| morenagl a întrebat:

ce sa fac sa nu ma ingras foarte mult in timpul sarcinii? pot sa fac sport/abdomene/stretching/stepper?

Răspuns Câştigător
| NoName_9903 a răspuns:

Ideea de a manca "pentru doi" este complet gresita, un bebe la termen consuma in jur de 200 calorii, fata de 1800 cat este consumul recomandat pentru o femeie normala :-). Cu alte cuvinte, nu manca acele alimente care te-ar ingrasa si fara sa fii insarcinata, daca poftesti la ceva gusta, dar nu exagera. Dpdv sport, poti face gimnastica speciala sau poti merge la bazin.

4 răspunsuri:
| JayLeno a răspuns:

Ideal ar fi sa dai frau liber imaginatiei pe toata durata sarcinii, sa mananci ce si cat iti cere organismul pentru ca el stie exact ce ii trebuie(de aici poftele!). este normal sa iei in greutate in timpul sarcinii, nu incerca sa stopezi acest lucru pentru ca se va rasfrange totul asupra dezvoltarii normale a copilului. bucura-te la maxim de cele 8-9 luni de sarcina, lasa partea cu slabitul dupa sarcina. sarcina usoara!

| kaumi a răspuns:

Felicitari in primul rand. In functie de organism kilogramele in plus vor fi mai multe sau mai putine. Poti sa faci miscare fara nici u fel de problema, atata vreme cat ati fost la medic si nu exista nici un fel de problema de gen risc avort spontan, etc. Spre sfarsitul sarcinii nu cred ca vei putea face decat stretching, dar cel mai benefic este sa mergi pe jos cat poti de mult, in ritm alert si sa inoti. Atentie unde, insa.
Oricum, oricate kg ai acumula, se dau jos in primele 3-4 luni fara nici un fel de efort. Cel mai mult vei acumula in ultima luna, chiar ultimele 2 saptamani. Eu am luat cam 4kg in perioada respectiv ai in total am ajuns la 18 pe toata durata sarcinii. Dupa 3 luni, nu au mai ramas decat cu 3 kg in plus de care nu imi fac nici cea mai mica grija. Se topesc de la sine. Cat despre pofte, fa in asa fel incat sa iti fie pofta de fructe, salate, mancare cat de cat naturala; este bine atat pentru tine cat si pentru bebe mic. Si inca ceva... bucura-te la maxim si dormi cand vrei si cat vrei, plimba-te si fa ce vrei! Esti insarcinata, nu bolnava! E superb, pofita!
Sa fiti sanatosi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu manca pentru doi, copilul isi ia necesarul de la tine

| babybone a răspuns:

nu-ti recomand sporturi solicitante in timpul sarcinii, nici un regim alimentar restrictiv, pentru ca poti sa-ti faci rau tie si bebelusului. Cel mai bine e sa ceri sfatul obstetricianului care iti urmareste si cunoaste sarcina. Oricum, ai timp berechet sa dai jos dupa aceea. Succes!