| anonim_4396 a întrebat:

.as dori si eu sa-mi spune-ti parerile voastre despre ceea ce va voi povesti acum.
Deci eu am 2 prietene, sau aveam(Maria si Mariana).
Ele sunt cum mine ontr-o clasa.
De mica prieteneam cu Maria, iar de acum 1 an am inceput sa prietenim in 3, si merem ne certam,apoi un timp ele au inceput sa prieteneasca mai bine intre ele,si noi ne-am certat si nu ne-am impacat mult timp apoi iarasi ne-am impacat,Mariana tot timpul venea prima sa se impace,Maria insa nu,si asta imi place in ea. Mai tirziu am aflat ce vorbea Maria despre mine pe la spate,Mariana mi-a spus,dar in acel timp si Maria a spus cuvinte urite despre Mariana,si deci iesea ca ne vorbeste pe ambele pe la spate,si ne-am certat foarte rau cu ea,si nu ne-am mai impacat cu ea timp de o vara,si noi am zis cui Mariana, ca nu ne mai impacam cu ea niciodata,iar daca chiar ne vom impaca nu ca atunci,insa ea atit de( nu stiu cum)sa impacat cu ea,si acum ea nu stiu ce s-a suparat pe Maria si nu vorbea cu ea,si-mi tot zicea mie tot felul de cuvinte de ea,si eu ii zic nu te impaca,dar ea atit de fatarnica sa impacat,si eu m-am suparat pe ea, si ea imi scrie sms "tu vad ca ti-ai suparat, dar eu am vrut sa ne impacam din nou in3"
Cum dracu sa te-mpaci din nou in 3, dupa ce-ai zis ca niciodata nu te vei mai impaca ca inainte?
Si eu zic ei "eu nu am novoie de asa prietene ca voi care ma dradeaza,si ma vorbesc pe la spate,ma descurc bine si fara voi"
dar ea zice"stii daca nu vrei nu te impaca,noi tot ne descurcam foarte bine si fara tine"
ma da chiar sa fii asa!(ea, Mariana este un fel de om care e tacuta si linistita in public, dar asa e doamne fereste!)
si eu la asta zic"bine vom vedea la urma, pa, pa"
si ea n-a mai scis nimic.
Si cind la scoala vroia sa se impace si tot se lingosea pe linga mine.Si am acum am o luna de cind nu ma impac cu ea.
Voi ce zice-ti despre asta? Stiu ca pare aiurea ca tot ne impacam ne certam!big grinCu cene e mai bine sa ma impac?
Daca nu ma impac cu nici una nu mai cu alt cineva cu cine sa prietenesc.

Răspuns Câştigător
| mona a răspuns:

Cine te vorbeste pe la spate nu ti-e prieten adevarat, decat 100 de prieteni falsi mai bine numai unul singur si bun, decizia iti apartine daca te mai impaci sau nu cu ele, eu nu m-as impaca deocamdata cu nici una

4 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Merit un vot doar pentru ca am citit toata povestea asta. Daca pe mine m-a vorbit cineva de rau si am aflat, salut! Ori esti prieten si imi zici in fata, ma ajuti sa ma schimb in bine, ori nu imi esti prieten, simplu. Lasa ca vei mai gasi ca ele cu miile. O prietena adevarata in schimb gasesti mai rar.Asa ca fa-te si tu ca nu esti suparata, dar nu mai impartasi secrete cu ele. Esti probabil in jurul varstei de 11 ani, momentul cand cu totii realizam ca nu exista prieteni.

| valentingb a răspuns:

Nu-i nimic, Mona este un utilizator devotat, merita. Prietenul la nevoie se cunoaste. Cineva care te paraseste asa nu merita atata bataie de cap. Sa fiu sincer niciodata nu m-am certat cu cineva, sa nu mai vorbesc o saptamana sau o luna. Pot sta cu cineva cateva ore fara sa spunem un cuvant si sa ne intelegem de minune. Dar tu esti fata, a nu vorbi cu cineva este cea mai mare pedeapsa pe care poti sa i-o dai acelui cineva, nu? Uite, vizioneaza clipul asta Allan Pease - De ce barbatii..., pe Youtube, este tradus in limba romana. E foarte interesant. Vei afla de unde imi dau seama asa usor unele lucruri despre tine.happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar si cei mai buni prieteni se mai cearta. Am 2 prieteni foarte buni cu care ma certam destul de des. Ba eram certati cate 2, ba toti 3, dar ne impacam repede, intr-o zi sau doua cel mult.
Acum nu ne prea certam, pentru ca eu nu mai stau in Romania si nu prea avem de ce big grin. De fapt se mai cearta ei si eu trebuie sa-i impac dupa aia, dar asta e alta poveste.
Ce am vrut eu sa-ti zic e ca nu trebuie sa tii suparare pe prieteni si daca se cearta sa incerci sa ii impaci. Asa ca impaca-te cu amandoua, daca si ele vor chestia asta.

| ginadr a răspuns:

Toti prieteni se cearta tu trebuie sa te gandesti daca merita sa le ierti sau nu