| DyaDiiana19 a întrebat:

TPU...

Unde ar fi mai bine sa ma mut?

In Italia sau Costanta?

Nu-i greu sa invat italiana, pot pronunta bine cuvintele, nu mi-ar fi greu sa-nvat, dar unde o fi mai bine?

Sora mea vrea sa ma i-a in Costanta, si mama mea in Italia. Mama mea lucreaza si nu poate pleca din Italia. Pe cine sa aleg, sa stau? Nu prea am inteles bine dar, mama mea lucreaza cam mult si acolo o sa stau cam singura, vine pe 6 august. Divorteaza de tatal meu si ma bucur c-o face, am spus asta ca sa nu-mi sugerati sa stau cu el.

Funda :3

Răspuns Câştigător
| GabrielaIoana a răspuns:

Eu cred ca e bine in Constanta e o zona frumoasa si te poti descurca. Te poti duce si pe la mama din cand in cand. De exemplu vara stai acolo si restul anului la Constanta. Merge, parerea mea. Tu faci ce crezi.

16 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

As zice sa mergi cu mama ta, indiferent de unde vei ajunge.
Sora poate se va casatori, va avea copii si poate te vei simti in plus.
Daca crezi ca te poti adapapta usor, daca iti faci prieteni usor, alege Italia! In vacante poti sta la sora ta.

| DyaDiiana19 explică (pentru Fatamuntilor):

Am mentionat ca-o sa stau singura daca ma duc la mama mea? Lucreaza si doarme unde lucreaza, si sora mea nu-i majorawinking E o chestie, oricum, stie sa aiba grija de mine happy As vrea cu mama, normal. o sa vorbesc cu ea cand vine in Romania.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru DyaDiiana19):

Cu atat mai mult ca sora nu-i majora ar trebui sa stai cu mama ta.
Mai ales ca sora ta lucreza nu va avea timp sa-ti si gatesca, sa te ajute la lectiii.
Eu zic sa te hotarasti pentru ca va trebui sa faci si tranferul scolar si multe altele.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Poate ar fi bine sa mergi prin ambele locuri, sa vezi un pic cum este si sa te decizi.

In ambele locuri iti va fi greu. Prietenii oricum ti-i vei pierde (daca nu esti din Constanta de fel). Iar departirea va fi lunga si dureroasa.

Eu as alege in locul tau Italia. O sa iti fie usor mai greu, dar acolo cel putin stai langa mama ta.

Si in plus, ai acces la mai multe chestii decat in Romania.

Dar na, cand nu scoti capul decat in Grecia sau Bulgaria, si vezi filme cu apocalipsa la americani, atunci incepi sa vezi Romania ca fiind singurul rai pe pamant.

| Alicezzz a răspuns:

Draga mea, daca tu ai invatat la scoala de Costanta pe la geografie,eu stiam de Constanta... cred ca ai o mare problema,, i-a,,,, c-o,, alte greseli, nu stiu din ce zona esti, dar incearca sa aprofundezi putin gramatica limbi romane! Si nu te ofensa.Asa ca pune mana pe carte si daca te muti in Italia si daca te duci la Constanta, ca sa iti poti face un viitor frumos si sa nu rada lumea de tine ca esti anagramata iti trebuie putina scoala! Baftawinking

| DyaDiiana19 explică (pentru Alicezzz):

Nu asta era intrebarea. Daca n-ai un raspuns bun care sa m-a ajute, de ce raspunzi?

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru Alicezzz):

De fapt "c-o" este corect deoarece vine de la "că o" unde se elimină litera "ă" și se pune o liniuță pentru marcarea lipsiri unei litere și pronunțarea mai rapidă. Iar pentru niște greșeli minuscule, din grabă nu se face un om anagramat... să jigenști omul pentru așa ceva trebuie să ai pur și simplu proastă creștere. Apropo, vezi că ai uitat diacriticile limbii române dacă tot te apuci să corectezi la greșeli.
Mai bine decât să faci morală cuiva citești o carte sau îți găsești altă ocupație.

| DyaDiiana19 explică (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Stiam ca se scrie cu cratima. Nu i-am zis nimic pentru ca eu nu o jignesc pentru o greseala minora happy Asa-s uni oameni, nu se uita la ei.

| Alicezzz a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Draga mea, nu ai citit tu cat am citit eu pana la varsta mea! Mai ai multe de invatat pana ajungi la varsta mea si nu cred ca ne-am tocit coatele pe bancile scolii impreuna! Diacriticile nu le folosesc pentru ca am tastatura in daneza, asa ca... Tak for råd, men jeg har ikke brug for. Bafta!winking

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru Alicezzz):

Scuze, dar eu sunt dragul tău, nu draga ta. laughing
Foarte bine că citești, îndeamnă pe oricine prinzi să citească căci dacă prinzi o carte bună minunat mai este.
Eu scriu în română și la tastatură englezească și la cea românească, nu-i problema de tastatură, ci de cum ai setat la windows. Dar lasă, oricum sunt puține persoane care o fac.
Scuze dacă sună nepoliticos, dar degeaba mă iei limbile din nord, doar româna și engleza știu la nivel conversațional, iar în alte limbi "să număr până la zece". happy

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Normal că poți pronunța bine cuvintele, e cea mai apropriată limbă de a noastră.
Eu zic să analizezi bine situația.
PS: Se scrie ia* nu i-a (căci vine de la verbul "a lua")

| DyaDiiana19 explică (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Mersi happy Dar nu mi-ai rapsuns la intrebare " Unde ar fi mai bine"?

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru DyaDiiana19):

Eu dintre orice țară din lume și România, aș alege România. Sunt un om foarte naționalist și destul de xenofob. Deci, ar fi fără rost să-ți spun unde-i mai bine având în vedere că o altă țară nici nu poate intra în cap. Scuze că nu te-am putut ajuta... doar zic să te gândești bine, e viața ta, faci ce vrei cu ea și sper să ajungi cât mai departe.

| DyaDiiana19 explică (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Mersi happy

| MisterJaguar a răspuns:

Sincer sa fiu eu locuiesc in constanta si este super. Dar daca as alege din Italia sau Constanta eu as alege Italia deoarece e o tara foarte stabila economic si o sa ai un trai bun.Sincer avantaje si dezavantaje sunt peste tot. Parerea mea este Italia.