| DeadLiest a întrebat:

Buna ziua,
Am si eu o nelamurire privind relatia, situatia sta in felul urmator:
Fratele meu tocmai s-a insurat cu o fata, iar cumnata mea are o verisoara primara care aparent am dezvoltat o relatie frumoasa.
Asta ar veni cam asa verisoara primara cu cumnat, este posibil o viitoare căsătorie fara probleme sau alte complicatii pe viitor?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
O zi frumoasa va doresc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu cu vara primara a cumnatei sunteti doar rude prin alianta de gradul VII, asa ca puteti avea o relatie si chiar sa va casatoriti, atat civil, cat si religios, cel putin in Biserica Ortodoxa Romana.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici un grad de rudenie intre tine si vara cumnatei tale, deci va puteti casatorii.

| dullcat a răspuns:

Buna.Se poate, nu-i ca si cum sunteti rude de sange.

| johnnny123 a răspuns:

Din moment ce este doar o rudă prin alianță, nu de sânge, nu văd care ar fi problema.

| DeadLiest explică (pentru johnnny123):

Multumesc pentru raspuns!