| LolaAlina a întrebat:

Am o mare dilema. Eu am o relatie de 3 ani cu un baiat pe care credeam ca il iubesc, acum nu mai sunt asa sigura. El m-a mintit de multe ori, m-a inselat odata, vorbeste cu multe fete pe net, dar zice ca ma iubeste, ca nu poate sa stea fara mine. Nu e atent cu mine, nu mai e dragastos, cand se enerveaza reacctioneaza foarte urat, adica vorbeste urat cu mine, aproape a dat in mine odata. De la inceputul verii, am inceput sa vorbesc cu un baiat de la mine de la facultate. E matur, atent. Noi nu suntem impreuna, nu pot sa-mi insel prietenul, insa am petrecut foarte mult timp vara asta impreuna si am ajuns sa tin la el si el la mine. Spune sa vrea sa fim impreuna, ca vrea sa ma faca fericita si vorbeste cu mine asa cum prietenul meu nu a vorbit niciodata. Imi place de el, ma atrage, insa nu pot sa-mi parasesc prietenul chiar asa. Nu vreau sa-mi bat joc de niciunul. Sunt foarte confuza, nu stiu ce simt. Mi-e frica sa nu fac vreo greseala, plus ca, pentru mine, 3 ani cu prietenul meu, e ceva. Am avut la un moment dat tendinta sa raman cu prietenul meu, si abia asteptam sa-l vad, dar cand am ajuns la el, se purta distant ca de obicei...Imi tot spun ca daca era iubire cu adevarat nu exista al doilea tip, dar tot nu ajung nicaieri. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Cătălina a răspuns:

Sa astepti si sa vezi ce iti spune inima! Sigur ca 3 ani nu pot fi dati la o parte asa usor, insa gandeste-te ca acest timp nu este o dovada a dragostei voastre. Multe persoane petrec o viata impreuna, insa o viata plina de amaraciune si chin, unde iubirea(daca a existat) este dusa pe apa sambetei demult. Cu totii avem tendinta sa spunem ca iubim foarte usor, chiar daca in interiorul nostru stim ca poate nu-i chiar asa. Tu trebuie sa iti dai seama ce vrei cu adevarat. Prietenul tau actual, daca nu mai este atent cu tine de pe acum, nu mi pot imagina ce se va intampla peste 10-20 de ani de convietuit impreuna. Sigur ca dragostea care uneste initial, pe parcurs ia alte conotatii si alte lucruri primeaza, cum ar fi:respectul, increderea, devotamentul. Insa, in relatia ta nici macar acestea nu mai exista. Sfatul meu este sa vorbesti cu prietenul tau si sa hotarati impreuna ca cea mai buna solutie ar fi o mica pauza. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa fii cu celalalt. Pauza asta va lamuri multe lucruri, cu siguranta veti sti amandoi ce simtiti si daca mai are rost sa continuati. Ai facut foarte bine ca nu l-ai inselat cu acest baiat nou aparut in viata ta. Prin asta dovedesti ca esti o fata cu capul pe umeri.

10 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, dar de obicei cand un partener ince sa fie rece, distant sau indiferent, e primul semn ca o relatie e pe cale de a se destrama si miroase putin si a infidelitate! Nu bag mana in foc, dar asta e parerea mea! Daca as fi in locul tau, asa vorbi deschis cu el si ia-si explica ca ma deranjaza anumite chesti.Nu poti nici sa-l inseli,probabil ai anumite retineri, dar nici sa-ti continui viata alaturi de el! Ai si tu nevoie de tandrete, afectiune, respect si multe altele, doar ai o inima. Explica-i cu lux de amnunte care e treaba si mai dai o sansa. Daca nu intelege, evital.Nu merita sa stai sa suferi alaturi de el si pe el sa-l doar in cot.Acum faci ce vrei, mditeza bine inainte de a lua o decizie gresitahappy

| SingleStarOnTheSky a răspuns:

Salut happy
Încearcă să gândești din spatele aparentelor și să pui problema pe toate părțile. Poate ar fi folositor să faci o listă cu părți bune și părți rele dar nu te va ajuta prea mult, decât să îți dai seama ce le lipsește acestor băieți.
Noi nu putem să luăm deciziile în locul tău dar te putem îndruma.
3 ani înseamnă foarte mult, dar nu îți poți distruge toată viața așteptând să vezi cine este Făt-Frumos sau dacă prietenul tau își revine. Uneori, poate e mai bine să încerci ceva nou ca să te convingi dacă vechiul ți se asortează mai bine.
Însă eu cred că ar trebui să iți iei o pauză în care să vezi exact stadiul tău și nu uita: Cine te iubește se întoarce la tine happy
Mult succes!

