| emiliaconstantin2005 a întrebat:

Bună TPU.
Am nevoie sa ma descarc, poate chiar niste sfaturi.Sora mea mai mica este clasa a 9a si are o relație cat de cat lunga cu un baiat.Baiatul ala da in ea, o injura, o controleaza, se cearta cu ea din orice.Azi s-a certat cu ea si i-a zis ca o trimite acasa, o face de ras in tot liceul.Eu stau si ii mananc rusinea ei ca atat o duce capul, eu am 18 ani.Venim dintr-o familie buna si nu stiu cum poate sa accepte cand tata nu a dat niciodata in noi, nici in mama.Mama mea..il considera baiatul ei, cand ii spun ca nu e ok se ia de mine si ma si ataca prin alte lucruri si credeți-mă ca stiu ce zic si chiar grav.Ma simt de parca eu sunt o straina si el e copilul ei, efectiv asa ma simt.Si am atatea pe cap anul asta cu bacul si sa o mai stiu pe sora mea asa sa imi fac griji parca face totul si mai greu.Eu in 18 ani nu i-am permis niciunui baiat sa imi faca asa ceva si ea accepta.Nu stiu ce sa mai fac, toata lumea imi spune, ba chiar primesc filmari si e totul chiar rau.Sunt persoane care chiar ii vor binele ei.I-am spus tatei si nu ma crede, mama se ia de mine zici ca sunt un gunoi in fata lor.M-am saturat de tot, nu ma crede nimeni, nu mai pot asa

7 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ceva nu prea se leagă. De ce apari tu ca un gunoi în fața lor, când ideile tale sunt înțelepte? Și de ce ei, familie bună, îl iubesc pe băiatul ăla care o înjură și o bate pe fiica lor? Poate nu ne spui tot.

| emiliaconstantin2005 explică:

Tot ce e aici am incercat, am si plans in fata părinților de grija ei.Si nu ma cred.

| AliGab a răspuns (pentru emiliaconstantin2005):

Daca spui ca ai filmulete in care tipul o bate si o injura, de ce nu le prezinti parintilor? Asa de greu este? Ea (sora ta) ce spune despre acest lucru? Ii convine ca ala s-o trateze ca pe un gunoi? Si daca acum accepta asa ceva, ce va fi mai tarziu? O va omori? Tipul este si el minor? Aduna dovezi si arata-le parintilor. Daca ai filmulete cu agresiuni asupra surorii tale, arata-le parintilor si poate fi depusa si plngere penala la politie cu asemenea dovezi.

| emiliaconstantin2005 explică (pentru AliGab):

Frate mami m-a injurat azi toata ziua, a zis ca vrea sa o bata pe sora mea in ultimul hal si m-a facut in toate felurile ca de ce ma bag.Eu nu am facut nimic rau doar mi-am facut griji in legatura cu sora mea