| Lelita a întrebat:

FUNDA Cat de repede, G.M lume, dupa o relatie de un an si cu bune si cu rele si cu certuri pe masura si impacari o relatie care mi-am marcat viata, si una serioasa, cu un baiat mai mare, o relatie in care de fapt mai mult a devenit familie, siguranta si iubirea era cheia succesului, o relatie in care am fost inselata ne-am despartit timp de o luna prima oara cu un motiv absurd ca nu mai imi suporta figurile aseara a fost la mine sa povestim iar azi cum ar fi o iesit cu alta in vazu lumi zicand mai tz ca intentionat sa ma faca sa vad ca pot sa il pierd, o relatie in care m-am indragostit si a putut sa faca din mine orice ..eu da o adevarata fitoasa cu tot ceea ce si-ar putea dori o fata. dupa o luna ne-am impacat, din nou am petrecut cele mai frumoase momente parca tot mai faine am sarbatorit ne-am distrat pe masura..complexat in permanenta ca arat prea bine, gelos, cu multe scenarii imaginare. Dupa o perioada s-a gandit sa plece in Spania bolnav obsesiv in castigarea banilor desi avand tot asa incet a distrus complet tot, ne-am inteles maxim o luna dupa care a intervenit ideile prostesti si certurile zilnice la telefon sau prin mesaje si ne-am despartit a crezut ca am iesit cu altu si asa mai departe. Ca sa vina acasa dupa ceva timp cu alta fata si sa isi construiasca viata dupa ce jura ca ma iubeste si ca nu cumva sa il las pentru altul. M-a sters de la prieteni vorbind social, inca nu am avut ocazia sa ne intalnim...si da am inceput intre timp sa imi refac viata si aveam activitate zilnica pe profil cu aceea persoana, muti imi spun ca o facut-o din cauza geloziei ca nu a putut sa ma vada cu altul si vrea sa ma faca sa sufar, eu nu stiu ce sa cred..doar ca nu cred ca exista asemenea oameni pentru care ti-ai da viata si ei... zero, am nevoie de un sfat sa imi revin putin desi sunt chiar fericita dar acest capitol din viata mea inca nu a avut un „punct „ la sfarsit de propozitie.

8 răspunsuri:
| emchristina a răspuns:

Tie ti-a pasat, lui nu prea...cam ce mai vrei? Stiu ca e greu dar trebuie sa intelegi ca nu are rost sa alergi dupa cineva caruia nu-i pasa si nu-l intereseaza. Incearca sa iesi mai mult, sa cunosti oameni noi si cauta pe cineva cu care sa vorbesti despre tot. Sa te descarci. O sa te ajute foarte mult. Trebuie doar o persoana care sa te asculte de la A la Z fara sa te judece. O sa-ti revii cu siguranta pentru ca intotdeauna dupa ploaie vine soarele. Tu esti femeie. Respecta-te si or sa te respecte si altii.

| sabin89 a răspuns:

"am nevoie de un sfat sa imi revin putin desi sunt chiar fericita... "
Deci esti fericita, desi situatia e asa cum ne-o descrii. Nu stiu ce-as putea intelege de aici.

| anonimg a răspuns:

Nu vorbesc de faptul ca amandoi ati gresit, si nici de problemele care au existat intre voi. Vorbesc de faptul ca amandoi ati intrat intr-o relatie fara sa tineti cont de Dumnezeu, si ati trait netinand cont de poruncile Sale, si nu v-ati gandit ca Dumnezeu nu poate binecuvanta o astfel de relatie.
Si nu a fost de-ajuns raul pe care l-ati facut, si amandoi ati mers din rau in mai rau gasindu-si fiecare pe altcineva.
Nu-ti inchide inima cand esti mustrata. Priveste lucrurile prin ochii lui Dumnezeu si vei intelege raul facut. E timpul sa iti pui viata in ordine. Relatia cu Dumnezeu este primordiala, vitala chiar.
Hoataraste azi ca sa asculti de Dumnezeu; marturiseste-ti greselile si vei capata iertare. Numai Dumnezeu poate aduce stabilitate unei relatii. El iti va da pacea sa daca Il vei primi in inima ta.
"Cei nenorociti si cei lipsiti cauta apa, si nu este; li se usuca limba de sete. Eu, Domnul, ii voi asculta; Eu, Dumnezeul lui Israel, nu-i voi parasi." (Isaia.41:17)
Fagaduinta Lui este: "Inainte ca sa Ma cheme, le voi raspunde; inainte ca sa ispraveasca vorba, ii voi asculta!" (Isaia.65:24)
Ca pe un frate te sfatuiesc: nu cauta sa-ti rezolvi problemele fara Dumnezeu. Fericirea nu vine decat de la El; nu-L ocoli. Asculta sfatul acesta. Cauta-L pe Dumnezeu si vei fi fericita.

| SkyPilot a răspuns:

Nu iti e clar? Uita-l! Vezi-ti de viata ta! Ai sa gasesti un baiat care sa te iubeasca si sa te respecte.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Poate aici gasesti unele sugestii care sa te ajute: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102011165

Cele bune!

| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns:

Complicat, ar trebui insa sa ii ceri o explicatie. "acest capitol din viata mea inca nu a avut un „punct „ la sfarsit de propozitie" - asta ar putea sa ramana asa pentru totdeauna daca nu lamuresti lucrurile. Si accepta-le indiferent cum sunt. Viata e scurta si frumoasa! Bafta!

| Locus a răspuns:

Daca esti o persoana care a investit emotional in aceasta relatie iar el nu da doi bani pe tine atunci inseamna ca nu te merita

| EllaYlk a răspuns:

OK! Trebuie să te gândești că viața merge înainte. Din câte am citit, mi-am dat seama că el era mai mult obsedat de faptul că tu ai putea să fi cu alt băiat, decât cu el. Practic ți-a dat motive să îl iubești, dar nu a știut să întrețină iubirea. După simpla mea părerea, ar trebui să încerci să fii fericită cu altcineva, să vadă și el că nu e singurul și nici cel mai special. E mai bine ca el să rămână doar o amintire. Nu trebuie să purtați ură unul pe celălalt, viața le rezolvă pe toate. Ține minte: Fericirea ta e mai importantă decât orice altceva. Sper că ți-am fost de ajutor.