| esmeralda18 a întrebat:

Vreau si eu un sfat. Mi-am dezamagit cea mai buna prietena spunandu-i prietenului ei ca ea il inseala si chestii de astea. o mica parte din ce am spus e adevarat dar nu totul.am facut-o deoarece ala tot ma tachina si ma enerva.se umpluse paharul...insa regret enorm.nu stiu ce sa fac sa o impac. daca ii spun adevarul mi-e frica sa nu ma bata ala zice dc am mintit. nu vreau sa ma cert cu nici unul. ce sa fac ajutatima.plz...

6 răspunsuri:
| deeea28 a răspuns:

In primul rand trebuia sa nu te bagi tu in problema ei. Cel mult puteai sa-i zici ei ca nu e bine ce face. Iar despre tachinarea aluia trebuia sa-i zici lui sa inceteze sau/si ei. Daca nu te bagau in seama cred ca era bine doar sa te retragi. In situatia asta nu puteai decat sa tragi concluzia ca nu iti e prietena. Dar acum ai facut-o cam lata, ai cazut tu aiurea. Si in situatia asta cred ca merge sa te retragi. Capul plecat sabia nu-l taie, zice un proverb. Acum daca ala tot insista ca de ce ai mintit, zici ca nu ai stiut ce sa faci, ca asa ai crezut atunci ca e bine, ca ai gresit si nu ai vrut. Iar prietenei cere-i scuze si chiar daca le accepta sau nu, retrage-te. Dupa un timp, daca iti e prietena intr-adevar, isi va da seama ca si ea a gresit si ii va trece, daca nu, nu se merita. Ai nimerit exact ca a 3 roata de la caruta. Incearca sa nu mai te bagi in situatii de astea, mai ales cand nu sunt problemele tale.

| Crisu a răspuns:

Vorbeste cu prietena ta, si incerca sa ii explici ca a fost o greseala si ca nu se va mai repeta. Pe de-o parte te inteleg si pe tine, dar iti dai seama ca ea se simte groaznic... Incearca sa ii explici situatia, si sigur te va intelege. Ar trebui sa fii sincer si sa ii spui ca nu a fost adevarat tot ceea ce ai spus si ca ai inflorit, si sa ii explici si de ce. Restul, ramane la aprecierea lor. :*

| byanca01 a răspuns:

Pai ai putea sa-i spui prietenului ei ca te-ai inselat in privinta ei si chiar daca s-ar putea sa o incurci e datoria ta de prietena sa repari ce ai stricat

| KARINA2012 a răspuns:

Foarte urat din partea ta! Se pare ca iti si gasesti scuze repede.Si ce daca te tachina?
Daca prietena ta a gresit, trebuia sa o certi pe ea, nu sa deformezi adevarul, acuzand-o mai mult decat merita in fata prietenului ei!
O prietena adevarata nu minte, imi pare rau ca-ti spun asta!
Si totul in final se reduce tot la persoana ta:ti-e frica sa nu te bata ''ala''.
Sa stii ca minciuna are picioare scurte, adevarul va iesi la iveala, cu sau fara voia ta.
Spune-le adevarul la amandoi, cere-le iertare si, dincolo de iertarea lor, trebuie sa te ierti tu pe tine insati! Invata sa nu mai gasesti pretexte pentru gafele pe care le faci, iar atunci cand te razbuni, aseaza-te in locul acelei persoane si vei vedea ca nu e deloc bine.
Nu stiu daca te-am ajutat, eu am incercat, chiar daca am fost dura.

| Angelina001 a răspuns:

Pai spune-i prietenei tale ca ai facut asta de nervi din cauza ca el te enerva mereu iar ea daca iti este asa buna prietena ar trebui sa te inteleaga!

| Totolici_Steluta_1965 a răspuns:

Ar trebui sa te pui in situatia ei, din moment ce te-a crezut este evident ca are incredere in tine, dar tu in momentul de fata ai "tradat" aceasta incredere.
Sincer cred ca deja e prea tarziu sa fii iertata complet, un singur lucru trebuie sa faci pentru a minimiza daunele dintre tine si prietena ta, asuma-ti responsabilitatea si accepta consecintele.