| anonim_4396 a întrebat:

Eu am 19 ani, iubitul meu 21 și avem o relație de o luna.
Mama comentează de fiecare data când sta mai mult de ora 10 la mine, nu ma lasa singura cu el in camera și nici sa stau pe afara mai mult. Când vine la mine nu îl duc in camera, ci stam jos in sufragerie și ne uitam la un film. Mama de multe ori sta cu noi pe telefon pana pleacă sau ma suna din camera și sa-l dau afara. Lui fata in fata ii vorbește foarte frumos și mie îmi spune ca îl place.
M-am gândit sa merg la el un Weekend fără sa le zic alor mei sau sa mergem la un hotel peste noapte.
Credeți ca o sa își schimbe mentalitatea asta pe care o au? Mama mereu îmi reproșează ca "nu sunt de maritat" ca sa stau așa mult cu el sau ca el sa doarmă la mine.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mata e ciudata. Futetìva la el acasa unde nu e belea

| darrio2007 a răspuns:

Ii este frica sa nu ti-o puna. Probabil ca vrea sa te mentina virgina pana te mariti, daca mai esti. Intr-un fel are dreptate.

| Miuletz a răspuns (pentru darrio2007):

Nu, nu are nicio dreptate, de ce ar trebui sa ramana virgina doar pentru ca vrea maica-sa asta? Nu mai suntem in 1950 unde gata ramai insarcinata din prima, cat timp se protejeaza si stie de riscuri nu vad care-i problema, nu are 13 ani.
Desi da, frica ei este justificata (cate cazuri de fete gravide si singure exista? Si cate vor mai exista?), nu prea e normal sa fie asa cu tine, eu zic sa ai o discutie libera cu ea in care sa-i explici ca stii cum sta treaba si ca te vei proteja.

| Evolution a răspuns:

Tu in locul ei probabil ai face la fel. Este normal sa fie mai protectiva. Oricum toti fac sex mai devreme sau mai tarziu, parintii nu realizeaza ca prin acest fapt indeparteaza copilul si nu o sa mai spuna cand are probleme. Trebuie sa ofere o educatie sexuala si sa iti fie alaturi ca tu sa ai incredere sa ii spui absolut tot, nu sa iti fie frica sa ii spui ca te cearta sau face scandal.
Si e si mai normal sa nu ii spui tot ce faci, de schimbat prea mult nu se vor schimba, decat atunci cand relatia o sa devina mai serioasa si se vor cunoaste mai bine. Asa ca stai fara grija si fa ceea ce te face fericita si protejat bineinteles happy
Succes!

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să ai mai multă grijă și să asculți ce zice mama ta.
Abia sunteți de o lună împreună și vrei să te duci la un hotel cu el?

| SilentRain a răspuns:

Mă-ta are dreptate, cunoști un om doar de o luna și te gândești sa ți-o tragi deja
Cătă încredere poți sa ai într-un necunoscut? De unde știi ca nu ești doar o aventura pentru el? Aaaaa stai îl știu de o luna, patetic

| Miuletz a răspuns (pentru SilentRain):

Daca era un baiat ziceai ca mama ce smecher de el se *** dupa o luna. Cui ii pasa? Puteau sa se cunoasca si de o zi si sa se f**a cat timp se protejau, trebuie doar sa fie responsabila, sa se protejeze si sa nu se lase fraierita ca a fara prezervativa ca o scoate el la timp (si daca o scoate tot ramai), si sa realizeze ca poate fi doar o aventura pentru el, daca face chestiile astea si realizeaza si tot vrea atunci bravo ei, sa faca ce vrea cat timp are grija.

| sofisis a răspuns:

Eu i-as spune mamei mele verde in fata tot. Asta inseamna sa fii matur...sa iti asumi. As intreba-o fain frumos care e faza si ce e cu chestiile astea pe care le face.

| Bizon95 a răspuns:

Maica-ta te vede ca fiind un copil, 19 ani sau nu

moment in care TU esti capabila sa faci fata la, ce vine dupa sex?
adica, sarcina, eventualele boli venerice (presupun ca el nu e virgin, chiar daca tu esti)
daca da, atunci GO FOR IT

daca nu, atunci mergi la ginecolog, si ****-l la melodie sa iti dea anticonceptionale si sa iti expuna alte solutii de contraceptie, cum ar fi diafragma, sterilet, legarea cervix-ului, etc.

sau fa sex NUMAI cu prezervative DE CEA MAI BUNA CALITATE si foloseste NUMAI LUBRIFIANT BAZAT PE APA, orice altceva poate rupe prezervativul... si NU FA SEX VAGINAL IN RUPTUL CAPULUI

| Miuletz a răspuns (pentru Bizon95):

1) Prezervativele deja sunt lubrifiate, nu mai ai nevoie de lubrifiant, si daca stie sa-si faca macar pe jumatate treaba nici n-o sa fie nevoie
2) cum adica sa nu faca sex vaginal in ruptul capului? Adica deloc? Faceti sex cum vreti voi, doar protejati-va (recomand atat prezervativul cat si anticonceptionalele sa fii sigura), daca nu sunteti prosti nu o puteti da in bara.

| Bizon95 a răspuns (pentru Miuletz):

Am scris "si" inainte
trebuia sa scriu "sau"
atunci e corect!
iar alternativa e oral...

| gemeni6226 a răspuns:

Din pacate mama ta nu stie faptul caci cu cit mai mult interzici ceva cu atit mai mult stirneste reactie de adversitate si ca ii arat ca si de aceea o fac.Eu mereu mi-am lasat fata libera si mereu si-a dat singura seama daca ceva a facut bine sau nu. Dupa ce a implinit 25 de ani mi-a multumit pentru asta.Dar noi cei de aici nu putem schimba mentalitatea mamei tale si a nimanui putem sa dam doar sfaturi si ar fi de dat un sfat mamei tale.Si nu nu o sa-si schimbe mentalitatea.Tu trebuie sa te gindesti bine daca ce vrei sa faci e mai mult spre binele tau sau doar o faci ca sa le areti.Indiferent de ce decizii iei in viata trebuie sa te gindesti la ceea ce ti-e tie bine nu sa demonstrezi nimanui nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| Ursulet2019 a răspuns:

Buna! Parerea mea e ca ar trebui sa discuti in primul rand cu mama ta si sa i spui ce vrei tu sa faci, nu sa i ceri voue, ci sa i spui. Este o varianta mult mai buna decat sa minti!

| RRoberto2018 a răspuns:

Este bine sa sa-ti asculti parintii, oricum ar fi ei. Se intampla mereu ca parintii sa isi bage nasul in relatiile copiilor lor. asa, ca sa se afle in treaba. Nu e obligatoriu sa-i placa ei si nici sa iti aleaga ea iubitul. Nu te certa cu ea, si nici n-o provoca. Nu, n-o sa ii schimbi mentalitatea! Doar ca astia batrani ai nostri cam uita ca au trecut si ei candva prin ce treci tu si o baga pe aia cu maritatul, cand de fapt tu ai chef de un " hotel". Nu mai merge vrajeala cu " dorm la o prietena? " Mai fa si ca tine, nu tot cum vor altii! Succes! :-P