| lauraalbu a întrebat:

Numele meu este Laura! As avea nevoie de ajutorul vostru, de niste sfaturi. Am o problema cu iubitul meu, suntem de 6 luni impreuna, ne iubim foarte mult, dar el crede ca l-am inselat cu un amic de-al meu! Eu nu l-am inselat, i-am spus asta, dar nu poate sa ma creada! As vrea sa-i dovedesc ca nu l-am inselat, dar nu stiu cum sa fac asta...am stat de vorba cu el, i-am explicat ca nu am nici o treaba cu amicul meu, dar degeaba! Cand am vorbit cu el ultima data, adica de dimineata, a spus ca trebuie sa se gandeasca, dar eu stiu ca ma va parasi, am simtit asta, si chiar nu imi doresc sa ma despart de el, il iubesc enorm! Va rog, ajutati-ma cu un sfat, nu stiu ce sa fac, nu am cu cine sa vorbesc despre asta!

13 răspunsuri:
| ELLSSA a răspuns:

Bun motiv a mai gasit pentru a iti da papucii.Si daca l-ai fi inselat si afla, daca te iubea nu se despartea de tine.
Si cum ar vrea el sa ii demonstrezi ca nu l-ai inselat cu amicul?

| katy a răspuns:

Pai.e vina ta in primul rand ca i-ai dat motive sa creada asta.atata timp cat intr-o relatie serioasa nu este incredere unul in celalalt, nu se poate mentine acea relatie.incearca sa-l dai de fata pe amicul tau sa ii confirme si el,daca tu crezi ca se merita sa stai cu el,rupe legatura cu acel amic ca dupa faza asta prietenul tau indiferent daca va ajunge sa te creada sau nu, nu va vrea sa il vada la fata pe acel amic.iar daca vezi ca o tine pe a lui desparte-te tu de el, nu se merita si invata-te sa nu le dai barbatilor motive ca ai insela ca ei sunt foarte orgoliosi si se leaga din orice

| ioana1704 a răspuns:

Daca tu esti nevinovata si el nu are incredere, lasa-l sa plece. O relatie se bazeaza si pe incredere. Nu te merita! lumea e plina de baieti si de fete. Nu suferii, lasa-l sa se duca sa faca si alteia zile fripte. Dupa ce va exista urmatoarea poate face comparatie si sa-si dea seama ce a pierdut!

| briana a răspuns:

Sa pierdut increderea in tine. Spune-i ca tu chiar ti la el si ca daca nu ai fi tinut l-ai fi parasit de mult timp pentru ca o relatie in care nu sunt sentimente nu are cum sa dureze mai mult de 3 luni. Spune-i sa iti acorde timp sa i arati ca tu chiar il iubesti. Spune-i ca tu il iubesti dar el nu vede asta si ca tu nu poti sa mai faci nimic daca el pune punct. Sa se gandeasca de ce crede ca l-ai inselat sa iti arate o dovada clara atunci el nu o sa mai comenteze pentru ca nu are ce sa iti arate daca nu l-ai inselat. Voi mai meritati o sansa cu siguranta ar fi pacat sa nu lupti sa i arati ca el a grsit.

| irinnnnnaaaaaa a răspuns:

Pf.inseamna ca nu are incredere in tine, Sau ca vrea sa se desparta de tine si a gasit motivul asta. Punel p baiatu` acela sa vb cu prietenu` tau si sa ii zica ca nu e nimic adevarat.Poi cum asa lui dintr.o data sa ii vina sa iti spuna ca l.ai inselat? te.a vazut cu el sau ceva d genu`? De dovedit nu cred ai cum, si nici sa ii dovedesti ca il iubesti nu ai cum pentru ca iubirea se simte nu se aratawinking.da el oare te mai iubeste ca la inceput?

| Cosmin a răspuns:

Sarut-mana, Laura. Sfatul meu ca barbat este urmatorul: poate iti va parea putin cam radical, insa cred ca ar trebui sa luati o pauza, sincer. Din moment ce prietenul tau nu vrea sa te creada, e clar ca ceva nu e merge bine in relatia voastra. Acum depinde ce intelegi tu si ce intelege el prin "a insela". Barbatii sunt foarte orgoliosi, sa stii, si in principiu daca ni se pune pata pe ceva, cu greu renuntam. Ai zis la inceputul enuntului ca va iubiti enorm; daca era asa si iubirea lui pentru tine este la fel de mare, nu cred ca se ajungea pana aici. Chiar imi pare rau, insa cred ca o pauza este benefica pentru amandoi; apoi va veti da seama daca se merita sa mai continuati sau nu!

