| anonim_4396 a întrebat:

Ce este fericirea? a fost cineva fericit vreodată?

10 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Fericirea este echilibrul intern absolut.
N-o confunda cu euforia.
Greu de atins si greu de pastrat.
Uneori, imposibil.
Dar suntem singurii vinovati, daca ne lipseste.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
da sunt fericita pentru ca, pentru mine, fericirea este fam care am cladit-o in cei 26 de ani de casnicie, cei doi ingerasi ai mei o fata si un baiat, sotul care imi este aproape de cate ori am probleme, mama si fratele care imi dau putere sa ma ridic de fiecare data, si nu in ultimu rand, mai nou, noul membru al fam mele viitorul ginere, asta pentru mine inseamna fericire, imi dau putere sa lupt cu boala sa fiu cat mai mult timp alaturi de ei si sa ma bucur de realizarile lor, ca fericirea mea sa fie completa, astept cu nerabdare sa ma vad bunicuta, dar nu au de gand...crying fiica si ginerele, vor sa isi termine studiile apoi cica mai discutamhee heehee hee
asta inseamna pentru mine fericire.
O zi frumoasa sa aihappy

| thegatekeeper a răspuns:

E dificil sa dai o definitie generala a fericirii. De fapt, e aproape imposibil, pentru ca fericirea inseamna altceva pentru fiecare persoana in parte, desi multi au impresia ca au gasit fericirea, dar de fapt, e doar o bucurie de moment si are legatura cu un factor extern. Cred ca au existat destule persoane care au fost cu adevarat fericite si inca exista, desi cred ca mai putine, fiindca in ziua de azi majoritatea cauta sa aiba cat mai mult si sa realizeze cat mai multe, indiferent daca ii face sau nu placere, daca i se potriveste sau nu, crezand ca astfel vor atinge fericirea.
Din punctul meu de vedere, fericirea nu tine aproape deloc de lumea materiala, nu are legatura directa cu ceea ce obtinem sau adunam de-a lungul vietii, ci e mai degraba o stare de multumire interioara si de confort constanta. De asemenea, cred ca presupune o cunoastere si acceptare de sine completa sau aproximativ completa. Nu cred ca poti sa fii multumit de tine si in general fara sa te cunosti si sa te accepti.

| Felys a răspuns:

Fericit insemna sa te simti bine,numai ca nu ai cum sa ai mereu buna dispozitie, mai sunt si momente mai putin bune, fericirea ca si tristetea dealtfel alterneaza, daca am fi numai fericiti nici nu am mai realiza asta, de aceea exista si partea opusa pentru a putea sa ne bucuram atunci cand atingem pragul de sus

| Peaches a răspuns:

Da. Omului nu-i trebuie mult ca sa fie fericit.

| MissDevilish666 a răspuns:

Cred că fericirea este o stare trecătoare.Nu îmi aduc aminte când am fost cu adevărat fericită...

| MDenisee a răspuns:

Nu! eu nu am facut inca contact cu fericirea big grin

| dryft3r a răspuns:

Sigur ca da. Fericirea ne-o facem noi. nu trebuie sa fim niciodata pesimisti si sa traim toate momentele frumoase, pentru ca viata noastra nu este asa de lunga. Traieste-ti viata!

| Cocacola121 a răspuns:

Fericirea este un lucru care ne face să ne simțit bine că am realizat, câștigat ceva sau că suntem alături de cei mai dragi happy. Fiecare suntem la rândul nostru Fericiți fiind mândrii de noi și de ce am făcut happy

| misterioasaA a răspuns:

De ce? Tu esti trist? Fericirea este o senzatie minunata. Te face sa sari in sus. Dar de ce intrebi asta? Ai vreo problema?