| NuAmContAici1523 a întrebat:

TPU

Am o mare problema!

Mi-am batut joc de o fata...mi-am facut id de mess ca al ei si am inceput sa-i jignesc colegii de clasa(adica...pe ai mei colegi).

Stiu ca e o mare gafa, nu mai imi reprosati!

Unui baiat i-am facut ceva foarte urat: i-am copiat poza de la facebook si am lipit-o langa cea a fetei de care mi-am batut joc(se urasc mult intre ei). Baiatul s-a enervat tare cand i-am trimis poza de pe un id fgacut la baza(un copil de la o clasa paralela) si a zis ca o bate rau la scoala(o sa dea ca intr-un baiat, cu pumnii s.a.m.d.).

Mi-am facut un id de mess ca al unei fete care ii placea de un baiat. L-am contactat pe acel copil de pe id-ul facut si i-am zis(in locul fetei aleia) ca il iubesc. Mama lui a vazut si a zis ca e posibil sa vina la scoala.

Apoi, unei fete i-am vorbit foarte urat si mi-am batut joc de ea de pe primul id de mess. Mama ei mi-a zis ca o sa vina la scoala si ca o sa-i spuna dirigintei.

Am mai sacait si alti colegi, dar nu asa de rau. Au zis ca o vor bate...numarul lor(aproximativ): 14.

Asta am facut-o impreuna cu sora mea.

Sora mea a intrat pe mail-ul id-ului facut(primul). Mama a prins-o si a crezut ca i-a spart mail-ul fetei adevarate.

Acum, daca se face scandal la scoala si vine si sedinta, mama o sa-si dea seama ca eu sunt de vina pentru toate astea...

Va rog, dati-mi solutii! Serioase, va rog!

PS: Nu radeti. Stiu ca am gresit enorm! Chiar imi vine sa ma omor! Scuzati eventualele greseli, dar sora mea nu trebuie sa afle ca am postat aici( e impotriva acestui lucru).

CUM O POT SCAPA PE ACEA FATA DE BATAIE? Va rog, urgent!
Credeti ca e bine sa le spun pe mess copiilor ca nu a fost ea? Cum pot fi convingatoare? Va rog din suflet: solutii!

Răspuns Câştigător
| JustMusic a răspuns:

Nu ma pot abtine dar ai fost cam nesimtita.
Acum sa te ajut, e bine ca sti ca ai gresit, spune-i mamei tale ce s-a intamplat fie ca sora ta e de acord sau nu si gasiti o solutie, mama ta nu o sa te sape.
Spunele copiilor ca e o farsa, ca sa nu intri tu in belele cu ei, nu pot sa cred ca zis asta, mai ia-ti o identitate falsa tot depe acel id, un fost iubit de al fetei, un prieten cu care s-a certat nu stiu gasesti tu ceva si zile ca ai vrut sa te razbuni pe ea si ca nu ai stiut ca se ajunge asa de departe si ca ea nu are nici o vina. Cereti scuze si promitele asta.
Deci tu esti colega cu fata caruiai iai falsificat id-ul, la scoala ei o sa se lege de ea, iai apararea spune-i ca si pe tine te-a hartuit cineva de pe idul ala si ca esti sigura ca nu e ea findca o cunosti.
Daca tu acum nu iti accepti responsabilitatiele, nici in cea mai mica masura, vei plati candva pentru asta si un pret mai mare.
Fie le ceri scuze pe mess fie le zici in fata ca tu ai fost, indiferent cum ai proceda, acelei fete trebuie sa ii spui adevarul ca e nu are nici o vina in toata chestia asta si consider ca asta din respect ar trebui sa o faci.

Nu stiu daca asta e o solutie foarte buna, dar daca ai o diriginta intelegatoare pe care tu o simti aproape poti vorbi si cu ea, iti iei o fata de aia ploauta si incarcata cu regrete si vorbesti cu ea.
Dar cel mai bine e sa vb cu mama ta si sa vezi ce e de facut.

