| doreal a întrebat:

vin cu o intrebare ciudata ca sa imi poata da mai multi oameni niste sfaturi, incepusem clasa a5a si dadusem testele acelea initiale, asteptand sa aud notele, imi spune ca la mate am luat 8, 10 (cea mai mare nota ) si la romana 7, 50 (pur si simplu nu am stiut) stiam ca imi place foarte mult matematica, un semestru ma vedea foarte buna la mate (nu eram eu cea mai buna din clasa dar stiam ca invat bine) pana cand imi da doar 7, 6, eu imi puneam niste semne de intrebare „de ce iau doar atat si clasele 1-4 mergeam foarte bine„ dar imi raspundeam „ehh, poate eu nu invat foarte bine, nu ma chinui destul, hmm. si am ramas ca o proasta pentru ca luam note mici la mate, trece a5a si vine a6a, mama automat mi-a dat ore la mate, dar totusi note mici luam (pe baza ca eram proasta si increderea de sine imi era distrusa ), pana cand m-am hotarat sa las orele deoparte si sa studiez mai mult si asa am reusit sa iau un 10 curat, cand a vazut profesorul ca am luat acel zece nu a mai vb cu mine si chiar mai si vorbindu-mi urat ca de ce am luat acel 10. El de fapt vrea ca toti copiii sa ia ore de la el si toti copiii (nu numai eu) nu inteleg nimc de la el, eu luand acel 10 (era usor testul) dar pe meritate, nu vreau sa dau vina pe profesor (cum spun ei ca noi dam vina pe ei dar totusi sa faci copiii sa nu inteleaga ceva pentru a lua bani la ore! Cu cei care ia ore se poarta frumos, un coleg care nu invata nimic, ia numai 3 si 4 si la mate are 10 doar pentru ca ia ore de la el.Nu stiu ce sa fac, sa iau si eu ore de la el sa inteleg, vin capitole mai grele si nu cred ca o sa le mai fac fata ( problema este ca nu explica ca lumea in clasa, sa inteleaga toti, nu numai unul, pentru ca am fost o clasa buna, dar acum la mate suntem toti praf si vreau sa iau si eu note bune ca mate mi-a placut intotdeauna si a inceput sa imi placa si fizica, as vrea sa merg la ore de performanta si imi trebuie mate :/). Ce sa fac?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna/Salut ce gen sexual esti.
Si eu am patit asa, ca tine, din clasa 5-6 am patit-o cu notele mai mici. Faza e, nu stiu daca ma crezi, vina Dirigintei/Dirigintelui si profesorului tau de Mate.Nu stie sa explice in asa fel incat sa inteleaga toti colegii tai, sau tu.
Sincer, eu nici macar o impartire sau o inmultire nu stiam sa fac, tot din cauza profesoarei.Imi explica si de 10 ori, dar cu o voce sinistra si jignitoare, pe care nu suportam. Aveam 2 colegi cei mai buni in clasa [un baiat si o fata], si doar cu ei vorbea frumos.Cu noi nu.Asa ca am inceput sa iau lectii de la mama mea vitrega.Si deja din primul exemplu am priceput tot.Profesorul tau este invidios, deoarece el si-a dat seama ca ai luat lectii acasa de la altcineva.El ar vrea ca toata clasa sa invatati de la el.Probabil ca el a fost angajat ca profesor de Mate, si nu are toate facultatile si diplomele.Ar trebui sa-l reclami la director, asa cum fac toti.Acum sunt a 7-a, si ma pricep cam la tot.
Aici e raspunsul la intrebarea "Ce sa fac?":
Du-te singur/singura la director si reclama-l, dar fara sa incepi un scandal, dar la inceput, spune-i mamei tale.Ar fi mai bine ca ea sa il reclame pe profesor.

| doreal explică (pentru anonim_4396):

Buna, sunt fata, iti inspira si o frica de nu mai vrei sa faci nici o contestatie la o teza, toata lumea care il cunoaste ca si profesor pentru copiii lui il considera un om „prost„, poate nu explica bine, poate nu stie sa explice bine, dar de ce s-ar supara ca am luat 10 la test si se aud foarte multe despre el, chiar nu mai pot sa iti explic cate se aud (e mult de scris si poate isi da seama cineva cunoscut ca eu am scris) dar imi e frica sa spun, daca se dovedeste ca el are dreptate si eu nu, imi e frica sa nu mi se scada nota la purtare (cand avem inspectie sau ceva pe toti ne scoate la tabla, vb frumos, dar dupa aceea suntem invizibili), as vrea sa ma mut, am putut sa fac asta dar am zis ca poate va fi mai bine, dar nu este, mi-as dori sa se creeze un scandal monstru, ca sa faca toti parintii contestatie, pentru ca s-a intamplat odata asa, dar neh, vezi cum e, a scapat ca el e profesorul exemplu si noi 30 suntem mincinosi.

| KendyforAll a răspuns:

Cunosc o fată care are aceași poveste, doar că nu ia 10, o plimbă „pe ață subțire" tinînd-o în 4 și 5, gata să o lase.Și ea făcuse meditații, dar faza e că nu prea este stralucită. Dacă zici că ai înclinații să vină mama la școală și să spună ca ești emotivă, și că te sperii de la emoții, și uiți tot.
La mine așa a venit și s-a rezolvat, ba chiar luasem 10 la tablă.
Sau varianta B, să te mute la o clasă în care este alt prof de mate.

| doreal explică (pentru KendyforAll):

Nu pot sa imi aduc mama la scoala, tot nu se va rezolva nimic, iar varianta B, nu vreau sa imi schimb cei mai buni profesori din lume ( de romana, fizica, geografie) pentru un singur om :/. Nu stiu ce se va intampla pe viitor, la liceu, de la el nu intelegi( cum trebuie si altii au luat nota de 2 lei pentru liceu si au luat ore de la el