| Livia14 a întrebat:

Bună! Fiica surorii bunicii mele din partea mamei, adică mătușa mea, a fost căsătorită acum 20 de ani cu tatăl iubitului meu. În acest caz, eu cu iubitului meu suntem rude?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu sunteti rude deloc, fiindca este o rudenie prin alinata.

Doar daca matusa ta l-a nascut pe iubitul tau, doar atunci sunteti rude de sange si relatia nu este permisa.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nici nu cred ca iti este matusa fiica surorii bunicii tale. Iti era matusa doar daca era sora mamei tale.

Si din acea casatorie, copilul lor este chiar iubitul tau? Daca da, atunci e cam aiurea.

| Livia14 explică (pentru StoicAnalysis):

Nu, ei nu au avut copii împreună, au fost căsătoriți doar 2 ani și după s au despartit

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Livia14):

Aa, atunci n-ai treaba.

| Livia14 explică (pentru StoicAnalysis):

Sunt creștină de rit vechi, iar la noi cununiile se pun ca fiind rudenii... de aceea am întrebat...

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Livia14):

Si eu tot ortodox de rit vechi sunt, dar nu am auzit pana acum de asta.

| ReluCruciatul a răspuns:

Daca nu e mama lui nu. E cam dubios mai ales daca el o cunoaste...

| dromaderul a răspuns:

Nu sunteti rude de sange. Va puteti iubi linistiti.