| Cosmin a răspuns:

Laura, cu mana pe inima iti zic ca ai facut cea mai buna alegere. Stii...99% dintre barbati suntem niste porci si niste nesimtiti! Sa nu lasi pe nimeni sa-ti spuna altfel, da? Crede-ma, baieti vei gasi, insa ai mare grija peste ce ciumpalaci dai. Numai bine

| deniisa a răspuns:

Dar de ce este el asa sigur ca tu l-ai inselat? Ar trebui sa mai incerci sa vorbesti cu el, sa-i dovedesti ca intr-adevar nu l-ai inselat. Arata-i ca il iubesti cu adevarat si ca nu ai fi in stare sa il inseli. Daca te iubeste ar trebui sa aiba incredere, sau poate aceasta este doar un pretex ca sa desparta de tine. Doar discutand cu el pot afla asta. Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba-l de ce nu are incredere in tine... Ce il face sa-ti ignore cuvintele si sa creada in continuare in prima sa impresie. Aici problema e destul de adinca. Cauza poate avea radacinile intr-o situatie care tu credeai ca demult s-a epuizat, care l-a facut sa-si piarda increderea. Sapa adanc! Dar nu exclude totusi posibilitatea ca el pur si simplu cauta cu incapatinare un motiv sa te lase...

| lauraalbu explică:

Va multumesc pentru raspunsuri si ca nu ati ignorat intrebarea mea! Pentru ca il iubesc atat de mult, o sa-l las sa plece, daca asta vrea, oricum, nu mi-a zis nimic clar pana acum! Cand i-am spus ca simt ca ma va parasi, m-a intrebat cum de am ajuns eu la concluzia asta! Ma doare foarte tare ca nu ma crede, dar nici nu pot ramane alaturi de o persoana care nu are incredere in mine, stiu ca o sa sufar, dar nu am putere sa fac mai mult de atat si cu siguranta orice i-as spune n-ar crede, de rugat, nu o sa ma rog de el sa ramana cu mine!

| lauraalbu explică:

@cosmin - stiu ca asta e cea mai buna alegere! Acum m-a sunat sa imi spuna ca imi aduce Biblia sa jur ca spun adevarul si ca nu l-am inselat! O s-o fac si pe asta, doar ca sa vada ca am curajul sa jur si ca spun adevarul...si chiar daca ma crede, nu cred ca pot ramane cu el, m-a durut prea tare lipsa lui de incredere, si sunt sigura ca faze din astea o sa mai fie, mai bine termin acum decat mai tarziu, nu vreau sa sufar mai mult!

| Marius_3437 a răspuns:

Sa juri pe Biblie? Prietenul tau, este un prefacut. El cauta sa-ti "dea papucii", si cauta motiv. Asa va proceda mereu, toata viata, isi va presa partenera. Unii isi tin partenera sub teroare, ca sa nu fie banuiti ca mai "calca pe bec". Aceasta teroare, este modalitatea lor de a-si tine partenera legata, determinand-o sa se creada vinovata, si sa ceara iertare. Prietenul tau, este un prefacut. Scapa-te de el.

| Biancadlk a răspuns:

Buna T P U. Numele meu este Bianca.as avea nevoie de niste raspunsuri!
Am o problema cu iubitul meu sunt impreuna cu el de 6 luni, el a fost primul baiat din viata mea si il iubesc mult.
Acum el e plecat in Germania de o luna, ma iubeste sunt sigura, dar niste prieteni ia bagat numa prosti in cap ca eu l-am inselat. Sii nu e adevarat nu l-am inselatsi nu as face asta in viata mea il iubesc mult! Iubitul meu nu vorbeste cu mine acum de luni deja pentru ca îi crede peaia care i-a bagat prosti in cap. Vreau sa-i demonstrez si nu stiu cum ca nu l-am inselat! Nu vreau sa-l pierd pentru niste vorbe mincinuase va rog sa ma ajutati!