| elenababy a întrebat:

Cat de insensibil poate fi un barbat cand ii spui deschis tot ce ai pe suflet (sentimente, ca mai vrei o relatie cu el) intr-un email - alta oportunitate el nedandu-ti pe motiv de suparare - incat sa nu-ti dea nici macar un raspuns daca te mai vrea sau nu? Curiozitatea sa-l citeasca o are, insa un raspuns sa-ti dea nu. E cumva lipsa de respect, lipsa de sentimente fata de cealalta persoana sau oare se gandeste ce sa faca? Parerile sunt bine venitewinking

48 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Niciodata cramponarea n-a dus la vreo relatie; prietena ta ar trebui sa-si vada de viata sa; in timp ce diseca problema celui ce n-are timp sa-i raspunda la e-mail, o multime de oameni trec pe langa ea; iar printre ei ar putea fi foarte bine si cel ce i-ar raspunde...

| pisoias a răspuns:

Cred ca mai degraba e vorba de lasitate. Tacand crede ca fata in cauza va renunta.Despre sentimentele pe care acesta le are fata de ea cred ca este inutil sa mai vorbim.Pe de alta parte nu cred ca este ultimul baiat de pe pamant si fata ar trebui sa aiba un pic de mandrie, sa nu-i mai cerseasca iubirea.

| elenababy explică (pentru pisoias):

Nu-i cerseste iubirea pentru ca nu l-a mai intrebat in email daca mai vrea sa fie cu ea sau nu; doar i-a spus ceea ce simte el nevrand sa-i raspunda la telefon.

| pisoias a răspuns:

De cat timp sunt impreuna cei doi? Cat de bine il cunoaste prietena ta? O fi casatorit. Oricum, noi nu putem decat sa ne dam cu parerea.Prietena ta insa trebuie sa-si vada de viata ei si sa-l uite.

| elenababy explică (pentru pisoias):

Au fost impreuna 1 luna, casatorit nu e sigur ca a fost la el si nu era niciun semn ca ar sta cu o femeie relatie/casatorie. Ii e greu sa-l uite si o doare ca o trateaza asa si suntem amandoua curioase de ce ce daca nu o mai vrea de ex a intrat imediat sa citeasca emailul ei dupa ce ea i-a trimis sms si l-a anuntat ca i l-a lasat; daca nu-i pasa de ce curiozitate?

| ROB3RT89 a răspuns:

Eu n-as fii sensibil, as incerca sa ajut cum pot mai bine persoana respectiva! Poate e cu logica la pamant sau mai rau, pur si simplu nu'i pasa...Priveste partea buna, poate are ceva pe suflet si e concentrat numai pe acea problema, timpu iti va da un raspuns concret la intrebarehappy

| elenababy explică (pentru ROB3RT89):

Banuiesc ca ai incerca sa ajuti dandu-i un raspuns... E atat de greu chiar daca nu-ti pasa sa spui de exemplu "nu mai vreau"?

| ROB3RT89 a răspuns (pentru elenababy):

Bine inteles ca nu e greu,de ce sa nu spun lucrurilor pe nume? Imi ia cineva gatu?! Bineinteles ca nu...Te inteleg, uneori indiferenta doare rau, dar mergi si pe varinta ca are o problema si e macinat de rezolvarea ei.Totus macar un raspuns tot trebuia sa dea,ca doar nu face economie de caractere.Iar tu incerca sa nu mai pari asa inebunita dupa el, daca vezi ca nu merita si nu iti arata iubirea/respectul si increderea, evita-l!

| elenababy explică (pentru ROB3RT89):

Nu e problema mea direct e a prietenei mele... saraca de ea sufera fff mult si nu-mi palce sa o vad asa sad Ea e hotarata sa nu-l mai caute, de intalnit n-au cum pentru ca el sta in casa toata ziua, iese doar sa-si plimbe cainele si la cumparaturi doar cu masina...

| ROB3RT89 a răspuns (pentru elenababy):

In fine, nu merita sa se streseze atat! Ce varsta are ea de nu discuta serios cu el fata in fata nu prin mail/mess sau ceva de genu! Cel mai bine e sa se duca la el sa vorbesca ceva mai serios cu el si asa vor ajunge la o hotarare comuna! Chiar ii place sa stea sa-si planga de mila fara sa miste macar un deget?! Asa se intampla cand pui prea mult suflet intr-o relatie care nu merita...

| elenababy explică (pentru ROB3RT89):

Ea 27, el 35. Nu poate discuta cu el pentru ca nu-i raspune la telefon, sms, acum si email. Sa se duca la el la usa ca sa se injoseasca si sa nu-i deschida sau sa o tina in fata usii? El ar fi in stare sa-i faca asta sad Ea lupta si el mai deloc, cu raspunsuri de genul "vorbim cand nu mai sunt suparat pe tine" si "nu vreau sa te ascult acum ca sunt suparat" ce sa faca saraca de ea?

