Întrebare recomandată | dudis32 a întrebat:

Am o problema: tatăl iubitului meu a murit astăzi și am aflat asta sunandu-l. Nu știu cum sa reactionez, când am aflat am fost foarte surprinsa și nu îmi venea sa cred deși știam ca e bolnav, apoi i-am zis condoleante și sa aibă grija de el, nu am mai putut continua deoarece îmi dăduseră lacrimile, asa ca am încheiat conversația. Mâine am fi împlinit un an de zile de când suntem impreuna și știu ca zilele astea tot nutream sa îl vad, cumva ma simt vinovata pentru ca deși nu ne-am mai văzut de o saptamana și l-am lăsat sa se concentreze pe statul alături de familie, la inmormantare nu am sa merg, pentru ca el mi-a cerut asta, mi-a zis cu ceva timp înainte ca dacă tatăl lui moare sa nu ma aștept sa îmi zică sa vin la inmormantare ca sunt o fata prea sensibila și este sigur ca ma va afecta atmosfera din jurul meu. Nu știu cum ar trebui sa ma comport zilele astea cu el, știu ca e o persoana destul de interiorizata și nu prea ii place sa își arate sentimentele, asa ca ma gândeam sa nu îl sun, pe de alta parte mi se pare puțin nepăsător sa nu îl mai caut. Ma puteți ajuta cu niște sfaturi?

17 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Pai in primul rand condoleante, iar apoi cel mai bine este sa ii fi alaturi, are multa nevoie de cineva care il sustine, daca nu poti sa te duci ca ai o problema cu sinsibilitatea nu o fa, are destule problema dar poti incerca sa fi alaturi de el succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai, tu il cunosti cel mai bine, noi suntem niste straini ce ne dam cu parerea si cam atat. Eu te inteleg, tu vrei sa faci ce e bine, vrei sa fii langa el, el e cel care se fereste, probabil nu vrea sa il vezi daramat, plangand, vulnerabil.
Sincer, in locul tau as fi langa el. Doar sa il tin de mana, sa-l imbratisez, sa ma simta langa el, dar discret, comportandu-ma matur, caci ultimul lucru de care are nevoie e sa iti poarte si tie de grija. Probabil asta este, nu vrea sa aiba si grija ta, asadar comporta-te in asa fel incat sa nu fie nevoit sa o faca.

| gingergirl1 a răspuns:

Eu cred ca din potriva, in perioada asta trebuie sa ii fi foarte aproape, are nevoiewinking
Macar sa ii arati ca iti pasa, conteaza foarte multwinking

| dudis32 explică (pentru gingergirl1):

Dar el urăște căutatul excesiv și când e bine prefera un 1-2 apeluri pe zi.

| Shac0 a răspuns (pentru dudis32):

Pff. Ce Doame iarta-ma, nu ziceai ca esti iubita lui, sau sa inteleg ca nu-i palce sa stea cu iubita lui? straight face

| dudis32 explică (pentru Shac0):

E mai ciudat. Ii place, dar e o relație mai matura, nu ne dam toată ziua mesaje, când nu ne vedem eu îl sun dimineata, iar el ma suna pe mine seara sa vadă cum a dost ziua mea și sa îmi povestească de a lui. În rest preferam sa ne vedem când avem timp și sa petrecem timpul impreuna. Tatăl lui trăgea sa moara și eu trebuia sa fac crize sa stea cu mine? Am fost în vacanta și am locuit o luna impreuna și ne vedeam zi de zi, nu îl pot sufoca.

| Hakuouki a răspuns:

Daca el se gandeste tot la tine in aceste momente, iar tu stai asa, ma intreb cum poti dormii, el e afectat si chiar daca e baiat, tot el sa fie tare? Frate cat de afectat sa fii de o inmormantare incat sa-ti lasi iubitul singur, esti o mironosita (sincer sa fiu) care in loc sa ii fie aproape iubitului sta dupa fitele ei, i-ati draga ceva negru pe tine si mergi langa el...sau cauta-l sau fa-i ceva, il lasi singur? Una spunem, dar alta ne dorim de fapt.

| dudis32 explică (pentru Hakuouki):

A zis ca nu vrea. Și când a murit bunicul meu a venit la mine acasă dar a refuzat sa vina la inmormantare pe motiv ca ii face rău atmosfera. A zis ca se o sa se supere și sa nu insist sa merg la inmormantare ca nu vrea sa ma cheme acolo sa vad asa ceva. I-am zis ca vreau sa fiu alături de el și a zis ca singurul lucru prin care pot este sa îl las sa ii treacă supărarea. i-am sat mesaj și surorii lui și am întrebat-o dacă o pot ajuta cu ceva. Și m-am oferit dacă tot nu particip sa am grija se nepoțelele lui, dar Deja avea grija altcineva. Ce pot sa fac mai mult dacă nu ma vrea acolo?

| Hakuouki a răspuns (pentru dudis32):

Stai asa copila...Eu nu imi bat capul sa va invat pe voi ce inseamna o relatie, apropo, am citit mai sus ca aveti "o relatie matura", nu asta inseamna sa ai o relatie matura, mai bine pui alta intrebare pe TPU si vei aflawinking Adu-l pe omul acela la viata si gata...eroina. Si nu va inteleg, daca ziceti ca va afecteaza asa tare atmosfera sunteti ori slab de inger, ori copii, ori prea prostuti si va mai laudati cu maturitate. Ai naibii copiii din ziua de azi.

