| anonim_4396 a întrebat:

Ce s ar putea intampla daca as lua pilulele albe in locul celor rosii in timpul menstruatiei? As putea sa intarzii menstruatia sau sa nu imi vina cat timp iau pilulele albe? Mentionez ca nu am luat pana acum nici un fel de anticonceptionale dar as vrea sa încep sa iau rigividon

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ca in mod obligatoriu anticonceptionalele se pot folosi doar daca sunt prescrise de catre un medic ginecolog. Hormonii din aceste pastile AC trebuie sa se armonizeze cu cei produsi de organismul tau si din acest motiv se pot prescrie doar in urma efectuarii unor analize hormonale prealabile si a rezultatelor obtinute, a unui test de coagulare sangvina si a consultatiei ginecologice mamare si generale pe baza carora medicul determina si realizeaza profilul hormonal propriu fiecarei femei. In functie de acel profil hormonal medicul reuseste sa aleaga cel mai indicat produs anticonceptional care sa se potriveasca/preteze/armonizeze cat mai bine, perfect pe activitatea hormonala proprie. In consecinta poti fi sigura ca produsul recomandat este cel care ti se potriveste tie. Daca alegerea a fost buna se va adeveri pe parcurs in functie de modul in care va fi tolerat de organism. Gradul de protectie oferit nu depinde nici de pret si nici de denumire sau producator ci de combinatia hormonala. Deci nu poti folosi AC Rigevidon fiindca nu poti sti daca se preteaza sau nu cu activitatea hormonala actuala a ta. Daca se continua administrarea de pastile active (cele albe), in plus fata de cele 21 de pe un blister, atunci se va amana pornirea menstruatiei insa nu este recomandata o asemenea practica de a amana inceperea menstruatiei decat doar in cazuri strict necesare. Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc din suflet pentru raspuns, dar chiar am nevoie de o amanare pentru ca menstruatia va veni chiar de craciun... Eu am decis sa iau rigividon pentru ca si mama mea lua. Dar nu am cu cine sa ma sfatuiesc, cu atat mi mult un medic, deoarece am doar 16 ani si nu ma pot sfatui cu nimeni, nu indraznesc

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa implinirea varstei de 16 ani te poti prezenta de una singura, neinsotita de parinti la consultatia ginecologica.

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Stiu, doar ca imi este rusine

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Poftim? N-am inteles care poate fi motivul. Medicul ginecolog isi face pur si simplu meseria, exact ca si medicul chirurg, oftalmolog sau cardiolog. Poti fi sigura ca nu va ramane nici siderat si nici extaziat la vederea "pasaricii" tale, o va trata exact la fel ca pe celelate sute sau mii de alte "pasarici" reparate, tratate si vindecate. Medicul ginecolog ar trebui sa-ti devina un fel de bff pe viitor. Curaj!

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Am sa incerc. Multumesc