| ROB3RT89 a răspuns (pentru elenababy):

Si ea e de vina,pai cum vine asta "vorbim cand nu mai sunt suparat pe tine"e suparat pe ea sau pe ceva anume?! Cred ca nici el nu stie, e putin ca capu in nori! Iar amica ta de ce acepta toate astea? Oricum se injoseste, nu trebuie neparat sa se duca la el la usa.La varsta ei da dovata de putina imaturitate, eu am crezut ca are 15-16 ani! O trateaza cu indiferenta,sa procedeze si ea la fel,eu unu n-as sta sa ma rog de nimeni,la faza cu "vorbim cand nu mai sunt suparat pe tine" avea numarul si adresa de mail sterse fara regrete, asta daca stiam ca n-am nici o vina sa ma ia peste picior.dar daca ei ii place sa se injoseasca, sa continuiehappy

| elenababy explică (pentru ROB3RT89):

Initial a fost suparat ca ea a fost putin circumspecta in ceea ce-l priveste pe el si eventualitatea ca sa mai vorbeasca cu o alta, de data asta lui i s-a parut ca ea ar fi spus si facut niste lucruri stupide... La ea e pentru prima data cand e indragostita cu adevarat, o stiu de 10 ani si imi pare tare rau de ea. Stie ca s-a injosit, dar zice ca a facut-o din cauza sentimentelor sincere si curate pe care el din pacate el nu le apreciaza. Si daca lui nu-i pasa de ce a fost curios sa intre sa-i citeasca emailul imediat dupa ce l-a anuntat prin sms ca i l-a trimis? Sa fie doar curiozitate si atat?

| ROB3RT89 a răspuns (pentru elenababy):

Cine stie ce e in mintea lui, dar toata "telenovela" e si nostima putin! Din cauza sentimentelor se injoseste? Insemna ca el canta si ea joaca sau ceva de genu...Of iubirea asta ce poate sa faca din om!

| elenababy explică (pentru ROB3RT89):

Iubirea e oarbawinking Chiar mi-as dori si eu sa stiu ce-i in mintea lui, mai ales ca repet cum i-a trimis sms ca ia lasat emailul el imediat a intrat sa-l citeasca. Oare de ce era curios daca nu-i pasa?

| ROB3RT89 a răspuns (pentru elenababy):

Si crezi ca daca are 35 de ani trebuie neparat sa aiba un IQ pozitiv?! Poate si un adolescent de 15-16 ani sa gandesca mai bine ca el.De ce era curios? E usor sa joci teatru! Chiar daca ii pasa, el arata ca nu, sa nu'i dea prietenei tale apa la moarahappy

| elenababy explică (pentru ROB3RT89):

happy Si daca-i pasa si nu vrea sa arate de ce i-ar fi frica de implicare? Cumva din cauza unor dezamagiri anterioare si se gandeste ca sa nu se repete? De ce daca ea il vrea cu toate calitatile si defectele lui, dupa tot ce i-a facut, el e atat de las?

| ROB3RT89 a răspuns (pentru elenababy):

Se poate din cauza unei dezamagiri anterioare, femeia e de 10 ori mai pasiva ca un barbat! Ce pot sa zic, pare a fi genu mai ingamfat/increzut dar si putin ciudat in celas timp! Sa sti ca si tacerea e un raspuns uneori, ea spune multehappy

| elenababy explică (pentru ROB3RT89):

Intr-adevar e mai ingamfat si ciudat pentru ca se contrazice pe el singur prin cuvinte si fapte, din acest motiv situatia e atat de complicata... Intr-adevar si tacerea e un raspuns, dar cand spui ca tu ai spune direct persoanei ce si cum, ca cei care nu fac asta nu sunt barbati ce sa mai zic...

| ROB3RT89 a răspuns (pentru elenababy):

Probail ii place sa tina pe cineva pe "jar"din acest motiv procedeaza asa,eu daca eram in locu lui spuneam ce am de spus,asta daca aveamhappyImi plac persoanele directe,care da cartile pe fata, nu cele in genu lui cu hark si mark, parca ar fi un copil frustarat care nu ia cumparat mami jucaria preferatalaughing

| elenababy explică (pentru ROB3RT89):

laughing Saracu' copil... Vezi aici, ma repet, e contradictia ca spune ca e direct si spune ce are de spus si nu ewinking

| ROB3RT89 a răspuns (pentru elenababy):

Direct inapt sau cum?!laughingFai tu rost de un gagiu nou, are in piata 3 la un leusmug

| elenababy explică (pentru ROB3RT89):

