| anonim_4396 a întrebat:

acum 6 ani mama a divorţat si nu a mai avut nici o relaţie pentru ca nu a avut nici timp fiind ocupată mereu cu serviciul si nici chef, dupa 6 ani a început o relaţie cu un bărbat cu cativa ani mai mic ca ea dar nu asta contează, mama e din nou fericita si eu ma bucur, acel barbat este de treaba si o iubeste mult pe mama si pe viitor vrea sa ne mutam la el ( el are o vila si consideră ca am trai mai bine daca am sta cu el) eu nu am nimic cu el, se comporta frumos cu mine si o respecta pe mama ceea ce contează foarte mult. problema e ca sora mea care e plecata în Germania nu vrea sa se mărite mama cu el, eu sincer as vrea pentru ca mama ar fi mai fericita si am trai mai bine, ea totuşi nu vrea si il cam "înteapa " pe el. ce as putea face? daca ii zic ceva lu sora-mea imi zice ca nu sunt eu in masura sa judec ce zice ea.

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nici sora ta nu este in masura sa judece ce spui tu, dar cu atat mai putin s-o judece pe mama voastra!

Chiar daca ar fi o relatie de o noapte, n-ar avea dreptul sa-i reproseze ceva. E persoana matura si libera sa-si traiasca viata, cu toate bunele si relele aferente.

Dupa 6 ani de "post", mama voastra si-a gasit un partener nou. Indiferent daca relatia lor va dura 2 ore, 2 luni sau 20 ani, este alegerea si treaba EI, nu arudelor, prietenilor, cainilor sau pisicilor.

| Liviu a răspuns:

Pune-i pauza lu sora'ta 6 ani de la carici, sa vezi cum o sa inteleaga situatia laughing

| RAY a răspuns:

Sorata ce are cu el? nu il place? tu ce varsta ai de nu ai cuvant in fata ei? maicata ce spune? pai sorata nu e dumnezeu, nu puteti sai faceti pe plac mereu, nu-i convine treaba ei

| lilith16 a răspuns (pentru RAY):

El a întârziat la ceva întâlniri cu mama si de atunci a prins boala pe el, eu am 14 ani si ea 21 si mama spune ca daca ea vrea sa se marite cu el se marita si fara acordul surorii mele

| RAY a răspuns (pentru lilith16):

Ai o mama rationala, sorata va veni la nunta mai mult ca sigur

| PersonajFictiv a răspuns:

Sora ta e egoista, se gandeste la ea si nu la fericirea mamei tale, tu doar spune-i mamei ca esti de acord si ca te bucuri pentru ea, spune-i ca tu vrei ca ea sa fie fericita.
Nu conteaza ce vrea sora ta, conteaza ce vrea mama ta.
Sora'ta sa isi vada de ale ei, nu are ea nimic de zis.

| Dalmore a răspuns:

Sora ta e egoista, nici macar nu e cu mama ta, aici, e in Germania si ii dicteaza ea viata de acolo? Oribil. Mama ta trebuie sa fie fericita, nu sora ta. Nu ii tine ea lumanarea ca sa fie impotriva. Spune-i ca nici ea nu e in masura sa judece alegerile mamei ei, ca ea si-a dedicat viata muncii ca sa va creasca pe voi, are si ea dreptul la fericire, nu sa moara singura ca un animal.

| Yurisa a răspuns:

"daca ii zic ceva lu sora-mea imi zice ca nu sunt eu in masura sa judec ce zice ea."

Nici sora ta nu este in masura sa judece alegerile mamei tale. Daca mama ta este fericita alaturi de acel barbat, nu este problema surorii tale. Parerea ei este infima, mama ta daca stie ce este bine se va marita cu iubitul ei daca se iubesc.

| gheorghe699 a răspuns:

Eu cred sincer, ca nu este treaba ta, nici a surorii tale, este exclusiv problema mamei voastre ..scz,nu am vrut sa 'sune"a sentinta, dar asa cred ca este normal, desi inclin sa-ti dau dreptate, observ ca vrei ca mama ta sa fie fericita.

| SantalPorcocale a răspuns:

Si sora-ta nu-i in masura sa judece cu cine se marita maica-ta.
Eu in locu tua nici n-as mai baga de seama chestia ca ei nu-i convine.
Omu ii ok, tu esti de acord, toate bune.
Deci nu vad cum ar putea decizia lu' sora-ta sa stea in calea voastra.

| andreeabobo a răspuns:

Daca mama ta se simte bine si este fericita este strict decizia ei. Nici tu nici sora ta nu aveti ce zice. Trebuie doar sa fiti langa mama voastra si sa o iubiti. Daca omul acela e ok si mama voastra e fericita, tot ceea ce ar trebui sa conteze e fericirea mamei voastre. Sora ta trebuie sa inteleaga ca mama voastra s-a sacrificat destul si merita sa fie fericita indiferent ca ea e de acord sau nu!

| Stefan123x a răspuns:

Banuiesc ca mama ta nu e foarte in varsta, sora ta ar trebui sa se gandeasca la ce ar face-o fericita pe a voastra mama, dupa 6 ani simte nevoia de afectiune de la un barbat, e ceva firesc. Daca mama ta e fericita, asta conteaza, nu spune nimeni ca sora ta sau chiar tu trebuie sa aveti o relatie prea stransa cu acel barbat.
Oricum, cel mai important lucru pentru tine, nu uita cine iti e tata.

| lilith16 a răspuns (pentru Stefan123x):

Daca te referi la omul ala care de la 8 ani nu mi-a spus la multi ani sau tot la acel om care a inselat-o pe mama asta fiind motivul divorţului si tot omul ala care nu stie cati ani am sau daca mai traieasc sincer chiar as vrea sa uit ca imi e tata.

| Stefan123x a răspuns (pentru lilith16):

Ok, atunci imi pare rau, Nu mai zic nimic, nu am dreptul sa mai spun ceva, tot ce mai am de zis e ca pentru mine tata conteaza prea mult.
Acum am 17 ani si nu de mult am aflat cat de mult inseamna el pentru mine... :/