| Denisgagicarul2024 a întrebat:

Cum pot să îmi fac o iubită? Eu mă văd din ce în ce mai singur și nu vreau să devin o persoană depresivă. Nu vreau să fac dragoste cu ea. Vreau să stau cu o fată care cu adevărat să îi placă de mine. Îmi doresc să țin o fată de mână și să am pe cine avea încredere nu mai mult. Aș vreau sfaturi cum fac să am o conversație ușoară cu o fată și să nu o dau în bară. Am 16 ani sunt clasa a 9-a. Cred că cel mai bine este să stau în fața liceului și când văd o fată să îi zic doar,, bună,, și dacă vrea să să stea cu mine va răspunde și ea. Voi ce ziceți?

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Metoda 'dorel si mirel', el si-a facut prietena dupa videoul asta:

https://youtu.be/UAC-zhNmnJY?feature=shared&t=28

| Violleta2022 a răspuns:

Fiind la liceu ai cateva sute de fetite acolo, doar sa inveti s afi politicos si poti agata o fetita.
Apropo, nici o fetita nu sta sta cu tine doar daca ii spui tu "buna".
Trebuie sa fii capabil sa vorbesti mai mult de atat.
Vad ca ai 16 ani la doar clasa a 9-a unde majoritatea copiilor sunt de 14-15 ani, deci ai tot timpul din lume sa iti gasesti anul asta sau in viitor, o fetita care sa te placa si sa fie prietena cu tine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"Cum pot să îmi fac o iubită?"
Nu iti poti crea o persoana special pentru asta, dar cu siguranta exista persoane dispuse sa fie cu tine, doar ca sunt sub nivelul pe care ti-l doresti tu, de aia nu le vezi. Iar ca sa faci rost de o iubita asa cum visezi, este mult mai complex, si nu tine neaparat de tine. Daca esti in anturajele nepotrivite, poti fi baiatul ideal, ca nu ajungi la fetele care trebuie. Deci vezi pe unde umbli, cauta zone si activitati cu gagici pe placul tau.

"Eu mă văd din ce în ce mai singur și nu vreau să devin o persoană depresivă."
Statutul solo e mult mai happy decat atunci cand esti implicat intr-o relatie oarecare, pentru ca 80% dintre relatii se traduc in stres.

"Nu vreau să fac dragoste cu ea. Vreau să stau cu o fată care cu adevărat să îi placă de mine. Îmi doresc să țin o fată de mână și să am pe cine avea încredere nu mai mult."
Inteleg ca ai 0 experienta cu fetele. Nu-s bune la ce zici tu, din pacate rolling on the floor
Ele cauta un barbat stabil, descurcaret si usor indiferent, care sa mai si asculte de ele. Nu cauta un prunc pe care sa-l aline.
Si daca n-ai de gand sa faci sex cu ele, poate pana la 18 ani nu e o problema, dar daca nici dupa nu iti revii... 70% din ceea ce isi doresc ele, nu vor gasi la tine. (ADICA SI LOR LE TREBUIE P OLA, CUM NE TREBUIE NOUA BIZDA!)

"Cred că cel mai bine este să stau în fața liceului și când văd o fată să îi zic doar,, bună,, și dacă vrea să să stea cu mine va răspunde și ea."
Cred ca trebuie sa te aranjezi, sa fii foarte ingrijit, usor parfumat, si sa reusesti sa tratezi fetele egal cu baietii, pentru ca nu-s Dumnezeu in persoana, ci oameni frumosi, atat. Imprieteneste-te cu fetele, glumeste cu ele, obisnuieste-te cu prezenta lor, ai rabdare. Dupa ce te imprietenesti cu 4 fete, ai voie sa inviti una la plimbare. Pana atunci, abtine-te. Nu aborda fete random, e ciudat. Sau daca o faci, limiteaza-te la o privire in ochi si un "buna" cu zambet. Nu o da in intrebari.

| Mosotti a răspuns:

Pai si daca nu vrei sa faci dragoste cu ea de ce nu stai de vb cu un baiat si sa ii placa de tine ca om? Ca asa is prietenii mei.
Doar ca nu ne tinem de mana, dar nu e problema, incredere am in ei, ei in mine.

Pe langa ca, cu baietii ma intelegeam si ma inteleg mai bine decat cu fetele ca am discutii, pasiuni comune destule, cu fetele nu prea.