De unde sa-i fac rost de unu cand nici eu nu-mi gasesc?

| ROB3RT89 a răspuns (pentru elenababy):

Era o mica gluma,nu imi permit eu sa fac cu tine glume mai nesaratehappyCum sa nu gasesti, niciodata nu sti de unde sare iepurele, sa fii tu fata serioasa si optimista si restul vine de la sine.Sti cum e, toate la timpu lor!

| elenababy explică (pentru ROB3RT89):

Stiu ca era o gluma happy Atat eu cat si prietena mea suntem fete serioase, dar mai ghinoniste la capitolul dragoste... Poate intr-o zi o sa fie bine si pentru noi, insa cand deja ai depasit o varsta incepi sa te gandesti "cand? cum? de ce nu apare? unde-i pb?" samd big grin Gandim pozitiv insa uneori dezamagirile ne mai doboara; nu de tot ca ne ridicam zic eu mai puternice ca inaintewinking

| ROB3RT89 a răspuns (pentru elenababy):

Ce trist, voi fete seriose si nu aveti parte de baieti seriosi...Trebuie sa va lasati voi abordate, nu sa pareti genu de fete care vor neparat o relatie, asa dati de baieti ca respectivuhappyVrei un baiat serios care sa stie sa te respecte/iubesca? Gasesti la fel de greu cum ar gasi un baiat o fata cu aceleasi gandurihappySuperficialitatea o sa devina o modahee hee

| elenababy explică (pentru ROB3RT89):

Nu parem si nici nu suntem inabordabile. Nu suntem superficiale deloc, stam mai prost la capitolul experienta in ceea ce priveste relatiile. Problema e ca cei care ne abordeaza sunt unii care nici sa vb corect nu stiu sau sunt sub influenta alcoolului. Prietena mea i-a spus clar respectivului ca vrea o relatie serioasa, el fiind primul care a spus acelasi lucru, el vorbea si de mutat impreuna. In ziua de azi e foarte greu sa mai gasesti o persoana care vrea sa primeasca si sa daruiasca dragoste, sinceritate samd.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru elenababy):

N-am zis ca sunteti inabordabile,si nici superficile,am zis ca superficialitatea va deveni o moda,n-am facut referire la voi! Poate cei sub influenta alcoolului n-au curaj fara sa ia ceva la bordlaughingEste greu sa gasesti o persoana cum zici tu, dar nu imposibil! Esecurile ii fac pe uni oameni mai sesibili sa nu mai aiba incredere in ei, dar in alti...Si eu am avut o relatie care s-a destramat, poate chiar 2! Parca era mai bine in adolescenta cand aveam relati scurte dar multelaughing

| elenababy explică (pentru ROB3RT89):

Stai linistit ca m-am prins ca nu ziceai de noi, ti-am spus cum nu suntem atat tot big grin Uite poate in cazul prietenei mele pare ciudat dar ea saraca n-a avut parte decat de relatii scurte pana acum, niciuna de durata si e normal sa-si doreasca mai ales la varsta asta. Are incredere in ea dar acum deja se gandeste de ce nu-i buna, cu ce a gresit ea, de ce nu o vrea si cate si mai cate si o inteleg pentru ca si eu am trecut si trec prin asa ceva si incerc sa o incurajez ca-mi pare rau de ea cand o vad ca-i indragostita si sufera si era asa bucuroasa ca pentru prima data a intalnit persoana care a facut-o sa se simta bine si sa nu mai aiba complexa si pac imediat a 'lovit-o' cu tacere, indiferenta. Se pare ca in ziua de azi sentimentele nu mai conteaza, nu e bine nici sa te arati disponibila dar ici indisponibila, daca vrei aventuri esti privita ca o..., daca vrei relatie serioasa nici atunci nu-i bine si in cazul asta cum e mai bine sa faci?

| ROB3RT89 a răspuns (pentru elenababy):

Te-ai prins? Doar nu esti lapte sa te prinzihee heeCel mai bine inveti sa citesti omu,asa nu o sa mai fie probeleme de genu. Uneori aparentele mai insala,cum iti pui tu unele intrebari asa isi pun si unui baieti, de unele fete sunt chiar penale, aici intelegi tu ce vreau sa spun...Eu cea mai lunga relatie am avut-o aproape trei ani,si na,parca nu-ti mai vine s-o iei de la capat,dar toate trec! Daca e adevarat tot ce spui, imi pare sincer rau de voi, dar asa e viata uneori...

| elenababy explică (pentru ROB3RT89):