| dudis32 explică (pentru Hakuouki):

Eu sunt copil, recunosc, am 19 ani, însă el are 28. Sunt o fata sensibila, dar, serios, în cazuri de genul asta mai conteaza ca sunt? Chiar voiam sa fiu alături de el, l-am sunat și mi-a zis ca nu are nevoie de nimeni, ca am trecut prin destule inmormantari anul asta și ca nu e cazul sa mai facem încă o drama. Ca el nu vrea sa ma vada suferind și pentru taicasu și sa îl tin minte asa cum era viu și nu mort. Și rudele lui insistau sa ma duc și am fost destul de prinsa la mijloc, însă el m-a rugat sa am grija de copiii surorii lui în schimb dacă vreau sa îl ajut ch ceva. Dacă nu ne stresam unul pe celalalt cu telefoane și amintiri decât atunci când e cazul ți se pare ceva anormal și mai puțin matur. Suntem doi copii mari, el un copil de 28, care se minte singur ca nu suferă, dar știi cum e cu nebunul, faci ca el ca sa nu se supere.

| Hakuouki a răspuns (pentru dudis32):

Nu voi considera ca imi pierd timpul scriind, in primul rand, poate am fost putin cam dur. Multi inainte va doresc amandurora, sa speram ca ii veti avea impreuna. Ideea este ca el nu poate sa-si arate suferinta in fata ta, considera ca trebuie sa fie el tare, pentru ca tu nu esti. Moartea face parte din ciclul vietii, trebuie sa te obisnuiesti cu acest gand ca o data cineva drag va murii, la naiba, poate aparea un virus si sa moara toti cei dragi tie, iar tu sa ramai singura, ce faci atunci? Trebuie de aceasta data sa fii tu tare pentru el, daca tii toate sentimentele negative in tine si nu le eliberezi acelea te vor macina si iti vor face rau in timp, asta face el acum si nu ii este bine, du-te langa el chiar daca nu vrea sa fie.
Sa-ti povestesc de o faza, nu e aceeasi situatie, dar sper sa intelegi, pentru ca intr-un fel imi pare cunoscut tipul de caracter al iubitului tau, eram cu prietena, ma rog, dintr-un motiv oarecare ne-am certat si ea vroia sa plece, i-am spus sa mai ramana, dar ea tot tinea cu plecatul, in cele din urma i-am spus "Bine, pleaca" si a plecat, dar apoi m-am suparat in primul rand pe mine ca i-am spus asta, dar si pe ea ca a plecat, adevarul e ca voiam sa ramana, dar nu i-am spus si de atunci, n-am mai vorbit. Era o perioada cu probleme si pentru mine, desigur nu era vorba de deces. Ideea e ca, orice am spune noi, nu vrem sa recunoastem ca vrem pe cineva langa noi, du-te la el si spune-i ca e in regula pentru tine, nu-l lasa singur daca il iubesti. E ultimul comentariu pe aceasta tema, nu imi da raspuns, daca intelegi bine, daca nu, nu.

| UnDezaxat a răspuns:

Nu prea stii ce inseamna sa ai o relatie, nu? In anumite momente nu conteaza ce vrea celalalt, conteaza sa stii sa-i fii aproape. Si nu te minti ca e relatie matura, ca tu esti o copila. Stai ca o tampita si intrebi pe site-uri ce sa faci cand a murit ta-su' lu' gagica-tu' in loc sa fii langa el.
Aproape ca va urasc in cel mai al dracu' mod p-astia care o ardeti cu iubirea in gura toata ziua, da' nu stiti cum sa va comportati cand e nevoie de voi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru UnDezaxat):

Mai rau e sa ai pretentii ca ii duce capul la ceva bun. acum 2 min am citit un post cu" vai domne ai 18 ani si esti vrigina si nu ai niici iubit, esti patetica " ce sa mai zici.

| UnDezaxat a răspuns (pentru anonim_4396):

D-aia n-am pretentii sau incredere in nimeni, literalmente. De ce? In cine? Pentru ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru UnDezaxat):

D-aia n-am pretentii sau incredere in nimeni, literalmente."", eu sunt asa de cand ma stiu, si nu ai nimic de pierdut stai lin, numai curve cu 2 fete peste tot.

| marinaculcea a răspuns:

Trebuie sa fii alaturi de el sa ii arati ca iti pasa, ca tii la el. Si eu am o prietena a carui tata a murit anul trecut si cateva zile am stat nonstop cu ea, dormeam la ea, dormea si ea la mine. Important e sa arati ca iti pasa

| Mihai04Radu a răspuns:

Ar trebui sa fi langa el sa-l ancurajezi si sa-l susti.De asta are nevoie acum de o mangaiere de o vorba buna ancurajeazal si fi langa el.Cum sa te comporti? Pe cat posibil normal, sa nu te apuci de plans an fata lui s-au cand e suparat sa-i alimentezi supararea fal un pic sa iasa din starea de rau cu alte vorbe deale voastre. funda