| DeeaDiDi123 a întrebat:

Ce părere aveți despre conflictul dintre generații?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că nu are nici o valoare, nu duce nicăieri.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cine stârnește un conflict, mă-sa e bulangiu.
Ce să zic, fiecare cu defectele și calitățile lui.
În general lumea evoluează.
Sunt într-adevăr diferențe în rău, față de generațiile anterioare și cele din prezent, dar de multe ori se compară mere cu pere, adică elevi de la militar cu cei de la ecologic, de exemplu.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nimic special, mereu o sa fie... intre majoritatea generatiilor.

| Mosotti a răspuns:

Pai parere proasta am despre conflictul intre generatii, sunt multi parinti batuti in cap care nu ii inteleg pe tineri desi si ei la vremea lor erau la fel.
Se tampesc cu varsta.

| Hammurabi a răspuns:

Nu l-am simțit niciodată.
Nu am avut niciodată vreun conflict sau divergențe de "concepții" cu părinții mei. Iar bunici nu mai am.

| Mayhem666 a răspuns:

Ceva ce s-a intamplat mereu si care va continua sa se intample. Nimic nou.

| SharpEagle a răspuns:

Acum mai actual (si mai indreptatit) ca niciodata.
Prapastia dintre generatii e colosala, data mai ales de la evolutia tehnologica extrem de rapida, dar si de noile trenduri venite pe repede-nainte, tampeniile globaliste, gaselnitele politically correct si alte new age bullshits.
Conflictul e vechi de cand lumea si are de-a face cu conservatorismul, care se instaleaza mai ales odata cu inaintarea varsta. Are de-a face si cu scaderea plasticitatii mintilor, a miscorarii apetentei pentru risc si pentru schimbare, pentru experiente noi. Dar si cu autosuficienta are creste in oameni pe masura ce se invechesc ideologiile in ei si au impresia ca felul in care sunt "de cand se stiu" este felul corect de a fi.
Dar... Exista un dar. Anumite lucruri chiar merita a fi conservate. Sunt lucruri, cutume, obiceiuri, principii samd care si-au demonstrat trainicia, pragmatismul si utilitatea in vietile oamenilor, in societati. Care au prezervat specia, familia, ca unitate de baza a societatii, care ne-a facut sa fim ceea ce suntem azi, mai ales cu bune, decat cu rele. Care ne-au dat rezilienta in fata haosului si vicisitudinilor.
Iar celor tineri le vine greu sa le identifice, sa le vada adevarata valoare, ei fiind tentati mereu sau fie gica contra, sa se rascoale pe sistem, sa fie inventivi si sa incerce lucruri noi. Insa, nu tot ce zboara se mananca. La fel de greu si asta pentru ei, sa-si dea seama si sa aleaga din tot ce zboara...

| nujcatoatesuntluate a răspuns:

O părere foarte proasta. nu duce nicăieri.