Nu sunt lapte laughing Da, din pacate aparentele inseala uneori... Nu mint cu ce am spus despre mine si prietena mea, n-am motive sa o fac. Ea a fost mai grasuta la viata ei si atunci nu se uita nimeni la ea, iar de cand a slabit a avut parte doar de dezamagiri. E prietena mea cea mai buna si tin la ea enorm happy

| ROB3RT89 a răspuns (pentru elenababy):

Si ce daca a fost grasuta, e mai de pret carcteru/personalitatea...Trebuia sa-mi caut si eu mai demult o pocaitalaughingTotus e bine de prietena ta ca te are pe tine alaturi, are pe ce umar sa planga si trece mai usor peste micile ei "drame"happy

| elenababy explică (pentru ROB3RT89):

Nu ca e prietena mea dar e o fata de nota 10 happy, toti care o cunosc o apreciaza si o plac. Sunt alaturi de ea si stiu ce simte, stiu ca sufera si n-am cum sa nu incerc sa o ajut cum pot mai ales ca a fost primul iubit ii e mult mai greu decat i-a fost vreodata... Cred ca-ti dai seama acum de ce e asa si incercam sa gasim niste raspunsuri, cred ca si tu nu ai uitat si n-o sa uiti prima iubita din viata tawinking

| ROB3RT89 a răspuns (pentru elenababy):

Normal,e ceva ce nu se uitahappyO sa fie bine si pentru ea, daca mai continua cu actualul mult o sa cada ea in depresi! Trebuie sa fie si ea putin mai "intepata"nu asa moale, uite ce se intampla cand respectivu observa punctele slabe...

| elenababy explică (pentru ROB3RT89):

Sper sa-i fie bine happy Stii alta faza ciudata e ca atunci cand a fost 'intepata' el i-a dat peste nas, cand a fost 'moale' nici asa n-a fost bine... E cam de neinteles tipul, una zice alta face.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru elenababy):

Vezi ca ti-am trimis un mesaj, citeste-l daca vreihappy

| GandesteLogic2011 a răspuns:

Cu cat il pupi in c r mai mult cu atit sansele sa-l pierzi cresc, Nu-l mai cauta, suna, scrie, textui. Da-i spatiu sa-ti simta lipsa, sa-i fie dor de tine.
ps, Eu am reusit sa fac asta o saptamana, haha, cam putin, dar a AJUTAT NESPUS

| elenababy explică (pentru GandesteLogic2011):

Prietena mea nu l-a cautat deloc timp de o luna si ceva si apoi si-a luat inima-n dinti si l-a sunat iar el ce crezi ca a facut? a zis ca o sa vorbeasca dar cand nu se stie. Atunci ea a scris emailul sperand ca macar sa-i dea un raspuns ca mai vrea sau nu ori eventual sa nu-l mai caute si el nimic nici macar 'lasa-ma in pace' Nu e un adolescent, are 35 ani

| RazzyFUnik a răspuns:

Oare are nevoie de timp sa se gandeasca sa ia o decizie?
Sau poate nu ii mai pasa?
testeazal - iesi cu un baiat si fa in asa fel incat sa va vada daca e gelos si va incerca sa vb cu tine atunci tine la tine daca nu... atunci next big grin

| elenababy explică (pentru RazzyFUnik):

E poveste unei prietene. De testat n-are cum pentru ca el nu iese din casa decat sa plimbe cainele si in rest cu masina.

| RazzyFUnik a răspuns (pentru elenababy):

Si mai misto cu masina ajungi de multe ori in mai multe locuri tongue in fine u sti mai bine

| elenababy explică (pentru RazzyFUnik):

Cu masina iese fffffffff rar... crede-ma e o situatie ffff bizara

| RazzyFUnik a răspuns (pentru elenababy):

Uneori aparentele sunt inselatoare nu cunosc toate detaliile insa poti cun multe pers pe net tongue si de aici pleaca multe...

| soupflood123 a răspuns:

Un singur lucru cu sigurantå este: nepåsare.

| elenababy explică (pentru soupflood123):

Si chiar si asa e greu sa spui "nu mai vreau nimic"? E o chestiune de bun simt mai ales cand spui ca ai trecut prin asa ceva si tu n-ai face lucrul asta unei persoane...se cam bate cap in cap.

| soupflood123 a răspuns (pentru elenababy):

Atunci, nehotarare? Sau ar putea fi gelozie.
Devine complicat, ca o telenovela.

| elenababy explică (pentru soupflood123):

Gelozie n-are cum pentru ca ea nu e cu altcineva. Nehotarare - poate, dar si asa cat poate fi de greu si cat ar lua sa te hotarasti cand is tu spui ca a contat si pentru tine relatia?

| soupflood123 a răspuns (pentru elenababy):

Eu votez pentru un consilier marital profesional, in cazul asta... nu de alta, dar relatiile mele virtuale nu-mi confera experienta deplina ca sa judec mai departe big grin.