| ysabela21 a întrebat:

Buna!

Vreau sa va cer sfatul in legatura cu ceva important: mereu ma cert cu fratele meu si nu imi place asta, ne certam din orice, adica nu stiu dar nu-mi place si reuseste de fiecare data sa ma enerveze si ne si batem si o suparam pe mama cand facem asa.
Ne intreaba si vecinii de ce e asa galagie la noi mereu si de ce noi ne certam si ne batem mareu!
Eu am 15 ani si el 18, imi spune vorbe urate si ma intarata sa ne certam si nu pot sa ma abtin sa nu plang, m-anm saturat sa il ignor, nu functioneaza, nu mai suport ..imi vine sa morr
!

Va rog sa-mi spuneti ce e de facut ca nu mai suport, in plus se i-a de mine din orice!

fundita si vot!

29 răspunsuri:
| MissxD a răspuns:

Certurile dintre frati sunt normale, dar el cam exagereaza. Incearca sa il ignori si sa ii spui sa isi revizuiasca comportamentul. Face dinadins sa te exerveze sau chiar are ceva cu tine? Ar fi bine sa vorbiti voi 2 si parintii si sa spuna motivele pentru care e asa cu tine. Incearca sa nu il intarati, fii calma, nu ii comenta si poate situatia se va imbunatati! Nu este normal sa mai fiti asa. Trebuie sa va iubiti si sa va sustineti! Bafta... happy

| ysabela21 explică (pentru MissxD):

Face dinandins! Pot sa-i zic oriceee ca el nu intelege ..se poarta frumos cu mine doar cand are nevoie de ceva! apoi...nici nu mai vorbesc!

| ysabela21 explică (pentru MissxD):

De parinti nici nu mai vorbesc..pt ca nici ei nu au ce sa ii faca e un nebun prost si tampit si m-am saturat de elll......nu mai potcrying(

| MissxD a răspuns (pentru ysabela21):

Ce om! straight face Totusi, imi pare rau sa zic, dar nu este om normal. Crede ca isi traieste cu prea multa intensitate viata si se crede superior oricui. Gandeste-te ca totusi va trebui sa fie cineva care sa ii puna capac!

| alexandra1993 a răspuns (pentru ysabela21):

"e un nebun prost si tampit si te-ai saturat de el" acestea sunt cuvinte rostite la manie.Gandeste-te daca ti-ar fi mai bine fara el? Cum ar fi daca din senin ar disparea ca si cum nu ar fi existat niciodata, ca si cum nu s-ar fi nascut si tu nu l-ai fi cunoscut niciodata? Te-ai simti mai bine atunci? ai fi eliberata? Eu nu cred! Accepta-l asa cum este, se va schimba, se va maturiza (baietii se maturizeaza mai greu), intelege-l, nu il mai judeca, incearca sa fii mai grijulie, sa nu mai spui orice lucru care l-ar putea irita, fii rationala, lucida, nu-i mai analiza comportamentul, faptele, lasa-l sa se analizeze singur si la un moment dat isi va da seama ca a gresit. I-ai spus vreodata ca il iubesti, ca tu il consideri un frate bun in ciuda divergentelor si ca nu ti-ai fi dorit sa ai alt frate? Aici se observa si o mica vina a parintilor care nu v-au invatat sa fiti apropiati, sa va ajutati, sa va apreciati unul pe celalalt. O alta cauza ar putea fi si faptul ca parintii nu v-au acordat atentie in mod egal, poate au facut diferente intre voi, poate fata de el nu si-au aratat sentimentele cum si le-au aratat fata de tine. Orice vorba buna, orice lauda pe care ti-au adus-o tie parintii iar lui nu, l-au ranit in adancul sau, poate la suprafata pare nepasator, dar fii sigura ca sufera(a suferit) din cauza asta. Poate nu se simte apreciat, iubit...pot fi o infinitate de motive. Analizeaza!

| DimLight a răspuns:

Nimic, asa sunt fratii mai mari.I'm the big brother laughing tu stai in camera ta el in a lui si o sa fie mai liniste.a si nu-i invada spatiul

| WeaponGirl a răspuns:

Nu cred că e o idee bună să îl ignori sau să îl tratezi cu răceală din contră, eu zic ca cel mai bine ar fi sa te apropii de el mai mult, de exemplu puteți să faceți ceva împreună care să va placă la amandoi. În niciun caz nu e o soluție să vă îndepărtați...dar dacă chiar nu se poate, atunci mai lasă și tu de la tine, nu trebuie să îl ignori, dar nici să te consumi, să începi să plangi și să te iei la bătaie cu el...lasă-l să zică ce vrea și zambește-i big grin, o să vadă ca nu te mai consumi și o să renunțe. Depinde numai de tine, dacă el e rău și te enervează, tu nu ești obligată să îi raspunzi la fel, lasa-l să se certe singur! Bafta!

