| CasianaRaluca a întrebat:

In ultimul timp am fost foarte suparata din cauza unui prieten bun.Iar acum sunt foarte fericita fiindca nu mai suntem prieteni.Am realizat ca imi e de 10 ori mai bine fara el.Numa ca el imi pune lucruri rautacioase pe ask: "Handi" 'Fitoasa' si alte lucruri.Eu stiu ca ma vrea face geloasa cu o colega...fiindca el tot se uita la mine daca ma uit la el cand o imbratiseaza sau in timpul orelor.Si in pauza tot vine pe mine imbratisand-o pe fata aia.Stiu el ii un mare fraier ca face asta.Ce as putea sa fac ca sa il enervez pe el mai tare (el vrea sa ma faca sa sufar pentru ca, el crede ca nu pot trai fara el.Dar mie nici nu imi mai pasa de el.Dar vreau sa il enervez happy ) Eu cred ca cel mai bine ar fi sa fiu indiferenta si atat...fiindca asta el va enerva la culme.Mersi!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Voi adolescentii vedeti lucrurile asa la suprafata, ca in imaginea acestui aisberg: http://i.newsroom.bg/......isberg.jpg
Adevarul este undeva mai in jos, ascunsi de ochii nostri fizici. Este vorba de caracterul omului. Tinerii dau navala sa isi faca o relatie; se lasa condusi de sentimete si isi spun ca doar inima conteaza. Astfel, ei arunca ratiunea si judecata la spatele lor. Ei intra in relatii unii cu altii mai inainte ca acestia sa se cunoasca. Ei se uita numai la lucrurile de care se izbesc ochii lor.
Da-mi voie sa-ti spun ca voi doi nu v-ati iubit. Daca el te-ar fi iubit, nu s-ar fi comportat asa cum o face acum fata de tine. Iar daca tu l-ai fi iubit, nu ai fi dorit sa ii raspunzi cu aceeasi moneda -caci el te enerveaza, si vrei sa faci la fel. Dragostea este numai pentru oamenii maturi. Ce vreau sa iti spun este ca ai si tu partea ta de vina, pentru ca te-ai aruncat in relatia cu el fara ca sa-i cunosti mai dinainte caracterul.
Poate sa fie pe de alta parte si alte motive. De exemplu, poate ca ti l-ai facut prieten furandu-l din mainile unei alte fete -si Dumnezeu are grija ca sa se implineasca cuvantul Lui care spune: "Cum ai facut, asa ti se va face; faptele tale se vor intoarce asupra capului tau." (Obadia.1:15)
Poate ca in relatia cu el ai inaintat mai mult decat a fost placut lui Dumnezeu; si o astfel de relatie Dumnezeu nu o poate binecuvanta niciodata. Intr-un cuvant, tu trebuie sa iti examinezi viata si sa vezi unde esti tu de vina; si nu cauta sa vezi lucrurile prin ochii tai -caci asa te-ai scoate nevinovata; ci cauta sa iti cercetezi viata prin ochii lui Dumnezeu. Si unde vei gasi greseala sa o recunosti in ochii tai si de asemenea inaintea lui Dumnezeu, si sa nu o mai repeti.
Dumnezeu te va ajuta numai daca Il vei pune pe locul acela din viata ta care I Se cuvine: pe primul loc, in inima ta.
Fa din El sprijinul tau, si El te va scapa din necazul in care ai intrat. Pune-te pe genunchi in camaruta ta, si in cuvintele tale -in gand sau voce tare cere ajutorul Lui; si El nu va intarzia sa iti vina in ajutor.
Sa nu-l urasti pe baiatul acela. Acela ii este un defecte de caracter -caci toti avem defecte-. Abateti privirile de el, dar nu pizmuindu-l in inima ta, ci pentru ca aceasta doreste Dumnezeu de la tine. Poarta-te cu el ca si cu un frate. Multumeste-I lui Dumnezeu ca s-a rupt prietenia dintre voi. Totusi, chiar daca nu isi va cere iertare, iarta-l. Ramai prietena cu el, dar niciodata prietena apropiata. Nu te razbuna pe el. Nu cauta sa il enervezi. Da-i inima ta lui Dumnezeu si El o va ocroti. Nu-ti mai da inima adolescentilor; caci ai vazut ca ei nu stiu sa aiba grija de ea.
Data viitoare cand iti vei face un prieten, sa ti-l faci numai cand esti pregatita de casatorie; si alege unul care se teme de Dumnezeu.

| CasianaRaluca explică (pentru anonimg):

Acuma nici nu mai stiu ce sa inteleg.Noi ne-am certat de vreo 3 zile.El m-a facut in toate felurile, a vrut sa ma faca geloasa, ma barfit si acuma el a vrut sa ne impacam...dar nu stiu de ce.Eu m-am bucurat pentru asta fiindca mie nu imi place cearta.Noi am invatat la scoala ca Dumnezeu ne lasa sa ne certam dar sa ne impacam pana la sfarsitul zilei.Eu si asa sunt prietena si am fost prietena cu el, nu l-am urat niciodata si am mai spus eu nu vreau sa il mai enervez...fiindca nu are sens.Eu sunt din nou prietena cu el dar nu ca inainte.El asa este si nu il pot schimba.Si multumesc din suflet pentru sfat si pentru ca m-ai ajutat.Nu zic ca eu sunt perfecta.fiindca nimeni nu este.Si nu zic ca nu am gresit.Dat ceea ce conteaza mai mult este sa fiu cu toti prietena fiindca asta conteaza nu raul si cearta.Si multumesc mult happy

| anonimg a răspuns (pentru CasianaRaluca):

