| AlexOPR a întrebat:

Verișoara de gradul 1 a mamei (fiica surorii bunicii), este matușă de gradul 1 sau 2?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Intr-adevar nu exista prevederi legale cu privire la gradele de rudenie mai indepartate decat gradul 4. Nu poti mosteni legal o ruda mai indepartata decat gradul 4.
Dar nu exista o limita calculul gradului de rudenie. Poti calcula pana acolo unde detii informatii. Nimeni nu are informatii pentru a calcula grade de rudenie pana la Adam si Eva.
Gradul de rudenie se calculeaza urcand si coborand pe arborele genealogic. In cazul mentionat de tine:
- ruda de gradul 1: mama
- ruda de gradul 2: bunica
- ruda de gradul 3: strabunica
- ruda de gradul 4: fiica strabunicii, sora bunicii
- ruda de gradul 5: fiica surorii bunicii

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este verisoara de grad 2 cu mama ta.
Tie iti este matusa.

| Lioana a răspuns:

Matusa de grad 1 este sora mamei. Verisoara mamei e matusa de grad 2.
A nu se confunda gradul de matusa cu gradul de rudenie. Verisoara mamei e ruda de gradul 5 cu tine.

| mi25 a răspuns:

Gradele de rudenie nu se duc pana la Adam si Eva. Nu exista, decat in mintea unora si in anumite zone, verisori, matusi, nepoti etc de gradul 2, 3... n.
Atat din punct de vedere legal, cat si religios, sunt rude: parinti, bunici, strabunici, copii, nepoti si stranepoti de fii, frati, nepoti de frati, unchi, matusi, veri.

| mi25 a răspuns:

Nu exista rude de gradul 5. Gradul de rudenie se ia in considerare pana la gradul 4. Ca altfel am fi rude cu toti din localitate.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Grade_de_rudenie

| TheGentleman a răspuns (pentru mi25):

În rândul monarhiilor așa și este