| anonim_4396 a întrebat:

Daca iau contraceptive, si le iau doar pe cele albe fara cele roșii cand le vine randul se poate sa îmi întârzii menstruația pana le iau?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu cine ti-a prescris anticonceptionalele si nu ti-a explicat cum se iau ele, ca pe sarite nu-si fac efectul, ai nevoie sa le iei zi de zi, pentru ca fiecare pastila contine o anumita concentratie de hormoni, care, daca nu-i luata la rand zi de zi, poate sa produca ovulatie si daca ai sex neprotejat, poti sa ramai insarcinata.
Da, poti sa-ti intarzii menstruatia cu ele, dar poti sa ramai si gravida, asta-i riscul la care te supui!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc frumos... Dar menstruația se intarzie doar cat timp nu le iau pe celelate roșii nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce pastile folosesti tu, ca unii le au aceeasi culoare pe toate, ideea este ca s-ar putea sa fii nevoita sa faci sex cu prezervativ, pe urmatoarea luna, pentru ca oprirea anticonceptionalelor pe mai multe zile, "rupe" continuitatea si protectia totodata.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Rigividon folosesc.