| Alinutza_5368 a întrebat:

Credeti in vraji? Si care ati patit-o sau ati auzit ceva despre asta?

Răspuns Câştigător
| thealchemist a răspuns:

Da. nu stiu ce se intimpla pe TPU de apar astfel de intrebari. e o provocare pentru cei care nu cred, sau pentru cei ce cred ca sa dovedeasca? deci, exista, dar nu se poate dovedi cu mijloace stiintifice. cine nu vrea sa creada nu va crede niciodata si nu poate fi convins.

23 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Magie alba, magie neagra, toate sunt lucrurile lui Satan, ca sa insele si sa-i tina pe oameni in puterea sa.
Ca sa fi ferita de vraji, de fapt ca sa fi ferita de puterea celui din spatele lor, iti trebuie o putere mai mare, si asta o gasesti numai in Domnul.
Pace!

| cristi202 a răspuns:

Sotia unui bun prieten al meu are mama care a trecut prin asa ceva. E dur. Era cea mai buna din clasa la liceu. Era invidiata de cea care era urmatoarea. Aceasta a invitat-o la un party, si i-a facut cineva vraja pe o prajitura pe care i-a dat-o sa manince celei pe care o invidia. De atunci, acea femeie (fata pe atunci) nu s-a mai putut concentra. A devenit o fata obisnuita. A mai inceput o facultate, dar nu s-a putut tine. A facut mai apoi postlicealul ca asistenta medicala. Cind am intilnit-o eu, caci am avut de-a face cu ea ceva timp, era aproape o "leguma": nu mai putea lucra, si traia cum putea. Puteai insa vedea ca nu a fost chiar un nimeni. Cind am aflart povestea vietii ei, m-am infiorat. Deci, da, exista vraji, si ele pot distruge viata unui om. Sau cel putin sa ii creeze neplaceri.

mira
| mira a răspuns:

La activitatile acestui site participa persoane evoluate care stiu ca vrajile sunt o sarlatanie.

Apache
| Apache a răspuns:

Sincer sunt indiferent, nu cred in hocus-pocus, dar nici nu as zice cine stie ce incantatie intr-o cladire parasita la 12 noaptea!

| RXN a răspuns:

Nu cred in vraji, cred doar ca sunt niste povesti menite sa sperie oamenii creduli. M-au aminintat nu stiu cate doamne cu fuste ca imi fac una, ca-mi fac alta daca nu le dau de pomana sau nu le cumpar minunatele lor icoane sfintite, dar nu mi s-a intamplat nimic niciodata.De obicei, e de vina subconstientul. Daca te sperie sau crezi in acestea si ti se intampla diverse lucruri si automat incepi sa crezi ca esti blestemat/vrajit, dar incerc sa gandesc rational.Sunt agnostica, nu cred pana nu vad.happy

| oracoluldindelphi a răspuns:

Cred in miracole.
http://oracolul.net

| KeepCalm a răspuns:

Crezi ca cred? Nu Cred!happy

Răspuns utilizator avertizat
| mystik a răspuns:

Cred in vraji, am intilnit multe persoane carora vrajile le-au distrus fericirea! sa ne fereasca domnul de persoanele care le fac sunt cumplite...

| 80Cris a răspuns:

Cred ca exista anumite forte care sunt mai presus de noi si chiar de intelegerea noastra, care ne pot influenta destinul, deciziiile la un moment dat, ne pot influenta in bine sau in rau. Nu cred in asa numitele -vraji-!

| Alien a răspuns:

Vrajile e doar vrajeli!

| Alinutza_5368 explică:

Hey eu nu am pus intrebarea asta in legatura ca eu as vrea sa fac vraji cuiva. din contra eu am patit-o si de aia m-ar fi interesat care dintre voi au mai trecut prin astfel de experiente.

| versavia a răspuns:

Stii ce a spus o "practicanta" la tv? Ca te duci o data, de doua ori la ele dar daca te duci si a treia oara iti lipsesc niste fluturi de la cap.

| Abcfunny a răspuns:

Nu cred

am 16 ani, nu 5 :d

| princess87 a răspuns:

Vraji sau minciuni? sau poate bani dati aiurea? laughing

| Диана a răspuns:

Nu am crezut niciodata in vraji. Si nimeni nu ar trebui sa creada in aburelile ''doamnelor'' cu fuste colorate. Profita de oamenii creduli, doar ca sa scoata bani de pe urma lor. Nu ai vazut ce palate au? laughing Facute doar din banii acelori oameni, uneori disperati, care nu au mai gasit o alta solutie la problemele lor decat vrajile.
Si nu, nu am patit niciodata nimic legat de vraji. happy

| darkgirl_9581 a răspuns:

Nu cred in vraji, eu cred in Dumnezeu. el este singurul care ne poate ajuta. Dar uite un fragment despre vraji.

"Vrajile, magia alba sau neagra, nu fac decat sa ne indeparteze de echilibrul pe care o viata curata si plina de credinta si liniste sufleteasca ti-l poate aduce. E mai usor sa crezi cu tarie in Dumnezeu, decat sa te lasi prada nelinistilor pe care orice vraja ti le poate aduce"

Deci singurul care te poate ajuta este Dumnezeu nu trebuie sa crezi in ceva ce nu exista ca vrajile.

Pa Pa!

>big grin

| mihaitza93 a răspuns:

Nu cred deloc in asemenea chestii, pentru mine chiar reprezinta prostii sau motive de amuzament

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred in Dumnezeu!winking
E cel mai sigur lucru pe care il poti crede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca se fac vraji. mie meau facut si nu doar una. cu greu poti scapa de ele

| emignon a răspuns:

Ce par să fie,,vrăjile"? Sunt programe psihice care îi vorbesc în termeni negativi subconştientului.

Cum se rezolvă asta? Tot printr-un program,dar prin care să i se vorbească pozitiv subconştientului.

Ca să-i vorbeşti subconştientului,înseamnă să faci lucruri tangibile,manifestări evidente,pozitive prin natura lor: plimbări în aer liber,în natură,contactul cu prieteni dragi pe care nu i-am văzut de mult,vaze cu flori sub ferestre,un căţel de pluş la uşă,mătura pusă lângî uşă cu vârful în sus,secera sau potcoava pusă deasupra uşii,fireşte cu vârful în sus. Draperii în culoarea roşie,verde,alb. Permanent o monedă de argint/aur în buzunar. Numele duşmanului scris pe o hârtie albă/verde/roşie şi pus pe un monument funerar cu scrisul spre înăuntru. Afumat spaţiul de locuit/lucru cu plante exotice, exclusiv tămâie. Evitarea completă a lucrurilor/materialelor care se folosesc în religie, în spiritism, în vrăji, etc. Încredere exclusivă în propria persoană şi în propriile puteri de a face ca efectele magiei şi vrăjitoriei să dispară.

| emignon a răspuns (pentru emignon):

Înainte de orice, să eliminăm ura din inimă şi din minte faţă de persoana/evenimentul care ne-a pricinuit neplăceri, înlocuind-o cu compasiune, înţelegere şi detaşare.