| alexia38 a întrebat:

Daca nu sunt casatorita si copilul e pe numele tatalui eu daca nu mai vreau sa stau in casa si in localitatea actuala pot sa ma mut numai eu cu copilul in alta localitate fara tatal copilului?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te poti muta, mai ales daca tu ai grija de copil, nu este obligatoriu acordul tatalui.
In schimb, daca pana acum ati stat toti impreuna, tatal poate solicita, printr-un proces civil, stabilirea domiciliului minorului la domiciliul sau, daca nu va intelegeti privind domiciliul.

| mgtow a răspuns:

Doar daca in instanta demonstrezi ca ai conditii si bani suficienti sal cresti bine, in caz ca ala nu vrea sa til lase de buna voie

| mihai69 a răspuns:

Poți, dar va trebui să acorzi drept de vizită tatălui dacă solicită asta.

| mariusalex2019 a răspuns:

Incearca sa faci fara sa stie el asta pentru ca nu te va lasa sa pleci cu copil, iar daca tu pleci fara copil ( se crede ca l-ai abandonat ), din ce cred se va ajunge la proces daca nu cadeti la o intelegere. Dar in majoritatea cazurilor mama castiga dar si el are atat drepturi cat si indatoriri.