Slava lui Dumnezeu pentru dorinta pe care El a pus-o in noi -aceea de a trai in pace cu toti oamenii. Ferice de tine ca in felul acesta te lasi calauzita de El. Si bien ai spus ca noi nu ii putem schimba pe oameni. Oamenii trebuie sa se auto-educe.
Ma bucur pentru ca v-ati impacat. Ramaneti prieteni; si e bine ca nu mai sunteti asa apropiati ca mai inainte. Sunt sigur ca si el isi vede defectele de caracter si se lupta cu ele; si sunt multi tineri care se urasc pe ei insisi cand se vad cu defecte de caracter. Vrei sa il ajuti? Atunci roaga-te pentru el. Propune la ora de religie ca profesorul sa va invete sa va rugati. Iar la proba practica a rugaciunii, te poti ruga astfel: "Doamne, Te rugam, ajuta-ne pe noi tinerii sa putem sa ne biruim defectele de caracter!" Vrei sa vezi minuni in clasa ta? Sa stii ca Dumnezeu nu Se lasa dator niciodata, si va rasplati din belsug rugaciunea ta.
"Domnul este bun; El este un loc de scapare in ziua necazului; si cunoaste pe cei ce se incred in El." (Naum.1:7)

| CasianaRaluca explică (pentru anonimg):

Iti multumesc foarte mult ca m-ai ajutat! As vrea daca doresti sa fim prieteni pe FB fiindca am nevoie de cineva sa imi dea sfaturi sad. Daca nu vrei nu este nici o problema eu doar voiam sa iti multumesc pentru ajutor.Si daca esti psiholog te pricepi bine la asta.

| anonimg a răspuns (pentru CasianaRaluca):

Nu am facebook, si nici psiholog nu sunt; sunt doar un om temator de Dumnezeu.
Imi poti scrie aici cand doresti; imi poti trimite mesaj privat.
Domnul cu tine!

20 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îți vezi de treaba ta, este cel mai bine.
Pa, pa.

| express11 a răspuns:

Nu-l baga in seama.simplu.

| Evolution a răspuns:

Eu cred ca ti-ai raspuns singura la intrebare.

| SkyPilot a răspuns:

Ai dreptate, indiferenta doare cel mai tare!
Nu ai de ce sa il enervezi, pierzi din timpul tau si de fapt ii arati ca iti pasa!

| danay72 a răspuns:

Asa e, fii indiferenta. Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole utile.

| AtateaConditii a răspuns:

E un fraier ca iti face in ciuda, ceea ce inseamna ca vrea sa te enerveze si tu vrei sa faci acelasi lucru dar tu nu te consideri fraiera..hmmm nu-l mai baga in seama.

| CasianaRaluca explică (pentru AtateaConditii):

Nici nu imi mai pasa.Doar ca ma tot barfeste la toata clasa si ma face proasta, handicapata...Dar ce pot sa fac daca asa este el happy

| CAMIOANIEEE a răspuns:

Plătirea cu aceeaș monedă.Ia și tu un băiat(de preferat mai frumușel)și fă-i în ciudă. Dacă nu merge, dă-l dracu, nu-l lua în seamă!

| CasianaRaluca explică (pentru CAMIOANIEEE):

Eu nu vreau sa ii fac asta happy el si-o face cu mana lui

| CasianaRaluca explică (pentru CAMIOANIEEE):

Nu am sa fac asta happy nu ma folosesc de oameni la fel cum face el.Si in schimb am alti prieteni happy foarte draguti :*

| CAMIOANIEEE a răspuns (pentru CasianaRaluca):

Atunci,dă-l dracu.O problemă ar fi dacă clasa ta ar crede ce spune el... dacă nu e așa, nu-l băga în seamă

| CasianaRaluca explică (pentru CAMIOANIEEE):

Unii colegi nu sunt asa de prosti sa creada ce spune el happy

| carlyhalatz a răspuns:

Don´t care. da-l in zgaiba! dupa ce va vedea ca nu merge, va inceta.

| az123 a răspuns:

Cred ca in spatele tuturor cuvintelor nu e doar prietenie ci deja erau unele sentimente. e dovedit ca nu poate fi doar prietenie intre baiat si fata, ci mai devreme sau mai tirziu cineva va dezvolta sentimente si vor aparea dezamagiri.
este un site ce te poate ajuta in multe situatii. http://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/familie/adolescenti/

| strahoietu a răspuns:

Si daca il enervezi la culme, cu ce te ajuta? daca faci asta nu esti cu nimic mai buna ca el. Daca el e asa cum e, si tu esti personaju pozitiv in totata povestea, atunci nu fi ca el

| CasianaRaluca explică (pentru strahoietu):

Eu nu vreau sa il enervez pentru ca nu are rost si in plus el isi face asta cu mana lui happy si nici nu o sa fiu ca el