pentru asta, mai tarziuwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga e ingrozitor eu zic sa inveti ca destul o sa te distrezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa iti faci timp pentru toate si sa ii ceri ajutorul mamei tale ca sa socializezi cu ea mai mult la voce minima

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu stiu trebuie sa inveti mult ca sa ai media 9 eu tec pe a 7 si in clasa a 5 am avut media 9 69 si in a 6 am avut media 079 cred ca in a 7 o sa am media mai mare si suxeces la invatat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu trebuie sa o faci pe mama ta sa-si aduca aminte cum ere ea la virsta ta...Shi spune-i sasepuna in locul tau. Si inteab-o cum v-a proceda?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu crede ca mama ta o sa vina la scoala ca mama prietenei mele tot spune de 2 ani ca o sa plece la scoala si o sa faca scandal dar nici o reactie, ea tot s-a lasat cu machiajul si cu prietenele si cu baietii asa ca nu te deranja te rog mult!