| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre conflictul dintre generatii?

Răspuns Câştigător
| FeliciaCorinaA a răspuns:

Incep de la ideea ca mie mi se pare un lucru bun.
Oricum, daca nu ar exista conflictul intre generatii ar insemna ca lumea nu se schimba. Chiar daca suntem sa nu de acord cu schimbarea asta, important e ca exista. Nici nu ma astept ca bunica, mama sau chiar sora mea care este cu doar 4 ani mai mare decat mine sa imi inteleaga toate deciziile sau sa le accepte iar eu nu am putut niciodata sa inteleg mentalitatea cu care ele isi traiesc viata. Insa e pozitiv pentru ca iti perminte sa privesti de aproape sau sa iei parte la lucruri care iti vor fi de folos. Eu cu generatiile mai tinere nu ma aflu in conflict deoarece sa generalizez este incorect si incoerent. Cred ca toti ar trebui sa avem rabdare si sa nu ne grabim in a ne judeca unii pe ceilalti fara sa asteptam sa vedem lucrurile de care sunt capabili cei mai tineri si, de cele mai multe ori, sa invatam din intamplarile pe care cei mari se decid sa ni le povesteasca.

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Că e al naibii de vechi.

| mgtow a răspuns:

Ma pis pe el de conflict, volanu sa mearga bine si motorul sa sune ca la carte :p

| RainmakerX a răspuns:

Eu am 17 ani si pot sa spun ca vina este impartita. Undeva in jur de 60-40 (parinti-copii)
Sa-mi explic aceasta parere...
Eu unul am primit o educatie mai aparte datorita parintilor mei, fiind o fire mai retrasa am petrecut foarte mult timp cu ei, mai ales cu mama care a stat mereu acasa ca sa aiba grija de mine si sa ma ajute sa aleg numai drumul cel bun. Tata lucreaza la un concern multinational deci in timpul scolii ne vedem mai mult in weekend-uri. Ce inseamna asta? Cat timp am fost mic am stat acasa si ma duceam la scoala, atat, nu aveam tangente cu altii copii, nimic...am avut parte de o educatie diferita fata de cei de varsta mea.Eram retras si nu prea bagam de seama ce se intampla in jurul meu. Eu eram si inca sunt cel mai bun la toate si nu imi pasa de ce fac altii.
Asa sunt eu. Deci, cu timpul am crescut, am inceput sa iau singur decizii bune si sa incep sa vad cum este de fapt generatia mea.

Acum, nu vreau sa jignesc pe nimeni dar o sa va spun clar cum sunt aceste generatii. (a mea si a parintilor mei)

Generatia parintilor mei este una oarecum prea permisiva cateodata, se gandesc ca ei nu au avut unele lucruri pe perioada comunismului si incearca sa le ofere copiilor toate acele lucruri, ca macar ei sa se poata bucura de ele.
Nu zic ca nu este bine, dar s-a ajuns prea departe cu asta. Cei din generatia mea (unii, nu toti, evident) au o idee de genul "De ce sa mai muncesc eu, de ce sa mai invat daca mami si tati imi cumpara tot ce imi doresc?"
Parintii mei m-au inteles intotdeauna si au vazut si ei cu timpul adevarata fata a generatiei mele. Au vazut ca sunt diferit fata de ceilalti si au inteles ce se intampla cu lumea asta, spre deosebire de altii.
Spun asta cat se poate de clar si de frumos. Daca nu se face ceva pentru a schimba mentalitatea (felul de a fii in general) al generatiilor viitoare atunci voi, adultii (si cu generatia noastra atunci cand o sa fim adulti) suntem cu totii terminati.
Adolescentii common (oarecum normali) din ziua de azi au pierdut notiunile de cavalerism, demnitate... lor li se pare doar cool sa-si piarda vremea, sa fumeze, sa chiuleasca si sa se uite la p0rn sau sa faca cine stie ce alte prostii. Apoi, nu stiu cum era pe vremea dvs dar eu nu cred ca era la fel.
Tot felul de lucruri urate au invadat tara in ultimii ani...si adolescentii pofticiosi le-au imbratisat pe toate.

