| anonim_4396 a întrebat:

Cand vrei sa formezi o relatie cat de mult conteaza trecutul acelei persoane? O intrebi cati parteneri a avut? De ce s-au despartit? Cat a durat ultima relatie? De ce nu a avut o relatie de lunga durata? De ce nu s-a concretizat intr-o casatorie?
Ce intrebari ii pui despre trecut?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dap pun accent foarte mult pe trecut. Dar consider că nu are rost sa o intreb așa dintr-o data pentru că nu mă aștept să îmi spună adevărul(adevarul mult mai mult îl aflu de la foștii ei decât de la ea), adică cati parteneri a avut în adevăratul sens al cuvântului. Asta aflu pe parcurs când devine mai confortabila cu mine și decid dacă e o partenera de viitor sau nu, fără să-i spun in fata ce părere am despre ea.

Mă interesează cate relații a avut și cat a durat, cel puțin pentru mine e un mare Red flag una care a avut multe relații dar toate au lu-at sfarsit, ce mi se pare că ori e proastă de nu știe să își aleagă iubitii, ori ea are niste probleme de trebuie să mă feresc sa formez o relație cu ea.

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Contează că poți învăța lucruri despre persoana respectivă după experienețele din trecut

| darrio2007 a răspuns:

Deja daca o intrebi asta, o viitoare relatie cu ea, pică din start.

| RAY a răspuns:

Eu personal consider ca trecutul unei persoane conteaza dar nu poate oferi o garantie ca nu te va insela, eu nu am ocazia de asa ceva

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Conteaza trecutul, dar nu foarte mult. Adica, m-as "incurca" cu una care a trecut prin 50 de relatii, dar nu si cu una care a facut trotuarul, ori apartine unor anturaje opuse mie (aia care stau insirati cu petul de bere, si baga "legale").
As fi curios sa aflu ce relatii a avut, de ce s-a despartit, asta m-ar ajuta sa o cunosc, dar nu as refuza-o pentru detaliul asta.
Am suficienta incredere in mine, incat sa nu imi pese cum s-a comportat cu restul, cat de neserioasa a fost, etc. Doar carpele altora imi provoaca o scarba, daca au stat dupa altii care si-au batut joc, eu nu o sa o iau de pe jos, sa o tin "de buna".

| Drimmero a răspuns:

Din cate am vazut, fetele sunt interesate mai mult de detaliile astea. Dar da, conteaza si trecutul pentru ca unele nu pot trece peste el si decat sa fii a 5-a roata de la caruta mai bine esti preventiv.

Nu stiu daca am intrebari standard, alea vor veni pe parcurs. Cert e ca sunt foarte direct si selectiv, daca vad chestii care sunt in neregula rup instant legatura cu acea persoana, adica instant ma pot scarbi anumite chestii la ea, din dragul care imi era se transforma in scarba si pun stop.

| ancaval a răspuns:

Da. E perfect normal să vrei să știi cu cine te încurci, ca să eviți unele neplăceri, surprize care te pot deranja și peste care nu poți trece!

| Digikey a răspuns:

O sa-i treaca cheful de relatie dupa intrebarile tale.

| TheGentleman a răspuns:

Da. Din același motiv pentru care există cazierul. Adică nu e totuna să descoperi că partenerul duce o viață dublă sau este un criminal monstruos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred că este important să o întrebi despre trecut, să comunici cu acea persoană atât despre plusurile, cât și despre minusurile voastre. Dar trecutul nu trebuie să fie un impediment în clădirea unei relații...așa cum sunt ascunzișurile sau minciuna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Contează in sensul ca vreau sa cunosc persoana mai bine.Nu ma refer neapărat la relațiile ei.Trecutul e cel care a format-o, deci da, ade importanta, dar per ansamblu.Nu-mi pasa dacă-s 2 sau 12 foste.
Nu, nu-l întreb câte partenere a avut.Nu am un numar limita de foste partenere.E treaba lui.
De ce s-a despartit, cât a durat...nu trebuie sa-l întreb eu.Sunt chestii pe care oricum le afli.Nu am de ce sa-l interoghez.