| gamze a întrebat:

Ce as putea sa fac in situatia de fata. Ne-am certat deja de prea multe ori. Au intervenit de multe ori loviturile si jignirile, dar fraiera de mine i le-am acceptat. Pentru ca stiam ca am gresit in fata lui, dar acum totul a fost diferit. Nu inteleg de ce mereu trebuie sa ne certam asa urat cand suntem la distanta, fiecare la casa lui. Ma bate gandul ca ar avea pe altcineva, de imi spune ca eu caut pe altul aici ca cica nu sunt cu el si asta as face eu. chestii de genul! incearca sa ma faca sa ma simt vinovata pentru o greseala pe care am facut-o la inceputul relatiei cand inca mai tineam legatura cu un fost prieten si mi-a gasit mesajele acum vreo 2 luni. Si d 'abia acum mi-a zis de ele. Ca l-am inselat! ok am inteles nu are incredere in mine,dar chiar trebuie sa avem mereu discutii legate de relatia de cuplu sa punem accentul pe chestia. Acum m-a jignit si a zis ca s-a saturat de mine si de trecutul meu si ca totul s-a terminat intre noi desi stiu ca el ma iubeste si sincer va zic simt ca ma iubeste mai mult decat il iubesc eu. La inceputul relatiei eu nu prea am fost incantanta pentru ca el este roman iar eu turcoaica iar parintii mei nu sunt de acord sa am iubit de alta religie. si chestia m-a facut sa am o retinere de a nu ma apropria prea mult. Dar cu timpul vazand ca el isi da prea mult interesul si mi-a acordat atentie, afectiune, iubire si absolut totul am zis ca el este omul potrivit si chiar am inceput sa ma atasez de el din ce in ce mai mult, poate nu la fel de mult. Stiu doar ca eu nu am orgoliu cum are el! acest lucru lipseste de la mine cand iubesc. m-a blocat din nou si pe fb si apelurile inclusiv mesajele. si fiind si la distanta nu avem cum sa mai comunicam. prieteni comuni nu prea avem! am incercat imediat dupa cearta sa ii trimit un email nu stiu daca l-a citit sau nu pentru ca nu mi-a dat niciun raspuns, poate ca asta si isi dorea sa o terminam? cum as putea sa ma comport de acum inainte. mai ales ca i-am suportat jignirile nu pot sa le mai accept as fi prea proasta, nu ca nu am fost pana acum de le-am acceptat. Dar am zis daca iert si trec cu vederea asa cum si el a facut-o, o sa remediem lucrurile astea. Cum as putea sa ma impac cu ideea ca s-a terminat totul? nici nu stiu daca chiar s-a terminat. pentru ca de fiecare data cand ne-am certat eu l-am cautat si nu as vrea sa o fac si de data asta pentru ca stiu ca nu este vina mea. pur si simplu a inceput dintr-o data sa ma jigneasca cand am pomenit de un cineva de un el. Imi e teama sa fac pasul de a incerca sa ies cu baieti chiar daca sunt colegi sau amici el interpreteaza. imi e tema sa ies sa ma distrez ca apoi spune ca am fost la agatat... ma gandeam sa fac naveta o perioada caci acolo la facultate acasa imi petreceam fiecare zi fiecare seara cu el si am amintiri si mi-ai fi foarte greu singura in casa. Este o persoana dificila si nu imi pot da seama ce ar face daca nu l-as cauta eu. Presupun ca daca nu il caut, nu ma cautaa. As vrea sa faca el pasul de data asta, dar nu prea sunt sigura mai ales ca e foarte orgolios si in plus el a dat verdictul ca s-a terminat totul.