| alexandra1993 a răspuns (pentru WeaponGirl):

Cum sa faca ceva impreuna daca fratele ei este recalcitrant si nici macar nu o lasa sa vorbeasca, reactioneaza impulsiv? tu ai fost atenta la ce a spus fata asta? De exemplu tu te-ai duce sa mangai un leu in speranta ca il vei imblanzi stiind ca este agresiv?

| WeaponGirl a răspuns (pentru alexandra1993):

Nu stiu cați ani ai tu, dar ea are 15, asta înseamnă că s-ar putea să și dramatizeze situația, plus că nu cred ca e doar vina fratelui ei! Tot ce i-am cerut este să încerce, iar în caz că nu merge să nu se mai consume și să îl întarate și mai tare, să-l lasa în pace să zică ce vrea! Șiiii... fără supărare, la ce exemplu mi-ai dat: "tu te-ai duce sa mangai un leu in speranta ca il vei imblanzi stiind ca este agresiv?" nu-ti dau nici ție mai mult de 15 ani, să nu uităm că totuși sunt frați, că e normal să se mai și certe (cei care avem frați știm cum ehappy ) și sa nu uităm că oricat s-ar certa și s-ar bate, tot se iubesc! Mai mult de atat, orice poveste are doua variante, deci sunt convinsa ca fratele ei este de altă părere și nu putem știi din relatarea ei dacă este chiar așa, sau dacă numai fratele ei este de vina! Așa că nu mai dramatizați atat, sunt copii!

| alexandra1993 a răspuns (pentru WeaponGirl):

Nu am 15 ani, am 19, cred ca este usor de dedus din nickname. Cat despre exemplul meu, nu a fost cel mai elocvent, dar speram sa intelegi si se pare ca tu ai vazut numai partea comica/ludica de unde reiese ca esti cam superficiala plus ca nu i-am dat dreptate nicunuia dintre ei, dar se vede ca nu mi-ai citit penultimul mesaj.S-ar putea sa ma insel si nu-mi place sa trag concluzii pripite.

| WeaponGirl a răspuns (pentru alexandra1993):

Nu aveam de unde să știu dacă sunt adevărate sau nu datele din nickname, nu sunt clarvăzătoare și îmi cer scuze pentru asta happy Cat despre subiect...repet: sunt copii, e cat de cat normal ce se intamplă și rezolvare o să vina de la sine! Numai bine!winking

| alexandra1993 a răspuns (pentru WeaponGirl):

Pai ce am sustinut eu vreo secunda ca nu se va rezolva? din contra
In fine...Numai bine si tie!winking

| ysabela21 explică (pentru WeaponGirl):

Nu am afirmat in niciun caz ca eu nu am nici o vina, stiu si eu sunt de vina ca ii raspund si ma comport cum se comporta si el cu mine, cum se zice : ochi pentru ochi si dinte pentru dinte, doar ca totul are o limita si el chiar a depasit aceasta limita cu mult!
Eu il ajut de fiecare data cand are nevoie de mine pentru ca nu stiu ceva inauntrul meu nu ma lasa sa il las la greu, dar el nu ar face asta pentru mine!
Nu ma lasa sa stau nici la calculator desi i-am explicat cu frumosul ca mai am nevoie si eu sa stau si in plus el sta in camera toata ziua nici la masa nu prea vine ( eu stau la calculator doar cand mai pleaca el la magazin si atunci apuc si eu sa mai stau putin)

| ysabela21 explică (pentru WeaponGirl):

Si in plus imi zice porecla : "catea" ..cum sa nu plang? sau sa nu ma enervez!

| WeaponGirl a răspuns (pentru ysabela21):

Păi în cazul ăsta părinții ar trebui să îl pună la punct, vorbește cu ei să ia atitudine că nu o să ajungă bine fratele tău...tu nu prea ai ce să faci, spune-le la părinți să vă facă și un program de stat la calculator, eu știu...2 ore tu, 2 ore el, vorbește cu ei, insistă în fiecare zi pana o să facă ceva în legătură cu asta. Multa baftă! happy

| ysabela21 explică (pentru WeaponGirl):

Sper sa nu ne mai certam, am luat in considerare sfatul tau si nu m-am distantiat de el, insa azi m-a uimit pentru ca m-a chemat in camera la el sa ne uitam la un film si m-am simtit mai bine!
Multumesc mult pentru sfaturi!:*

| WeaponGirl a răspuns (pentru ysabela21):

Cu multă plăcere, lasă că o să fie mai bine de atat, o sa vezi! happy Baftă în continuare! :*

| ysabela21 explică (pentru WeaponGirl):

Multumesc mult kiss!

| ninaelenadobrev a răspuns:

Uite,mereu o sa va certati fiindca asa se intampla oriunde, dar nu trebuie sa-l lasi sa te calce in picioare.aratai ca nu se poate juca cu tine cum vrea el doar pentru ca esti mai mica decat el.demonstreazai ca nu trebuie sa va certati din orice, iar tu nu te mai aprinde repede

