| emiliaconstantin2005 a întrebat:

Bună TPU.
Am nevoie sa ma descarc, poate chiar niste sfaturi.Sora mea mai mica este clasa a 9a si are o relație cat de cat lunga cu un baiat.Baiatul ala da in ea, o injura, o controleaza, se cearta cu ea din orice.Azi s-a certat cu ea si i-a zis ca o trimite acasa, o face de ras in tot liceul.Eu stau si ii mananc rusinea ei ca atat o duce capul, eu am 18 ani.Venim dintr-o familie buna si nu stiu cum poate sa accepte cand tata nu a dat niciodata in noi, nici in mama.Mama mea..il considera baiatul ei, cand ii spun ca nu e ok se ia de mine si ma si ataca prin alte lucruri si credeți-mă ca stiu ce zic si chiar grav.Ma simt de parca eu sunt o straina si el e copilul ei, efectiv asa ma simt.Si am atatea pe cap anul asta cu bacul si sa o mai stiu pe sora mea asa sa imi fac griji parca face totul si mai greu.Eu in 18 ani nu i-am permis niciunui baiat sa imi faca asa ceva si ea accepta.Nu stiu ce sa mai fac, toata lumea imi spune, ba chiar primesc filmari si e totul chiar rau.Sunt persoane care chiar ii vor binele ei.I-am spus tatei si nu ma crede, mama se ia de mine zici ca sunt un gunoi in fata lor.M-am saturat de tot, nu ma crede nimeni

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din pacate nu prea ai ce sa faci atata timp cat sora ta este o naiva iar parintii tai niste ignoranti!
nici daca ai fi fost luptatoare (practicanta de arte martiale) si i-ai fi aplicat o corectie prostului care iti loveste sora, daca sora ta este naiva tot pe el l-ar fi ales.
asa ca ce poti face este sa te resemnezi ca traiesti printre oameni prosti carora degeaba le zici adevarul ei vad altfel realitatea se pare;(

| Violleta2022 a răspuns:

Spune parintilor cum se comporta baiatul ala cu sora ta mai mica, ACUM, inainte sa-i faca ceva rau si sa regreti toata viata ca ai ascuns parintilor, relatia sorei tale, minora si putin cam naiva, daca accepta tot ce-i face un golanas.

Nu este treaba ta sa te erizezi in parinte si sa detii controlul sorei tale, ci a parintilor vostri, de aceea iti recomand sa le spui imediat adevarul si ei vor decide ce este de facut cu sora ta.

| emiliaconstantin2005 explică (pentru Violleta2022):

Nu am ascuns, le am spus.Am incercat de nenumarate ori.Am si plans in fata lor si le explicam..nu ma cred.Si nici nu tipam cand plangeam, doar vorbeam cu ei

| Violleta2022 a răspuns (pentru emiliaconstantin2005):

Daca esti pe faza cand baiatul ala o loveste intergsiteraza cu telefonul sau du-te la el si da-i o palma peste ochi, asa cum face el cu sora-ta.

| emiliaconstantin2005 explică (pentru Violleta2022):

O să zică ca da in gluma frate, el a impins o pe scari si a învinețit-o si pe frunte, am plans cand am auzit

| dullcat a răspuns:

Buna.De ce nu le arati filmarile parintilor? Nu stiu cum e posibil asa ceva, sa aiba incredere oarba in sora ta care accepta sa fie calcata in picioare. Tatal tau e cel pe care trebuie sa-l convingi pentru a se rezolva, las-o pe mama in lumea ei.

| siriusblack98 a răspuns:

Imi pare sincer rau sa aud asta si din pacate variantele tale sunt limitate daca parintii tai sunt ignoranti si rupti de realitate iar sora ta este o naiva mica. Chiar si in scenariul in care apelezi la politie, acesti oameni i-ar tine spatele si n-ai avea nici o sansa ( cred ). Din pacate...pentru propria ta sanatate mintala as vrea sa te rog sa te distantezi de situatie, sa te concentrezi mai mult pe tine si sa te rogi pentru sora ta sa-i deschida Dumnezeu mintea ca sa vada ce pusti toxic are langa ea pentru ca nu prea ai o gama variata de alternative.

| Markos1111 a răspuns:

Buna! Nu vreau sa te influențez negativ dar nici eu nu prea m-am inteles bine cu părinții( cu mama ca am avut tata vitreg gen pana s au despartit cand aveam varsta pe care o ai tu, si acum am 29) Si de atunci ramasese pe capul meu sa zic așa. si i am suportat toate depresiile si certurile fiind acuzat peste ceva ani ca eu nu o apreciez pentru ce a făcut pentru mine dar de fapt eu n am nicio trebuie. Si ea e cea care nu realizează ca si eu am făcut multe si ca familie nu ar trebui sa ne strigam treburile astea. indiferent de situație trebuie sa te gandesti ca buni sau rai nu ai cum sa ti alegi si nu ar trebui sa pui la suflet. Stiu ca nu are legătura dar îți spun astea ca in timp se lasă urme care sunt greu de sters dacă nu sunt rezolvate. In situația de fata ar trebui sa te ramai concentrata si pe ce ai de făcut cu bacul, sa te ti de meditații si așa mai departe. Si cu sora ta încearcă sa o faci sa inteleaga ca nu ii vrei raul si ca pana la urma o sa mergi la poliție dacă nu se schimba situația. Asta sa ii spui si lu fraieru ala ca nu pot sa ii spun altfel sa nu vorbesc urat pe aici, si părinților tai sa vadă si ei ca treaba e serioasă si nu ești nebuna când spui ca sora ta este bătută si agresată. Ai si filmările ca dovada. Nu va fi o situație prea fericita pentru fraier