Asa ca ce sa zic.
Si poate nici nu arati asa atractiv fizic la figura, ca altfel nu scapai in liceu nefilat de fete si ti-ai fi dat seama imediat si aveai gagica, si faceai si sex.

Daca stai in fata liceului si faci asta pari cersetor de relatie cu una, si nu e bine deloc.
Ca o sa atraga atentia ca altfel nu esti in stare sa ai.

| dullcat a răspuns:

Buna.Mai ai inca timp berechet sa iti gasesti pe cineva pe toata perioada liceului, chiar nu trebuie sa privesti totul dintr-o perspectiva atat de sumbra din moment ce abia esti clasa a IX-a.Imi imaginez ca ii vezi pe toti colegii tai care au iubite si de aceea apar aceste comparatii nepotrivite.Crede-ma ca este mai bine sa astepti si sa nu te pripesti, nu te ajuta cu nimic sa fii cu o fata care nu iti intoarce sentimentele numai asa ca sa le demonstrezi nu stiu ce colegilor, ca esti si tu in rand cu ei.

In locul tau as profita din plin de tot acest timp pentru ce inseamna dezvoltare personala, pasiuni si orice iti aduce bucurie. Vor veni si relatiile amoroase pe parcurs.Ai incredere! Ca sa atragi o fata e necesar in primul rand sa ai incredere destula in propriul sine, apoi ea daca simte ceva, la fel, iti va oferi increderea ei.Doar asa functioneaza, altfel e riscant sa te confesezi asa oricui.Un prieten mai bun nu ai? Daca simti neaparat nevoia sa vorbesti cu cineva despre ce ai pe suflet mai poti posta aici sau poti merge la psihologul liceului, daca acesta exista(din nefericire, nu exista la toate unitatile de invatamant).Nu platesti nimic, fiind elev, si vei beneficia de toata atentia acelui om, plus ghidare ca sa intelegi mai bine ce simti, sa privesti din alta perspectiva si sa iti gasesti singur raspunsurile.

| LaviniuA a răspuns:

Nu prea ai experienta inca. Deci cel mai simplu zic e sa iti creezi in jurul tau situatii pentru a cunoaste fete.
De exemplu mergi la pregatire la materia ta preferata si te intalnesti acolo mereu cu aceleasi fete.
Iti alegi nu stiu ce optional si intalnesti fete din alta clasa.
Te interesezi ce oportunitati ofera liceul la care esti.
Pot sa fie si cursuri de volei, canto, pictura, etc.
Poti sa devii bun la o materie, de ex info. Pe urma o sa te invite lumea la ea acasa sa le rezolvi nu stiu ce la laptop. Sau fizica, mate, chimie... iti zice o colega "aa uite am si eu o prietena care are nevoie de ajutor ca nu stie sa rezolve problema aia" Si o cheama pe prietena in clasa, iar tu vii ca un zeu al fizicii si ii explici.
Ai prins ideea.

Nu stiu daca ai sanse sa abordezi in fata liceului. Dar incearca.
Depinde ce pretentii ai.
Daca vrei una draguta nu cred ca ai sanse, din cauza ca nu ai inca experienta. Totusi daca arati bine se poate sa ai sanse.

Ca sa ai o conversatie usoara cu o fata cum vrei, trebuie sa te interesezi cam ce ocupatii au fetele de varsta ta.
Mai trage cu urechea prin clasa.
Din ce auzi, exclude ce tine de unghii, machiaj etc... nu trebuie sa stii din astea.
Spor la pisicute.

| Cosmin3412 a răspuns:

Curaj. Asta trebuie sa ai. Si daca o dai in bară nu este pentru ca ai spus ceva gresit, este pentru ca nu te place si ea. Cand te place o fată poti sa spui cele mai mari tampenii si ea te ascultă de zici ca ii spui capodopere.

| vasileparnaie a răspuns:

Iti iei o trotineta electrica si bagi ''Trotinete'' de tzanca uraganu pe boxa in timp ce treci pe langa un grup de fete functioneaza perfect.

| Justasimplequestion a răspuns:

Esti un baiat bun ai toata viata inainte dar pacat pacat ca e prea scurta laughing))

| Denisgagicarul2024 explică (pentru Justasimplequestion):

Și sunt multe multe fete pe pământ și nici una nu vrea să stea cu mine laughing)).