| Chainsaw a întrebat:

Buna tpu.Nu am nici o prietena buna adica am prietene dar ..Am avut o prietena foarte buna dar s-a mutat la alta scoala si in alt cartier dar s-a schimbat foarte mult a inceput sa stea cu anturaje care mie nu imi plac deci cu ea numai stau.Mai am doua prietene dar am observat ca nu putem fi decat prietene pentru ca ele doua sunt ca niste surori laughing.Ma rog ..eu mereu raman pe dinafara sad.Am avut o prietena care era ca o sora dar nu in real vb pe skype mereu etc trebuia sa ne si intalnim dar ea nu mai joaca deci nu am mai pastrat legatura.Cand vad pe toata lumea ca are o prietena cu care sta mereu si eu umblu azi cu o persoana si maine cu altcineva si tot asa..Prietenei mele i-am zis ca mie nu imi convine anturajul din care face parte..adica umbla cu o c7rva si din cauza lu' aia umbla cu baieti de 19 ani si i-a adus si acasa.Ea avand 13 happy.Si eu umblu dupa baieti dar nici chiar cum e ea.Ne prostim mult fumam etc dar cand incepe sa o ia razna sa devina c7rva ma scoate din sarite.Trebuia sa mergem la patinoar doar noi doua si apoi i-a adus si pe 2 terminati si pe fata aia cu masa si culmea am mers si in alta parte.Tot drumu' am injurat-o si mi-a zis ca o sa stam impreuna etc si ca da o sa ne intoarcem impreuna.Pla am venit si singura acasa si cu 100 de nervi.Eu vreau sa fim ca inainte dar daca ea o ia cu anturaje din astea sa mergem si la baieti acasa mie nu imi convine eu sunt mai copilaroasa ma uit dupa baieti na ca orice fata dar nu ma gandesc ca ea la pla.Ce sa fac sa ii explic ca numai vreau sa ies cu ea afara daca continua asa.Pe mess imi zice ca iesim si astea ca suntem cele mai bune prietene si afara ma lasa balta mereu.Alta prietena numai am de unde deja si in clasa sunt grupulete formate si daca ea sa mai mutat impreuna cu alte 2 colege care eram prietene apropiate am ramas doar euhappy. Deci. daca ea nu se schimba trebuie sa-mi caut alta prietena cea ce ar fi imposibil :-s.

5 răspunsuri:
| StilSanatos a răspuns:

Buna draga,
o sa iti vorbesc din experienta,
intotdeauna mie mi-a lipsit o sora cu care sa imi impart fiecare gand,fiecare bucurie,n-am avut o sora,apoi am sperat intr-o prietena care se imi fie ca o sora,cand am plecat la liceu in alt oras eu chiar speram s-o gasesc, am gasit dezamagire, si o prietena careia eu ii eram o prietena adevarata dar ea imi intorcea spatele ori de cate ori avea ocazia apoi venea cu vesnicul "iarta-ma", esti cea mai buna prietena a mea-etc, cea mai buna decizie a fost cand am hotarat ca decat cu prietene din astea mai bine ma lipsesc! asta nu inseamna k sunt singura! am 20 de ani, sunt o fire sociabila, vorbesc cu toata lumea, am 2, 3 prietene cu care vb ceva mai apropiat iar una din ele imi e chiar o prietena mai buna, dar nu asa cum as vrea eu, sa pot sa am 100%incredere.
acum iti spun, in toti anii asta-i am invatat ca singura persoana care e alaturi de tine, te ajuta sa nu cazi, si te ajuta sa te ridici de jos esti tu insuti..restul..mai intai sunt ei pe primul loc si poate nici noi de multe ori nu suntem cele mai bune prietene de multe ori.
dar sfatul meu este sa pastrezi un zid invizibil intre tine si celelalte in sensul ca vorbesti cu ele ce e de vorbit, chestiile intime, si ceea ce ai tu in interior tine-le pentru tine, decat sa suferi apoi regretand ca ti-ai dezvaluit interiorul cui nu trebuie.trebuie sa fii in relatii bune cu toata lumea, sa eviti sa barfesti pe unii cu altii ca de multe ori s-ar putea sa suferi chiar tu, sa iesi rau.
daca vei crede ca ai gasit totusi fete care sa iti merite toata atentia ta si eforturile tale inseamna k esti norocoasa.
nimeni nu e si nu va fi perfect dar la urma urmei D-zeu ne-a ales familia, Slava lui k putem s ane alegem singuri prietenii, nu-i asa?

| Chainsaw explică (pentru StilSanatos):

Pai am doua prietena care consider ca sunt bune thinking adica am vb foarte multe chestii chiar si ca ele se masturbeaza si apoi am zis ca si eu am facut asta odata.Nu consider ca am zis ceva foarte intim xD adica pnm toata lumea face asta deci nu regret ca le-am zishee hee :*. Oricum mersi de sfat love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, exista persoane cu care iti petreci timpul, exista persoane cu care impartasesti si cu care te intersectezi in viata. Dar, prieteni adevarati nu o sa gasesti. Si stii de ce? Pentru ca poate iti va fi alaturi, o sa se distreze cu tine, dar cand va fi vorba de ceva mai serios, toti se vor retrage. Un prieten in care poti avea 100% incredere nu o sa gasesti, te asigur. Asa ca nu te intrista. Fii comunicativa, pastreaza langa tine oameni care merita si in primul rand bazeaza-te pe tine. Bafta!

| Elenutxz19999 a răspuns:

Am si eu niste situatii asemanatoare, ai 2 variante poti 1- sa iesi numai cand stii ca nu mai vine si cu altii si 2- cand vezi ca te cheama afara spune-i ca ai treaba si nu poti iesi.Si eu am un caz asemanator asa am facut si pana la urma m-au lasat in pace, m-au stresat 1 saptamana dar cand au vazut ca nu mai ies cu ele nu au mai zis nimic. Sper sa te fi ajutat raspunsul meu.Si nu e obligatoriu sa ai o prietena ft buna.Eu am o prietena care e obsedata dupa mine si asta m-a facut sa ma indepartez de ea, si nici eu nu am un BFF dar totusi traiesc, si am multi prieteni dar nu foarte buni, asta e happy

| WhiteChocolateTEO a răspuns:

Hei,trebuie sa treci peste asta! Chiar daca iti repeti ca nu mai exista alta prietena potrivita pentru tine, vei edea ca nu e asa.Incearca sa aflii preferintele si gusturile altor fete si vezi daca iti gasesti prietena.