| TryBaL a întrebat:

Hei TPU, am 15 ani și ma confrunt cu o situație dificila cu părinții mei și vreau sfaturi. Am jumate de an de când ies și eu cu prietenii mei (ei sunt puțin mai mari), la bar. Niciodată nu le-am făcut probleme părinților mei, mama ma mai lăsa să ies dar cu greu (zi de zi îmi făcea scandal ca de ce ies la varsta asta și asa tot timpul erau certuri) pana când am venit într-o seară puțin amețit de la băutură pe la ora 1, maica-mea mi-a făcut scandal, un scandal monstru și a doua zi l-a sunat pe taică-meu (el e în Italia) și mi-au interzis sa mai ies vreodată în viata mea + ca mi-au făcut un regulament pe o foaie cu chestii gen : luni treabă prin ograda, marți treaba prin grădină, miercuri 2 ore la bucătărie iar pana sâmbătă 3 ore pe zi treaba iar restul la învățat, duminică de învățat pentru luni, marți si miercuri ca sa am timp de treabă, alta regula dacă mai intru vreodată în vreun bar dorm afară, îmi iau bătaie de la tata și îmi confisca absolut tot și alte multe reguli. Se apropie ziua mea de naștere și dacă nu mă lasă să sărbătoresc cum vreau eu și sa ies le fac și eu scandal și plec de acasă poate o sa îi fac sa nu ma mai trateze în halul ăsta.
Aici TPU va cer vouă sa ma sfătuiți și sa îmi ziceți cine greșește aici eu pentru ca ies sau părinții mei pentru ca mi-au interzis și îmi fac scandaluri?

15 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Mama ta e stricta cu tine dintr-un motiv anume. La 15 ani sa vii beat acasa? E prea de tot. Are dreptate dar chestia cu bataia suna naspa si nu mi se pare normal.
Fa activitati pentru varsta ta, lasa barurile si noptile de betie. Tie ti se pare normal ce faci?
Greseala a fost a parintilor tai pentru ca te-au lasat la bar. Iar greseala ta a fost ca ai abuzat de increderea lor si te-au pedepsit pe buna dreptate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu pentru ca esti... prefer sa nu zic.

Daca stii ca sunt stricti si abia te lasa afara cine spanac te a pus sa te duci beat in miezul noptii acasa? Meriti pe deplin pedepsele

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te vad pe tine sa fi dat un raspuns mai bun... dar probabil si tu esti un tanar cu idealuri mari... in ceea ce priveste bautura.

| dannyel86 a răspuns:

happy

| ywar a răspuns:

Daca eram tatal tau si imi veneai beat acasa te bateam de te ca.i pe tine pana nu mai puneai pic de bautura in gura. Te-as tine cu lantul pentru a face ce trebuie si cum trebuie.

| Purec a răspuns:

In locul lor te-as bate zilnic laughing Dar ti-as da in cap, ca ala nu functioneaza cum trebuie laughing

| CodrinV a răspuns (pentru Purec):

Ma rog, ai mei ziceau: Capul face, fundul trage happy

| Dan515 a răspuns:

Da,...este vina ta. Esti cam mic sa mergi in baruri si sa consumi si alcool. Meriti aceste pedepse, dar nu te stresa pentru ca nu vor fi pe viata. Nu pleca si nu face si tu scandal pentru ca nu te va ajuta cu nimic. Daca respecti acest regulament si vei fi cuminte, in timp se vor mai ameliora lucrurile. Cand o sa ai peste 18 ani o sa poti sa iesi, pana atunci SUCCES SI SANATATE.

| CodrinV a răspuns:

Sfatul meu: sa te cumintesti. Sa fi venit beat acasa, sigur mi-o luam cu cureaua de nu o puteam duce plus adio mama petreceri de ziua mea.

| AnnaaaPopa555 a răspuns:

Imi pare sincer rau. Bănuiesc ca părinții tăi nu sunt atât de deschisi la minte încât sa știe sa ti asculte gândurile si sa ti comunice și ei parerile. Pe bune, sunt exagerati. Părerea mea este ca tu ai ajuns la o vârstă la care e normal sa iti doresti libertate și faptul ca ai mers de câteva ori în bar nu e o crimă atât timp cat ai avut grija de tine. Părinții tăi sunt grijulii, probabil își imaginează ca ti se pot intampla tot felul de lucruri si vor sa fii în siiguranță.

| Quassaar a răspuns (pentru AnnaaaPopa555):

Mai fato, ești dusa rău de tot si tu, scuza-ma că-ți spun asta. Ce sa caute un puști de 15 ani dintr-un bar? In primul rand este ilegal. Lasati sfaturile astea "mature" pentru cei care au ceva experiență de viață. Când o sa ai un copil te rog să-l duci in bar si sa va îmbătați împreună, in felul acesta ii dai lecții de viață. Dumnezeule, vai de cei de generația ta care gândesc la fel ca si tine!

| AnnaaaPopa555 a răspuns:

Totuși nu trebuiau sa ia măsurile astea, sunt inconștienți. Rolul lor nu este sa te inchida in casa si sa te sileasca sa faci treaba mereu ca si cum pentru asta ti ai trai adolescenta. Ei ar trebui sa te inbete sa experimenteze și să ai grija la anturaj in același timp. În concluzie, cred ca poți sa incerci si plecatul de acasa iar pe urma sa le spui de ce ai plecat și ce gândesti tu, in speranță ca poate își vor da seama. Baftă si ai grija de tine! Sper din tot sufletul ca situatia ta cu familia va deveni una bazata pe intelegere, armonie și instruire corectă!winking

| AnnaaaPopa555 a răspuns:

Inainte sa spuneti ca merita aceste pedepse, puneti va puțin în situatia in care le ați avea și voi. Nu spun ca sunt numai parintii iinconștienți

| AnnaaaPopa555 a răspuns:

Recunosc ca am avut un moment de neinspiratie cand am dat acel raspuns si cand mi l am citit a doua oara am realizat. laughing) Sunt in perioada în care ma maturizez si e normal sa fac si greșeli, la fel ca si copilul care a pus intrebarea, așa ca nu judeca pe cineva dupa ce scrie! Oamenii mai au si greșeli de raționament dar important e sa le recunosti

| Elle20ro a răspuns:

Avand in vedere ca esti minor si esti sub tutela parintilor, ei au dreptate. Gandeste-te ca ei iti vor doar binele si de aceea nu te lasa la varsta ta sa iesi in baruri si sa stai atat de mult. Si tu ai gresit ca ei venit putin beat acasa la ora 1, dar si parintii tai ca te-au pedepsit atat de grav... Cere-ti iertare si spune-le ca nu ai sa mai faci asa ceva si poate nu o sa mai trebuiasa sa stai inchis in casa.