Întrebare recomandată | alecsandrabubz09 a întrebat:

De ce e atat de greu sa gasesti un prieten adevarat?
Am o prietena la scoala cu care vorbesc depre orice si cu care pot sa fiu eu insumi (si ea la fel) dar cate odata ma intreb daca ma foloseste. Cand are dreptate mereu imi da peste nas si chiar si cand nu are. nici odata nu admite si mereu ma face sa ma simt ca si cum eu sunt cea care nu are. De fiecare data cand o chem sa iesim undeva mereu anuleaza sau se intampla ceva, chiar si de ziua mea a anulat cu toate ca am planificat asta cu saptamani inainte! Azi vorbeam despre o petrecere si daca vine si a spus ca o sa vina dar nu mai am incredere in ea pentru ca mereu intervine ceva cand e vorba sa mearga undeva si i-am spus asta la care a raspus cu ' nu te fortez sa ai incredere in mine e problema ta' si dupa numai vorbeste un timp. Eu mereu ma consum pentru ca stiu ca eu nu as face asa cand e vorba de prieteni, fac mereu un efort sa fac cea ce am spus ca o sa fac chiar daca trebuie sa fac un sacrificiu, in plus ziua ei e intr'o luna si pe mine nu m-a invitat. Cu toate ca in scoala suntem prietene bune, in afara scolii suntem ca si staine si asta ma face sa cred ca poate nu e o prietena atat de buna cum am crezut.
E foarte orgolioasa si mereu trebuie sa aiba dreptate, ce as putea sa fac?
Funda pentru cel mai bun sfat :*

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Sau acesta este felul ei de a fi, sau, într-adevăr, însemni pentru ea mult mai puţin decât ţi-ai fi dorit.

Poate n-ar fi o idee rea să-ţi cauţi o altă prietenă, una mai compatibilă şi care te va iubi aşa cum ai tu nevoie.

| Wøodenpints a răspuns:

Fiecare are prietenii pe care-i merită. Te-ai gândit că nu eşti destul de capabilă pentru a avea un prieten adevărat?
Uneori trebuie să faci ceva mai mult decât să vrei.

| alecsandrabubz09 explică (pentru Wøodenpints):

O logica mai stupida ca a ta nu am mai vazut.

| Wøodenpints a răspuns (pentru alecsandrabubz09):

Bineînţeles că logica mea este stupodă, din moment ce te acuză pe tine din cauza persoanelor din jurul tău de care te plângi.
Dar hai să-ţi spun o chestie. Prietenii îi alegi. Nu-i primeşti din oficiu cum e cu părinţii sau fraţii.
Deci dacă nu ştii ce să alegi, este doar vina ta.

| Alexandru0007 a răspuns:

Pot sa fiu eu prietenul tau adevarathappy

| HouseHouse a răspuns:

Lasa prietenii nu te ajuta cu nimic, in fata ta te ajuta, i
ar pe la spate te barfesc!

| BeautyOfWeb a răspuns:

Te-ai intrebat vreodata daca ea chiar e prietena ta, sau e doar o colega cu care te intelegi mai bine, de ce ea cand are nevoie de tine tu o ajuti, iar tu cand ai nevoie de ea uita de tine.
Cea mai buna prietena nu ar trebui sa o ai doar la scoala ci tot timpul, cu bune si rele.
Ai spus ca vorbesti orice cu ea, parerea mea este ca nu ar trebui sa ii spui toate secretele tale sau alte lucruri pe care nu le-ai mai spus la nimeni, le va folosi impotriva ta daca o sa va certati si nu o sa mai fiti prietene.
Sfatul meu este sa nu mai pui atat suflet pentru cineva care poate chiar nu merita, si fii si tu mai indiferenta asa cum este si ea fata de tine.

| IaMwHoIaM3 a răspuns:

Cred ca aceasta fata nu e tocmai prietena ta. Ii spui toate secretele tale, o asculti, o lasi sa iti vorbeasca urat de aceea crede ca poate face orice cu tine. Spune-i ca nu e bine ceea ce face. Pupici!

| SucDeGuava a răspuns:

Exact genul asta de prietena aveam si eu. Am fost mult timp prietene, numai ca de la un timp a inceput sa fie intepata si orgolioasa. Dintr-o cearta aparant nesemnificativa, a inceiat prietenia brusc cu mine, dupa 7 ani. Acum, cand ma uit inapoi, imi dau seama ca asa a fost mereu, dar eu am incercat sa ii ignor defectele, pentru ca voiam sa o tin aproape. Mi-a fost forte greu la inceput. Poate si acum imi e. Dar asta a fost cea mai buna solutie. In concluzie, daca tu simti ceea ce simti, cel mai bine e sa-i dai drumul. Cum spune un proverb: "Pentru a putea zbura, trebuie sa lasi in urma greutatea care te tine in frau". Acum, tu decizi. Asta e parerea mea, pe care ti-o spun din proprie experienta. Dar aminteste-ti ca atunci cand spui Nu la ceva, spui Da la altceva (adica vei intalni prieteni adevarati o data ce ii vei lasa de o parte pe cei falsi). Succes!

| WhatDăFack a răspuns:

Lumea e foarte rea în ziua de azi. sad

| MsBeatrice a răspuns:

Buna..sa stii ca si eu azi de ex am avut o mare problema cu cea mai buna prietena a mea..ma rog nu conteaza, stii din ce mi-ai zis tu prietenia voastra e una superficiala ca sa zic asa ..stii e aiurea sa fiti doar la scoala [prietene, si in afara scoalii nu cand practic acolo ar trebui sa fiti cele mai bff ..deci parerea mea e ca ar trebui sa discuti cu ea, sa-i zici tot ce ai tu pe inima, si sa vezi ce parere/reactie are si ea..stii e aiurea practic ca nu te-a cheamt la ziua ei, de ex ziua mea e intr-o luna sh am cheamt-o pe prietena mea si ma bazez pe ea..nustiu vorbeste si tu cu ea si..vezi ce zice..si incearca sa-i zici ce te deranjeaza la ea si clarificati tot. Sper ca te-am ajutat... Fundita?

| vitaminastefan a răspuns:

In primul rand incearca sa te cunosti pe tine cu adevarat, pentru a putea capata un/o prietena adevarata.
In al doilea rand, din ce povestesti tu, reiese ca prietenia ta cu acea fata este una superficiala, de moment, intr-un cadru restrans.
Surprinzator, dar fi mai atenta cu cei din jur, s-ar putea sa gasesti un prieten bun in persoanele pe care le-ai deconsiderat candva sau pur si simplu cei care cauta atentia ta, dar nu ai impartasit si tu la randul tau.
Succes! Sper ca te-am ajutat.