| adede a întrebat:

Sunt trista si confuza... dau fundita, problema mea e ca mi-am inselat prietenul care e la inchisoare. A inceput sa imi placa de un baiat, am vb cu el, mi-a cerut nr si i l-am dat si m-a sunat, apoi ne-am intalnit. El sta aproape de mine, stie de prietenul meu ca e acolo, i-am zis ca inca sunt cu el doar din mila ca e inchis si nu mai simt nimic pentru el, dar adevarul e ca nu mi-e chiar totuna dupa o relatie de aproape 2 ani.Si acest baiat de care imi place a zis ca vrea ceva cu mine ca ma intelege in legatura cu prietenul de la inchisoare, chestia e ca il plac mult dar e cu cativa ani buni mai mare ca mine, apoi sunt confuza ca nici nu l-as lasa pe iubitul meu care e inchis si ma iubeste. M-am intalnit cu baiatul acela de care imi place si ne-am sarutat, m-a luat in brate, dar nu s-a ajuns la sex, apoi cand am ajuns acasa el m-a sunat si am mai povestit, el a zis ca vrea o rel cu mine dar e decizia mea ca daca nu, ramanem amici.Acum nu stiu ce sa fac...ma si simt prost ca l-am inselat, totusi desi nu am facut sex cu acela, tot inselat e ca ne-am sarutat, ne-am mangaiat, etc.Mai ales sa afle prietenul meu cred ca ar inebuni. Dupa prietenul meu mai am de asteptat un an si ceva. Oare am gresit asa mult? Oare ce sa fac, sa rup cu prietenul si sa incerc cu acesta, sau sa raman cu iubitul meu, ori cu niciunul?

7 răspunsuri:
| AproapeDeInimaTa a răspuns:

Dar prietenul tau de ce e la inchisoare?
depinde si ce fapta a facut ca sa ajunga acolobig grin
alege cu inima asta e cel mai bun sfat pe care ti-l pot da.

| florinnica83 a răspuns:

Salut, eu sunt Florin si din lipsa de ocupatie am intrat pe T.P. U. unde am gasit intrebarea ta care pe mine ma miscat, ca sa nu mai spun de falui in care vorbesti de acea norocoasa. Eu sincer am un sfat pentru tine, dar nu inainte de a te intreba eu ceva: Tu crezi in Dumnezeu? Daca raspunsul tau este da, atunci sa stii ca ma bucur mult pentru tine. Uite care este sfatul meu pentru tine: Sa sti ca obisnuiam ca de fie care data cand intlneam o fata si inima imi spunea ca ma potrivesc cu ea si ca ea ar fi fata cu care eu voi putea avea o frumoasa viata alaturi de ea, incercam sa o aduc in rugaciunile mele catre Dumnezeu. Il rugam pe Dumnezeu sa-mi dea un semn sau ceva sa-mi arate prin gesturile ei ca ma merita sau o merit, dupa acesta rugaminte mea adaugam la incheierea rugaciuni cu urmatoarele cuvinte; Doamne, daca vei sti ca intr-adevar aceasta fata pe care eu o plac si o doresc in viata mea ma merita sau invers, Atunci arta-mi un semn in care doar eu sa il pot vedea ca ma merita sau o merit, si apropie-ne cat mai mult inimile unul de altul, invatane sa stim sa ne iubim cat mai mult unul pe altul. Dar daca nu este pentru mine si tu cunosti foarte bine acest lucru, te rog da-mi intelepciune si rabdare sa accept situata si trimito cat mai departe de inima mea ca sa nu imi fac rau de fiecare data cand o vad. Vreau sa iti dau garanta ca aceasta rugaciune daca are tot ce-i trebuie, adica (CREDINTA) vei avea multe satsfacti sufletesi cat si multumirea inimi tale ca nu ai facut un mare pas gresit si nu te-ai grabit. Daca doresti sa discutam mai mult despre acest subiect te invit pe yahoo sau hotmail cu numele de nicaflorin83 la ambele mesuri si sa discutam. mult noroc

| GabrielleTheRealQueen a răspuns:

Pai, daca te iubea cu adevarat, nu facea fapta care il baga in inchisoare. Poti, usor usor sa te desparti de el, printr-o scriosoare si nu va fi nimic anormal. Incearca sa iti faci viata alaturi de baiatul pe care l-ai intalnit, si sa uiti de trecutul tris pe care l.ai avut.

| HeyScandura a răspuns:

Eu am fost intr-o situatie asemanatoare.Ideea e ca imi placea de un prieten desi aveam o relatie de aproape 7 luni. M`am despartit de iubitul meu si am fost cu celalalt 2 saptamani, dar iubitul meu nu a putut sa treaca peste.Ma suna, a vrut sa se sinucida, apoi m`a implorat sa ma intorc la el. Pana la urma ne-am impacat. Nu iti voi zice sa alegi cu inima, caci stiu ca nu poti, sunt sentimente amestecate.Incearca sa vb cu prietenul tau sa ii zici ca vrei un moment cu altcineva, sa luati o pauza.Vezi cum reactioneaza.Si pana la urma fii si tu egoista putin...gandeste`te si la tine. Daca tu crezi ca iti va fi mai bine cu amicul tau incearca.Mult succes! A, daca nu te poti decide mergi undeva unde sa fii singura adica fara sa te influenteze cineva.Sa imi trimiti si mie un privat cu ce ai ales.Te pupkiss

| asdffghjjkl a răspuns:

Eu spun sa te desparti de prietenul tau care e la inchisoare. Eu, personal, chiar daca as fi stat 2 ani cu cineva, daca intra in inchisoare ii dadeam liber! Nu sta cu un puscarias, baiatul asta la care ii place de tine e OK din cate am vazut... Deci eu zic ca nu merita sa mai astepti inca un an ca sa iasa prietenul tau din inchisoare. Nu e de tine! Mai bine stai cu baiatul asta, mi se pare mai OK decat cel din inchisoare.

| batmenika a răspuns:

Alege ceea ce iubesti mai mult! Nu conteaza ca e la inchisoare.daca stii ca il iubesti; daca stii ca te iubeste alege-l. Daca stii ca o sa mearga relatia,ca are un viitor,ca puteti fi impreuna mereu, ca sunt indeajuns de multe sentimente la mijloc incat sa fiti impreuna ramai cu el. Daca simti ca celalalt te face sa te simti mai fericita, mai implinita; daca simti ca poti sa stai cu el fara sa te gandesti la baitul din inchisoare.atunci ramai cu el. Importante sunt sentimentele tale.

| crsti8924 a răspuns:

Nu asculta de nimeni, fa ce crezi tu ca-i mai bine, daca TU crezi ca te merita atunci astepta-l, daca nu, nu.
Incearca in primul rand sa nu te gandesti ca-i la inchisoare (personal nu vad asta o problema prea mare), incearca sa vezi persoana din el, pune in balanta partea lui buna si cea rea, gandeste-te (in cazu in care te hotarasti sa-l astepti) la viata pe care o vei avea cu el, daca vei fi fericita sau nu...