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Recunoşti, îţi ceri scuze şi îţi asumi consecinţele.
Iar pe viitor fă glume la care râde toată lumea, nu doar tu!

| alessia5158 a răspuns:

Stii vorba:"capul plecat, nu-l taie nimeni"! Zic, sa-i spui mamei adevarul--- dupa ce-i trece supararea pentru tampeniile tale va gasi o solutie care sa te scoata din belea.

| Liviu a răspuns:

Off,stau si ma gandesc,ce e cu voi copiilor? mie o pustoaica ca tine imi spunea prin mesje sa ma duc in buftea dupa ea daca am curaj,cand i-am zis sa ma sune sa imi zica asta la telefon,a facut stanga imprejur...
Ce se intampla cu voi? sa iti fie invatare de minte,daca de acu manipulezi oameni in halu asta, cand vei fi mare ce se va alege de tine si de surioara tA? tu meriti o bataie bun, luati-o toti in brate si pupatio in C*R ca atunci cand va fi mare, tot asa va face, in loc sa ii bagati mintile in cap.

| positivity a răspuns:

Ești o idioată!
Îmi pare rău, te jignesc, dar nu am altă variantă. Nu se fac faze de acest gen. Ai provocat un mare scandal doar pentru că tu nu te gândești și la ceilalți.
Ce poți face?
Înafară de a-ţi cere scuze în față tuturor celor care le-ai făcut faze penibile ("te iubesc", unitul pozelor), şi celor care le-ai făcut id-ul false, sau ce ai făcut tu, nimic.
Spune-le că ai greșit. Inventează scuze pentru a scăpa cu viață (de exemplu: eram beată), sau dacă nu asumă-ți responsabilitatea pe cont propriu.
Altă variantă nu ai.
Doar dacă nu ești o mare fricoasă şi fugi responsabilitate. Fapta e deja consumată, aşa că mai bine recunoaște.
Pentru că într-o zi tot se va afla, şi vei plăti mai scump.

| ピンク a răspuns:

Uff complicata situatia. Cel mai important lucru ar fi sa iti ceri scuze fata de ea. Asta in primul rand.
Apoi, cred ca ii cunosti pe cei care vor sa o bata. Din cate am inteles, sunt un grup. Din acel grup, alege-l pe cel cu care te intelegi cel mai bine, si spune-i toata povestea. Ar fi bine sa iti ceri scuze si fata de el/ea, pentru a evita complicatiile. Asa ii catigi increderea. Dar trebuie sa ii castigi increderea deplina in timp scurt. Dupa, roaga-l sa ii convinga pe ceilalti sa nu o mai bata pe acea fata, fara a le spune ca tu esti faptasul (asta daca nu vrei sa te alegi cu o bataie sanatoasa). A, am uitat! Cand alegi persoana, incearca sa alegi una care are o influenta mai puternica fata de acel grup. Dar trebuie sa fii foarte atent/a cum abordezi situatia, caci s-ar putea sa nu reactioneze bine, si astfel vei intoarce ura impotriva ta.
Asa poti sa o scapi pe fata de bataie. Cat despre alte chestii, imi pare rau dar nu ai fost foarte clar. Daca mai ai nevoie de ajutor, intreaba-ma!

| NuAmContAici1523 explică (pentru ピンク):

Off, nu pot face asta! Nu pot recunoaste. Toti baietii de acolo sunt nesimtiti!
As vrea sa-mi dati solutii de genul sa le spun pe mess ca nu era fata aia adevarata, o instiintez pe fata reala si le spune si lor ca nu a fost ea,
La scoala ii iau apararea. Credeti ca e bine?

| xXdoareuXx a răspuns:

Ar trebuie sa iti asumi ce ai facut. nu este politicos din partea ta

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

A fost o farsa, iti ceri scuze cu cinstea de rigoare si cu promisiunea ca nu mai faci

| NuAmContAici1523 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Multumesc oricum....insa iti dai seama cum voi fi privita de restul clasei? De parinti? De diriginta? De mami si de tati?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru NuAmContAici1523):

Ai vrut sa faci o aroganta si ti-a iesit sau ai pierdut un pariu

| SmokeyEye a răspuns:

Printezi aceasta pagina(ce ai postat aici) si le-o arati colegilor si mamelor lor.

| spaghetty a răspuns:

In primul rand nu are treaba diriga ta cu un ID de mess cu cu conversatiile tale.Are treaba cu SCOALA atat.Nu are ce sa iti faca.Mai bine le zici ca ai fost tu si gata.Mai bine sa iei tu bataie de cat sa ia bataie fata aceea.TU meriti nu ea

| charna a răspuns:

Trebuia sa gindesti inainte de a face,
la consecinte si...acum e prea tirziu.
faptul este consumat.

| CosticaPizza a răspuns:

Ori isi ia ea bataie ori iti iei tu, in locul tau as continua fara nicio jena

| Hori_Hory_1990 a răspuns:

Pai ar fi mai bine sa recunosti fiindca greseala recunoscuta este pe jumate iertata! sau ai putea sa-i spui mamei tale poate va gasi o solutie sa te ajute! nu prea stiu ce sa iti spun ca sa te pot ajuta.sad