| Alisstor a întrebat:

Cunosc o fata usor nebuna (doar usor tongue) care in ultimul timp e destul de trista ca n-are prieten. Ce-i drept, e putin enervanta. Oare sa incerc sa stau cu ea? (as zice ca din "mila", dar ar suna naspa... si nu e chiar numai "mila". Tre` sa recunosc ca ma atrage putin faptul ca e atat de enervanta). Momentan nu o plac prea mult, dar se poate dovedi sa fie chiar draguta cateodata. S-ar mai putea si pune o mica problema ca suntem in aceeasi clasa (cu toate ca pe mine nu m-ar deranja mult). Oricum, daca i-as cere prietenia sunt destul de sigur ca ar accepta pe moment. Au mai fost faze in care mi-a dat impresia ca ma place. Oricum, in general reuseste sa-si ascunda supararea si e putin naspa ca mai sunt unii care isi bat joc de faptul ca e singura fiindca stiu ca o vor rani spunand asta. Deci, credeti ca merita sa incerc sa stau cu ea? (tin sa adaug ca EU nu caut sa fiu fericit in relatia asta. Doar vreau ca ea sa nu mai fie suparata... dar nu exclud ca mai incolo poate voi ajunge si eu sa o plac) Cel mai bun raspuns - funda.

Răspuns Câştigător
| PlumaDeCondor a răspuns:

Interesant mod de a pune problema. pai hai sa-ti spun, deci: tu prin simplu fapt ca iti doresti ca ea sa nu mai fie suparata denota ca o placi.doar ca poate esti putin orgolios si nu vrei sa recunosti asta fata de tine. in momentul in care pui mai sus fericirea unei alte persoane e clar ca e ceva. Acum mai intervine al doilea lucru la care ar trebui sa fii atent: ea te place? si-ar dori sa fie cu tine? macar din pura curiozitate.ca pe urma, cine stie. Si al treilea lucru: daca tot vrei sa faci pasul asta, gandeste-te bine daca ar fi intr-adevar fericita cu tine.ideea nu e sa fie ceva doar de dragul unei relatii. Incearca sa vorbesti deschis cu ea despre problema asta, si sa vedeti cum ar evolua lucrurile. De incercat merita sa incerci, nu ai nimic de pierdut happy

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu poti sta cu cineva doar ca sa nu fi tu sau ea singura. O relatie se bazeaza pe mai mult de atata. Respect, comunicare, intelegere, incredere, astea trebuie sa fie ingredientele principale.

| Patry a răspuns:

Nu trebuie sa te cuplezi cu ea doar ca te atrage ci numai daca o iubesti!

| Didy14 a răspuns:

Daca vrei sa faci asta inseamna ca o placi inca chiar mult daca iti este mila de ea si in plus daca tu nu vrei sa fi cu ea dar totusi iti este mila de ea macar i-ai apararea cand o necajesc colegii.