| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Ce reprezinta pentru voi casatoria : un pact cu diavolul, sau un legamant al dragostei?

20 răspunsuri:
| Paulla a răspuns:

Ceva fără rost. Dacă vreau să stau lângă cineva, pot să stau şi fără să semnez nişte acte. Mi se pare că unii se căsătoresc doar din frica de a se despărţi. Prefer să ştiu că persoana respectivă stă lângă mine pentru că vrea, nu pentru că un divorţ e scump.

| bengalezu a răspuns (pentru Paulla):

Bine zis

| Decrepit a răspuns (pentru Paulla):

Un divort e scump,ha? Hai sa-ti zic o povestioara. Unul din primele cazuri pe care le-a avut frate-miu pe mana,acum trei ani a ajuns sa nu mai fie deloc un caz,pentru ca fix inainte de prima pronuntare a litigiului, sotia i-a spus sotului (ea era, asa, mai trophy wife, cu 10 ani mai tanara) ca daca pluseaza cu 140 de euro la pensia alimentara lunara, poate sa-si vada plodul mai des, nu cum era mai inainte stipulat.Si-asa au ramas si frate-miu, si avocatul apararii, cu buza umflata, iar divortul alora a costat fix 250 de lei.Hai,ca nu-i scump! laughing

| mona a răspuns:

Inseamna un legamant al dragostei

| StilSanatos a răspuns:

Raspunsul la aceasta intrebare a bineinteles subiectiv!
putem lua drept examplu casatoriile din jurul nostru. unii se cearta si se despart de la prima problema aparuta, altii pun iubirea pe primul loc, etc, nu putem vorbi la general despre efectele casatorii.hai sa privim cuplurile ce au ajuns la batranete si se tin de mana,se iubesc,totul depinde de cat de mult se vrea sa se puna iubirea-daca este autentica,sincera bineinteles,inaintea orgoliului,fiecare trebuie sa lase de la el, probleme sunt, roz nu este nimic mereu, dar problemele se depasesc in 2, nu separat pe la tribunal.

| Kristina_3133 a răspuns:

Casatoria religioasa nu are cum sa fie pact cu diavolul pentru ca este o Sfanta Taina infiintata de Dumnezeu.

| SamSon a răspuns:

Un preot a zis odata: casatoria e ca o oala plina de c**at, care e acoperita. iar odata cu trecerea timpului, te adancesti din ce in ce mai mult in ea.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru SamSon):

laughing

| SamSon a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Si nu, nu e fake. mi-a spus-o-n fata.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru SamSon):

Un preot, mai? Cand asta? Cand erai in pragul casatoriei? laughing

| SamSon a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

La nunta unchiului meu. aproximativ acum 3-4 ani.

| pwp a răspuns:

Un legamant al dragostei mai intai, apoi se transforma in pact cu diavolul big grin

| al3xander a răspuns:

Acum depinde: sincer nu mi se pare normal ca x sa se indragosteasca de y, sa stea impreuna un an, dupa se casatoresc si incep sa se certe, sa nu se mai inteleaga, dau divort si gata.
depinde de situatie: un pact cu diavolul este o nunta gen unu bogat si bosorog cu o pustoaica de vreo 18 ani (si sa nu-mi spuna careva ca uneori este iubire si aia ca-l scuip in fata). legamant al dragostei este cand se casatoresc 2 care se iubesc intr-adevar, se cunosc bine si stiu ca intr-adevar si-au gasit perechea.

| Delicacy a răspuns:

Un simplu act inutil.

| TheStory a răspuns:

La inceput un legamant dupa o perioada incepe sa devina un pact cu diavolul.

| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Pentru mien casatoria inseamna un legamant al dragotei. Daca nu vrei sa te casatoresti e alegerea ta nu a altora. Faci ce vrei cu viata.Pa,pa

| IDede a răspuns:

Un legamant al dragostei cand cei 2 se iubesc dar trebuie sa se gandeasca bine ca de barbat/femeie nu dupa 3 zile de casatorie hai ca vreau sa divortez laughingtrebuie sa se iubesca foarte mult ca sa faca acest pas in viata

| danielarimnea a răspuns:

Asta nu este o intrebare happy atunci cand te casatoresti trebuie sa tii minte ca faci chestia asta pentru ca vrei ca persoana iubita sa-ti fie alaturi mereu happy este un pas in maturizarea personalitatii respective trebuie sa stii cu cine ai deaface si pe cine iubesti atat de mult incat doresti ca si la batranete sa fie cu tine happy

| DeleteAcount a răspuns:

In nici un car un Pact al diavolului!
Casatoria e un legamint al drgostei care poate diavolul incearca sa o strice...(acestea fiind unele probleme in familie)...

| DeleteAcount a răspuns:

In nici un caz
un Pact al diavolului!
Casatoria e un legamint al drgostei care poate diavolul incearca sa o strice...(acestea fiind unele probleme in familie)...