| daniela5578 a întrebat:

Clasa mea e plina de falsuri. Chiar si persoane cu care mai vorbeam si glumeam, ma mint si urasc. Acum cateva zile a fost o problema si diriginta s a suparat pe mine si grupul meu si apoi s a aflat ca nu era vina noastra. A contat? Nu. Ei tot ne trag la raspundere si se iau de noi. Apoi diriginta ( e de geografie) ne a chemat sa vorbeasca cu noi si bineînțeles ca restul au inceput cu " glumele". Doar pentru ca invatam bine si vorbim cand e ceva cu diriga, toti ne cred " favorizatii". La o alta ora, de fizica, profa a zis ca ne are pe lista viitorilor corigenti pentru ca nu ne pricepem. Insa chestia e alta. 1. Nu suntem singurii praf la materia aia. 2. Are ceva cu noi de mult timp. 3. Se zice ca a primit cadouri de la colega care nu ma suporta. Ma saturasem de minciunile lor si eu fiind mai sensibila, am inceput sa plang. Toti au sarit ca ma victimizez si ca plang degeaba. Au inceput iar certurile, si " doua prietene" si au aratat adevarata fata, persoane cu care nu am avut nimic niciodată au început sa rada de sinceritatea mea si iar certuri. M-am saturat sincer. La început nu credeam ca locul la invatatura ar conta, dar alt motiv care ar putea fi? Intr un fel e si vina noastra ca nu am comunicat cu toti. Dar eu de fel sunt mai retrasa si ma bag in seama mai greu si cu persoanele cu care vad ca merita si am chestii in comun. Si ca sa fie si mai rau, peste cateva zile o sa fie ziua mea de nastere... ce ar trebui sa fac?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nimeni nu-i perfect trebuie sa le accepti sau sa ignori acest tip de persoane si sa alegi persoane asemenatoare tie,si sa te pui pe invatat sa arati ca poti mai mult ca alti, de ziua ta sa te distreezi, cei mai puternici calca pe cei slabi sa stii, cei timizi, slabi de inger sunt o prada usoara pentru cei care se hranesc cu asta, poate o scimbare nu ar fi rea, cu timiditatea nu ajungi departe in viata si nu sta cand cineva te jigneste ca uite asa devi carpa tutror riposteaza cum poti, ai auzit de teoria evolutiei? cei slabi sunt eliminati de cei puternici prin orice fel de mijloace asa ne asiguram noi grupul unit stiu suna a ipocrizie dar asa suntem noi oamenii, si numai fi asa credula nu crede totul

| peperonies a răspuns:

Partea misto e ca scoala chiar nu conteaza. dupa ce termini scoala nu o sa mai fie nevoie sa vezi oamenii aia niciodata.

| Kriss96 a răspuns:

Viata e plina de oameni din astia falsi, aroganti care se cred buricul pamantului, care nu au nici minte si nici compasiune. Asta nu e decat un alt obstacol din viata ta si cel mai bine este sa treci cu vederea. Tu fi fericita, invata, distreaza-te ca peste cativa ani o sa-ti aduci aminte si o sa razi. Crede-ma stiu ce zic. Am fost si eu in situatia ta. Igonora-i pentru ca asta o sa-i deranjeze si o sa inceteze. Vezi-ti de ale tale.

| Nala38 a răspuns:

Si la noi la scoala sunt 3 fete care dupa care iau un 2 la metematica, mai si rad in timpul orei, si vorbesc etc.
Daca zici ca poate ramai corigenta la fizica (noi facem cu directoarea, deci esti mai norocoasa ca faci cu o profesoara), de ce nu inveti? Si eu ziceam "Vai ca raman corigenta la mate!", si am avut media 8.
Daca vrei sa scapi din asta, ar trebui sa inveti mai bine, casa le arat la fetele alea ca macar esti mai desteapta decat cred ele!

Bafta!