| Cătălina a întrebat:

Cum putem capata incredere in propria persoana?

Răspuns Câştigător
| Blue_2910 a răspuns:

Increderea in propia persoana o poti recapatata cand te alfi printre persoane care te fac sa te simti bine, care nu te critica toata ziua si care stiu sa te aprecieze pentru calitatile tale. Cred ca de multe ori lipsa increderii apare atunci cand mediul in care iti petreci timpul nu e potrivit pentru tine, cand esti prea diferita de ceilalti si ai impresia ca daca ai ceva diferit de ei inseamna ca ai un defect, mai ales daca ei se iau de lucrul acesta. Incearca sa-ti faci alti prieteni sau sa te apropi de persoanele care stiu ce e respectul si stiu sa faca diferenta dintre bine si rau. Increderea in propia persoana o poti recapata si facand ceva la care iti place si la care esti bun, de exemplu un sport, datul sfaturilor pe un site, etc. Pe langa asta trebuie sa gandesti pozitiv si nu trebuie sa ai prea multe asteptari de la propia persoana ca nimeni nu poate face perfect orice. Trebuie sa inveti sa te cunosti, sa vezi ce poti face acum si cum poti ajunge sa faci mai mult. Si inca un lucru sa nu incerci sa te schimbi in functie de oamenii din jurul tau, ci in functie de ceea ce simti tu pentru ca nu vei fi inconjurata mereu de aceeasi oameni iar parerile lor in ceea ce te priveste pot fi diferite: daca unii te critica pentru ceva, altii pot aprecia acel ceva sau invers.

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| dydy1 a răspuns:

Pai ar trebui inceput prin schimbarea lucrurilor care iti displac la tine, exemplu aspect, caracter etc.Asa te vei simti mai sigura pe tine.

| mnia a răspuns:

Crezand mai mult in ceea ce facem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai usor iti "gasesti" increderea in tine atunci cand esti inconjurat de persoanele cele mai apropiate. Persoanele care te fac sa te simti "tu". Care nu te fac sa-ti pierzi aceasta incredere, sa nu te intimidezi. Iti pot capata increderea in tine, crezand in tine, in ceea ce esti si poti face. Gandeste-te ca nimeni nu are niciun motiv sa te faca sa te simti mica. Fii increzatoare!

| cristinuka_8768 a răspuns:

Cel mai simplu este sa te privesti in oglinda si sa analizezi foarte amanuntit lucrurile bune care ti sau intamplat, incearca si o sa vezi ca fuctioneaza.

| KittyBuah a răspuns:

Pai trebuie sa te gandesti ca ceea ce faci e bine si atata timp cat faci un lucru cu precizie.siguranta si incredere in tine sunt sigura ca o sa capeti acea incredere nu numai pe a ta dar si pe a celor din jurul tau:XBafta sper ac ti-a fost de folos:*