| Armyde a întrebat:

Cum pot sa-i demonstrez mamei ca m-am maturizat? adica mai tot timpul ne certam din tot felul de motive si m-am saturat! stiu ca trebuie sa discut cu ea insa nu stiu cum sa incep o asemenea discutie, va rog dati-mi niste sfaturi? am 15 ani

Răspuns Câştigător
| Anne_1755 a răspuns:

Sal! Parerea mea e ca nu ar trebui sa te duci la mama ta si sa spui "Sti vreau sa discutam.sa sti ca m`am maturizat". Ar trebui sa-i demonstrezi prin comportament, gandire.incearca sa te schimbi in aceea fata in care ar vrea ea sa fi. Daca incepeti vreo cearta incearca sa nu ii comentezi[parintii urasc acest lucru stiu din propie experienta]dai dreptate si las`o sa vb cat vrea. o sa inceteze la un moment dat. Poate astfel isi v-a da seama ca ai mai crescut. O sa vada ca ii acorzi mai mult respect si va face la fel.Ai putea sa o ajuti prin casa la treburi cat de mult poti. Sper ca te-am ajutat.happy

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca cel mai bine ii poti demonstra ca te-ai maturizat si te-ai schimbat prin comportarea ta, ajutand-o in treburile gospodaresti - curatenie, spalat vase, mici cumparaturi etc. De asemenea ar trebui sa te comporti ca o fiica iubitoare, sa nu-i raspunzi la observatii, sa nu te contrazici cu ea, chiar daca ti se pare ca ai dreptate, sa fii ascultatoare. Daca te vei comporta asa mama ta o sa vada si sa bage in seama, de una singura, ca te-ai schimbat mult in bine si o sa te aprecieze. Succes si numai bine!

| Liviu a răspuns:

Eh din pacate
Eu nu ma am prea bine cu tata laughing
Nu prea imi vine sa ii spun mamei unele chestii'
Eu am invatat mai mult din propria experienta ^^
Cat despre demonstrat Armyde...
Demonstreazati tie intai. ca esti maturahappy
^^

| mihaibrasov a răspuns:

Va certati pentru ca la tine incepe o varsta dificila, dar frumoasa in acelasi timp : adolescenta. Traieste-ti adolescenta, dar cand ai astfel de probleme gandeste-te de 3 ori inainte sa deschizi gura. Cam asta e ideea.

| psihox a răspuns:

--Mama, de ce esti asa de nervoasa? Care sunt problemele tale?
Spune-mi-le chiar azi, te rog.

| atianin a răspuns:

In primul rand fii serioaza respectati cuvantul dat si sa i intelegi si pe ea cand are probleme, cam asa ii poti arata ca esti matura.
Daca vrei sa discuti cu ea serios fa-o intr-o zi cand nu are motive sa fie stresata cum ar fi intr-o sambata/duminica si spune-i ca ai vrea sa stati si voi de vorba daca nu o deranjeaza in acel moment astfel o lasi sa aleaga daca vrea sa discute cu tine atunci vei arata ca iti dai interesul sa va rezolvati problemele.Incepe sa vorbesti cu ea despre ceva banal care sa nu aiba o mare importanta si treptat condu discutia spre subiectele care vrei sa le discuti cu ea.

| Rihanna a răspuns:

Orice ai face, pentru mama ta, tot copilul ramai.tot fetita ei. apropie'te de ea, desi cred ca lucrul asta trebuia facut de cand erai mica, trebuia sa te invete.mama mea asa a facut si acum ii spun ei orice, ma intelege cel mai bine. pur si simplu vorbeste cu ea, incepe prin a'i povesti ce ti se intampla in viata de zi cu zi, chiar si chestii banale, apoi cere'i sfaturi, cum sa faci aia, cum sa procedezi in situatia aia.cred ca o se implice din ce in ce mai mult.sa te vada interesata de parerea ei

| Aura a răspuns:

Uite, astea sunt probleme ale adolescentilor, cu totii trecem prin asta. Incearca sa te stapanesti cand vorbesti cu ea, vorbeste-i calm, frumos, fii deschisa cu ea, si incearca sa-i faci pe plac. Crede-ma nu ai nimic de pierdut. Spre exemplu daca te pune sa faci curat in camera, fa ca nu iti cade mana, cu ocazia asta inveti. Stai pe langa ea cand face mancare, intreab-o cate ceva despre ce face chiar daca nu te intereseaza, ii va parea bine, se va simti. nu stiu cum sa zic, fericita. Ia si ajut-o ori de cate ori are nevoie, o va face sa se simta mai bine, daca tie ti se pare ca asta nu arata ca te-ai maturizat, crede-ma ca pentru ea inseamna mult, si va crede ca te-ai maturizat, si asa va fi. La inceput nu vei avea chef, dar pe parcurs iti va place. happy Bafta!

| JustMe_8650 a răspuns:

Ai putea in primul rand sa asteti momentul oportun ca sa incepi o astfel de discutie, in niciun caz cand vine obosita de la servicu si nervoasa ca seful a pus-o sa faca nu stiu ce hartii. Ai putea sa pregatesti o cafea sau un ceai pentru amandoua si sa o iei pe ocolite chestii de genul : " Tu ce faceai la varsta mea? Bunica te lasa sa faci asta" in cazul in care raspunde negativ(adica mama ei nu o lasa un anumit lucru) o poti intreba " Si cum ai convins-o?, Si ce ai facut? " astfel ai putea sa o bati cu propriile ei armewinking. Sau pur si simplu " Mama nu mai sunt un copil, De ce ma tratezi ca si cum as avea 10 ani?" Ce sa fac sa-ti demonstrez ca m-am maturizat?"
Sper ca ti-am fost de folos. Dar nu uita prin comunicare poti rezolva problema :*

| Catalina_8352 a răspuns:

Off draga, si eu am asa probleme, si intilnesc persoane de virsta mea tot cu asa probleme, cred ca e din cauza virstei, 15 ani nu e prea mult.Totusi incerc sa o ascult pentru ca sfaturile ei uneori chiar sunt utile, insa cite o data nu te intelege corect.Stiu asta. Pur si simplu ascut-o insa nu luat totul la inima, cind iti vorbeste nu te contra cu ea ci taci sau spune-i ca ai inteles. Dar de sfaturile ei nu uita. Sper ca ti-am fost de ajutor.Succese mari!

| GeorgyHyunAh15 a răspuns:

Pai arata-i. exemplu:incepi sa te epilezi, sa vb mai mult la telf cu fetele sau cu baieti, sa te aranjezi mereu cand mergi pe undeva sau cand iesi afara.si spune-i ca nu mai esti un copil mic