Răspuns Câştigător
| LauraMihaella a răspuns:

Draga mea, oamenii se iubesc chiar daca sunt de alta religie.tu ai fost foarte rabdatoare si i-ai suportat toate jignirile.bineinteles,el ar trebui sa se intoarca la tine pentru ca el a gresit si este prea orgolios si exagerat de GELOS! incearca sa dai de el si sa rezolvati o data pentru totdeauna problema.nu neaparat sa va impacati daca tu ai spus ca el a dat verdictul ca s-a terminat totul. uneori tu poate ca ai gresit.toata lumea greseste.incearca sa-i explici ca in viata nimeni nu este perfect si ca si el a gresit in felul lui si tu in felul tau.ar trebui sa-l faci sa-si ceara scuze de la tine.incearca sa-i spui ca exagereaza cu orgoliul si gelozia (daca este mai sensibil incearca sa fii mai finuta\ daca nu sa intri tare in el). daca vrezi ca el o sa strige si o sa faca crize mergeti intr-un loc mai ferit.in concluzie te sfatuiesc sa te duci la el, sa-l cauti si sa lamuriti problema.sa-mi spui dupa aceea cum a fost. daca o sa ai nevoie de cineva la care sa-ti spui oful, te rog sa ma cauti pe TPU si am sa-ti dau niste date de contact.SUCCES!

| gamze explică (pentru LauraMihaella):

Buna. Sunt total de acord cu tine in legatura cu religia. Eu mereu am fost atrasa de romani, dar mama nu este deloc de acord nu vrea sa accepte. Este o persoana dificila si nu am cum sa ii schimb conceptia. Iar in legatura cu baiatul, nu am cum sa merg la el pentru ca acum suntem in vacanta si fiecare e la casa lui si d-abia duminica ne intoarcem. Si nici nu as vrea sa ma duc eu iar la el pentru ca am facut-o mereu, eu m-am intors de fiecare data si nu am tinut cont ca am gresit eu sau el nu a contat asta. Si sincer imi e teama sa mai vorbesc cu el fata-n fata pentru ca nu stiu cum mai reactioneaza si nu am de gand sa mai fiu umilita ...in plus ma intrerupe nu imi pot termina ''discursul'' ba intervine el, ba nu ma asculta. Am incercat cu e-mailul aseara sa ii scriu mai multe si de bine si de rau, ca si cum mi-ar parea rau ca s-a ajuns aici si de faptul ca m-as impaca cu decizia lui si ca am sa i-o respect. Chiar mai devreme citeam conversatiile ultimele, inclusiv mesajele si in una dintre ele imi scria ca el nu ar rezista sa stea cateva ore fara sa nu stie ceva despre mine d'apoi o zi intreaga. Iesisera niste discutii pe tema asta, pentru ca eu fiind acasa a trebuit sa ma ascund si sa nu prea vorbesc la telefon si chiar intr-o zi nu am putut sa vorbesc si nici nu am vazut apelurile. Nu aveam nici credit, dar intr-adevar cum a zis si el puteam sa fac tot posibilul sa dau de el, dar mi-am dat interesul si el asta vroia sa imi dau mai mult interesul nu sa astept de la el.

| gamze explică (pentru LauraMihaella):

Acum ma gandeam sa ii dau un alt email si sa incerc sa ii povestesc cum mi-am petrecut eu ziua de azi dar ma gandesc ca poate par prea disperata, poate nici nu il mai intereseaza ...ba chiar sa nu se merite efortul. Pentru ca nu imi pot scoate din cap jignirile lui.

| LauraMihaella a răspuns (pentru gamze):

Ceao gamze.te-as sfatui sa nu-i dai inca un email.cred ca fata din poza esti tu.esti foarte frumoasa.nu inteleg de ce face astfel de lucruri.incearca sa faci niste lucruri relaxante care sa te faca cumva sa faci sa uiti de el.si eu am trecut prin asa ceva dar eu sunt romanca si el tot roman. daca spui ca te jigneste si face astfel de lucruri intra in el tare.sa speram ca nu va incepe sa planga. spune tot ce iti vine la gura.sa nu te rusinezi de el.chiar daca este baiat, nu inseamna ca poate sa-si bata joc de cineva.