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

...n-ai alta solutie decat sa il eviti si sa il ignori, daca vezi ca se duce undeva nu te mai duce si tu pentru a nu fi pe acelasi loc cu el si sa se creeze din nou o cearta.
Spune-i mamei tale sau tatalui tau sa ia masuri si nu il mai lase nici pe el sa vorbeasca asa si sa nu se mai poarte asa cu tine.
Cred ca daca nu il bagi in seama si il ignori total ii provoci multi nervi si vede ca nu are cine sa il bage in seama si te lasa in pace.
Daca nici asa nu functioneaza plesneste-l.
Dar nu ii mai arunca vorbe urate pentru ca asta nu cred ca este o arma si totusi este. cea mai urata arma a unei fete.

| ysabela21 explică (pentru anonim_4396):

Pana sa il plesnesc eu pe el, ma plesneste el pe minesad, vorbeste urat chiar si cu parintii dar cu mine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru ysabela21):

Dar e chiar culmea...

| JustMusic a răspuns:

NU reactiona, ignora-l complet si sa vezi cum se schimba. Si eu ma certam cu fratele mai mereu, tot asa el are 18 si eu 16, mereu reusea sa ma enerveze si l-am ignorat, ca si cum na-r fi existat ca-m o luna si gata cu cetrturile nu se mai cearta cu mine asa des.Sa nu astepti sa nu te mai certi cu el toata viata, o sa mai certaii chiar si din nimicuri, dar e important sa va cereti scuze cand gresiti. Certurile sunt noramle intre frati, sunt cazuri cand unul se simte neindreptatit si ca celalat e favorizat asta poate duce la o ura. Daca nu incearca sa vorbesti cu el fata in fata si spune-i ca te jigneste, spune-i verde in fata ca are un comportament demn de gradinita.

| Elsiane a răspuns:

Hm, sincer, certurile dintre frați sunt normale, dar... cam exagerează. El fiind cel mai mare (are 18 ani) ar trebui să conștientizeze că este rău. Ar trebui să se poarte mai frumos cu tine, deoarece nu ești 'cineva', ești sora lui mai mică.

| alexandra1993 a răspuns:

Oare este doar vina lui?
Uite o sa iti descriu situatia (din trecut) dintre mine si sora mea, diferenta de varsta dintre noi fiind putin mai mare decat cea dintre tine si fratele tau.Ma certam adesea cu ea din cauza ca vroiam obiecte de-ale ei (haine, machiajuri, bijuterii etc) si ea nu vroia sa mi le dea pentru ca era prea egoista, in schimb eu ii dadeam ei orice obiect de-al meu. Am ajuns la concluzia ca vina era a mea, ca ii dadeam prea usor obiectele si astfel ea profita de generozitatea mea. Am inceput sa nu-i mai dau nimic fara sa o avertizez dinainte ca si ea la randul ei va trebui sa imi dea ceea ce vreau.Astfel s-a creat o intelegere intre noi, ii dau daca imi da!
Concluzia este ca trebuie sa analizezi mai bine relatia dintre tine si fratele tau, sa insiri pe o foaie motivele pentru care va certati, cine incepe cearta si sa ajungeti la un consens, iar daca tu te consideri nevinovata, incearca sa te distantezi putin de el, trateaza-l cu raceala...va observa imediat si atunci se va intreba ce s-a intamplat cu tine, o sa ii lipseasca micile "certuri", o sa ii fie dor de tine cea veche si iti va propune el sa va "impacati".

Mult, mult succes!

| CatzPopularity a răspuns:

Ii raspunzi cu aceeasi moneda. Daca nu merg sa-l ignori, atunci il eviti. Daca el mereu te enerveaza si nu-l poti evita, cand vorbeste urat razi in fata lui ii spui frumos sa te lase in pace si pleci fara sa-i mai spui ceva.

| CatzPopularity a răspuns (pentru CatzPopularity):

Scuze,tebuia sa scriu merge

| Alcszusa a răspuns:

Pai sincer cam asa sunt fratii mai mari. In felul lor sunt protectori si le pasa de noi dar nu vor sa se vada lucru asta si de asta fac asa. Adica ne cearta, ne jignesc.Lasa ca dupa cativa ani o sa vina el la tine cu vreo problema.

| MotzAlina a răspuns:

Am fost intr-o situatie similara cand aveam 15 ani. Dar acum am 18 si fratele meu 21. Vreau sa zic ca o data cu plecarea lui la facultate, ne-a apropiat distanta sau s-a maturizat mai tarziu decat mine... eu ma multumesc cu atat. In 2 ani se casatoreste si ma bucur ca ii pot fi alaturi. Fratele tau nu intelege ca te afecteaza certurile cu el, si mama voastra ar trebui sa vorbeasca cu el despre asta.