Acest conflict mi se pare un lucru de inteles, oarecum inevitabil in situatia actuala.
De ce?
Pai ...foarte multi parinti isi aduc aminte propriile copilarii. Isi aduc aminte cum orice lucru marunt insemna ceva intrucat era greu de obtinut, isi amintesc cum era lumea atunci si regreta atunci cand vad noile generatii corupte si vai de capul lor. Este de inteles sa iasa acest conflict intre generatii. De ce? Pentru ca parintii realizeaza ca in acest ritm de ei s-ar putea sa nu mai aiba nimeni grija la batranete...pentru ca ei ar putea sa moara singuri fara ca macar copilului lor sa le pese. Ei (parintii) incearca sa ia masuri, incearca sa-i explice copilului ca acel lucru nu este bun, vor sa-l ajute, sa-i explice ca tatuajele, piercing-urile, fumatul si sexul nu o sa-ti aduca un viitor stralucit iar copiii se simt jigniti (atacati/ofensati) si ii numesc "comunisti".
Pana la urma ce stiu acei copiii despre comunism? Nimic. Tot ce stim este de prin carti sau ce am mai auzit si noi pe aici, pe acolo ______, parintii nostri au trait in acel regim, numai ei pot sa zica ce au castigat si ce au pierdut.

De ce am spus ca este mai mult vina parintilor (cu 20%) ...pai parintii au cea mai mare influenta asupra copilului atunci cand este mic. Ei il pot indrepta spre drumul cel bun. De parca eu m-as fi nascut asa...ei m-au facut sa devin ceea ce sunt azi. De aceea consider ca este vina acelor parinti, care nu s-au implicat destul si care au fost mult prea permisivi cu copiii lor, crezand ca daca acei copiii au tot ce le-a lipsit lor (parintilor) in copilarie o sa le faca vreun bine sau ceva de genul.
Orice parinte adevarat este in stare sa se inteleaga cu copilul sau (asta cand este mic)...Adevarat,exista multi copii buni care fug de acasa, care sunt vai de ei (prea caposi pentru a putea fi stapaniti)

Vina este deci de ambele parti. Acest conflict este unul inevitabil.
Parintii vor sa faca un bine copiilor dar ei nu realizeaza faptul ca generatiile au fost degradate odata cu trecerea timpului. Ei vor sa faca un bine, sa tina copilul "din scurt" si sunt numiti "comunisti".
Asa a ajuns lumea.
Este doar parerea mea. Sper ca nu am jignit pe nimeni.
Va doresc o zi placuta in continuare!

| Ibrahimovic a răspuns:

E ceva constructiv pana la urma. Invata si parintii la un moment dat despre noile obiceiuri ale vietii. Pana la urma si parintii si copiii ar trebui sa aiba ceva de invatat din acest conflict dintre generatii si fiecare dintre ei sa preia lucrurile bune de la generatia cealalta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O porcarie, e gresit sa crezi ca daca ceva nu se facea acum 30 de ani nu trebuie sa se faca nici acum.

| Anonima0000000000 a răspuns:

Ne critica generatia, dar uita cine a crescut.o

| Mihaelagirl a răspuns:

Cateodata mi se pare o prostie. Cred ca mi se pare o prostie, pentru ca de obicei toate martea parte din conflicte apar din prostii. Acum poate inteleg eu gresit expresia aceasta.

Au fost certuri intre oamenii in varsta si cei tineri in legatura cu felul ca cei tineri se distreaza, cei in varsta uitand ca si ei erau la fel sau chiar mai rau la aceeasi varsta.

Acum mai apar si problemele pe partea de tehnologie unde tinerii sunt mai mult pe partea de PC, tablete, telefoane, unii ne mai traind o viata reala si cei mai in varsta care nu se descurca cu noile tehnologii si au nevoie.

| 18Marius a răspuns:

Asta depinde de alte lucruri!