| gamze explică (pentru LauraMihaella):

Nu cred ca plange el in cazuri din astea. A plans o data cu mine ..si a fost prima si ultima oara cand l-am vazut plangand in halul ala. Nu ar plange daca as vorbi. Doar ca nu ma cred eu in stare sa o fac, pentru ca il cunosc si ar face-o el in locul meu. Nu i-am mai dat nimic. nu ma mai lasa inima, sincer! m-au durut vorbele lui si nu as vrea sa il iert chiar daca il iubesc. nu se merita, sunt constienta de asta. si stiu ca si el ma iubeste si nu cred ca ar suporta ideea ca s-a terminat. El acum asteapta sa fac eu vreun pas ca de obicei. cum ai zis si tu sa merg la el... Nu asta clar nu se va intampla! daca are el de gand sa vina el la mine sa isi ceara scuze poate m-as impaca (nu poate ci sunt sigura ) pentru ca nu imi sta in caracter sa ii spun ofurile in fata si pentru ca nici eu nu as vrea sa o terminam definitiv. si stiu ca doar perioada asta acum e nasoala, de trecut e imposibil sa nu trec peste.

| LauraMihaella a răspuns (pentru gamze):

Ceao se poate sa planga mie mi s-a intamplat.foarte bine sa nu-i dai te cred ca te-au durut foarte tare vorbele lui el nu te merita.sti,uneori barbatii nu-si dau seama ca iubesc, uneori ei nu sunt hotarati spun ca s-a terminat, dar de fapt nu s-a terminat.sa nu mai faci nici un pas.sa-l lasi sa astepte sa-l roada dorul si poate atunci o sa-si dea seama ce a pierdut. daca nu vreti sa terminati definitiv puteti deveni prieteni.bineinteles tu faci cum doresti.eu incerc sa te ajut fiindc si eu am avut exact aceeasi situatie.

| gamze explică (pentru LauraMihaella):

Nu cred ca putem ramane prieteni. Laura asta e problema stiu ca ma iubeste, imi zicea in fiecare zi cuvinte frumoase si nu numai dar mi-a si demonstrat. poate am fost naiva, am pus pre mult suflet, el considera ca o fata e ''panarama '' ca sa nu spun mai urat doar daca iese pur si simplu cu un baiat sau vorbeste, pe tema asta e cearta. Si e hotarat din cate observ sa nu se mai intoarca. Aseara nu am putut sa ma abtin si am iesit un pic prin la club si acolo l-am remarcat pe prietenul lui care se tot holba in continuu la mine era si cu telefonul in mana. Aveam impresia ca vorbea cu el gen ca l-ar fi pus el sa se uite dupa mine sa vada ce fac. Ori chiar vorbea ori doar eu traiesc cu impresia asta?! m-am gandit sa ii acord timp 2 sapt daca in astea 2 sapt nu ma cauta el primul incep sa ma impac cu ideea. desi inca imi este greu si imi va fi o perioada. m-am saturat sa ma trezesc plangand si adorm la fel. nu mai suport! nu ma pot abtine! si mai stiu ca nu se merita ca nu ar fi trebuit sa imi fac rau. eu zic asta dar sunt prea sigura ca el nu ma va mai cauta e prea incapatanat prea orgolios!

8 răspunsuri:
| Zatharra a răspuns:

E viața ta, alegerea ta, dar eu nu aș accepta să mai fiu cu cineva după ce m-a lovit, indiferent de ceea ce simt eu sau ce simte el, de alte complicații.
Dacă tu crezi că poți fi fericită lângă un asemenea om (eu mă îndoiesc), atunci ar trebui să-ți lași deoparte și orgoliul.

| andreyutu23 a răspuns:

Poti trece peste sau poti sa te intorci sa iei ''ori loviturile si jignirile''