| mona a răspuns:

Nu poti sta cu cineva numai pentru simplu fapt ca sunteti de 3 ani impreuna, din ce am inteles eu de aici, prietenul tau s a cam plictisit si nu vad sa aveti un viitor impreuna mai ales din partea lui, daca eram in locul tau i-as fi dat papucii si as accepta prietenia baiatului de la facultate, oricum e decizia ta

| pwp a răspuns:

Ai mare dreptate la ultima parte. daca prietenul tau te facea fericita nu exista o a treia persoana la care sa te gandesti..eu zic sa incerci cu baiatul de la facultate, nu sa stai inca 3 ani cu prietenul tau care nu-ti da atentia cuvenita.Si ce daca sunt 3 ani intre voi? Sunt si oameni care se despart dupa 20 de ani de casnicie.

| mixxjim a răspuns:

Daca nu-ti poti parasi prietenul de ce-ti mai pui problema? si daca se poarta urat de ce-ti mai faci probleme? mai bine nu o sa se poarte, iti pariez pe ce vrei. daca o sa-l parasesti e posibil sa se poarte frumos sa te recastige dar asta pana reuseste si apoi incepe iar calvarul. ba o sa se poarte si mai urat si o sa-ti reproseze ce ai facut. ai grija ce faci si alege pana nu afla. o sugestie, nu-i povesti celui nou prea multe de cel vechi. ti-as sugera sa te desparti de primul fara sa intri intr-o relatie foarte serioasa deodamdata cu celalalt. acorda-ti timp sa te desprinzi de unul, sa vezi cum te simti, si sa te pregatesti pentru celalalt. in ce priveste 3 ani - sunt oameni care se despart dupa mult mai multi ani, viata e un intreg sir de perioade mai mari sau mai mici de implicari si renuntari la tot felul de lucruri si situatii, nu te crampona de asta - pe principiul "oamenii vad trecutul mai frumos decat a fost, prezentul mai rau decat este si viitorul mai frumos decat va fi. ai grija de tine si alege intelept happy

| yoyosimi a răspuns:

Poate ca pentru tine conteaza cei 3 ani, dar vezi cum se comporta el, incearca sa fi rece, distanta, incearca sa ti faci curaj sa i zici verde in fata ca nu mai poti pentru ca stiu prin ce treci.si incepe o noua viata alaturi de baiatul de care iti place pentru ca daca continui cu tipu respectiv o sa ai numai de suferit.

| LolaAlina explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi! :*

| LolaAlina explică:

Va multumesc tuturor încă odata pentru ajutorul oferit. Dupa multe Complicații, am rămas cu al doilea. Avem 2 ani împreuna, locuim împreuna si urmează sa împărțim același nume. Va multumesc pentru ajutor.

| Puppii a răspuns:

E greu sa renunti la cineva cu care ai stat atata timp! Dar la un moment dat obisnuieste-te. Daca inima nu-l mai vrea, spune-i! Spune-i ca nu iti place cum se comporta. Si da, asa e. Daca era iubire cu adevarat nu exista al doilea tip. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| Carinutzza16 a răspuns:

Ai dreptate 3 ani inseama ceva si nu e usor sa renunti la cineva cu care ai stat atata timp.dar daca spui ca a inceput sa se comporte asa. vorbind cu alte fete, portandu-se urat cu tine si fiind foarte distant. uneori vorbele sunt doar vorbe "te iubesc " sau "nu vreau sa te pierd".a vazut ca ii merge faza ..si ca stai cu el orice face..si-a luat in cap asta.o sa continue sa te raneasca si da, poate ii va parea rau, dar asta dupa ce te va pierde si se va gandi ca a gresit...cat despre baiatul asta cu care ai petrecut mult timp..pare sa fie ok. daca tu te simti atrasa de el si va intelegeti bine e super! Fa ce iti spune inima.dar sfatul meu..alege ce te face fericita nu ce te face sa suferi!
Sper ca te-am ajutat! :*