| AntoniaAndreea2014 a întrebat:

Am o problemă cu colegii mei. Am 13 ani, iar toți colegii mei găsesc mereu un motiv să râdă de mine. Nu toți, dar unii da. Mă înjură de părinți, ceea ce mă deranjează enorm, râd de sprâncenele mele, cică sunt "mono" deși mă pensez, cică mă dau cu fond de ten, deși asta se întâmplă odată la foarte mult timp. Toată chestia asta a început de la un coleg și o colegă. Colegul respectiv mi-a spus acum câteva zile : " Câte sticle de fond de ten ți-ai spart pe față? " și mă dădusem cu 2 picături. Poate mai puțin. Și din ziua aia, colega zice mereu : " Să-i spui lu mă-ta să cumpere câteva baxuri de fond de ten să dau monstre gratis. " și nu mi se pare normal. Eu știu ce are de împărțit acel băiat cu mine, faptul că acum o lună, i-am stricat telefonul, dar nu a fost cu intenție și nu am participat numai eu. Întâmplarea a fost la școală, el îmi dăduse telefonul lui, am plecat cu el la baie, apoi a venit o colegă, mi l-a luat din mână și după ce am plecat eu de acolo ea l-a scăpat în toaletă. Iar de atunci se comportă cu mine de parcă aș fi proasta lui.
Problema mai mare e că, prietena mea cea mai bună e prietena lui și ăla tot timpul mă acuză și mă face să mă cert cu ea. Eu îmi doresc să o iau de la capăt la altă școală, dar nu știu dacă asta e cea mai bună soluție. Voi ce credeți? Ce ar trebui să fac?

Răspuns Câştigător
| DomnishoaraTPU a răspuns:

Si mie mi se intampla exact la fel...
Stiu cum te simti...
Nu-i baga in seama si zi-i dirigintei/dirigintelui sau d-nei/d-lui director si parintilor.
Zi-le sa te lase in pace si prefa-te ca nu ii vezi.Ei vor sa te superi si sa plangi vad din treaba asta o satisfactie in sufletul lor rau.
Sa nu te muti mai bine arata-le ca esti desteapta si continua sa lupti.
Daca nu risti nu castigi.

60 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand ar trebui sa ii platesti copilului telefonul. Tu l-ai luat, deci pana a ajuns la el era clar 100% in raspunderea ta si tu esti integral vinovata de stricarea lui. Nu e ceva grav, ii iei alt telefon la fel si gata.
In al doilea rand trebuie sa-ti ceri iertare pentru distrugerea telefonului. Omul ti l-a dat pe incredere, iar tu te-ai purtat extrem de urat, lasandu-l unei alte persoane care l-a stricat. Un gest extrem de urat din partea ta, care este normal sa-ti aduca oprobriul copiilor si sa te transforme in cel mai urat om din clasa, fiindca asa ceva nu se face. iei un telefon, ai grija de el ca de ochii din cap pana il returnezi. In timpul in care el nu a ajuns inapoi la proprietarul sau e raspunderea ta, iar daca pateste ceva, chiar daca nu e din vina ta, tu esti obligata sa-l inlocuiesti in cel mai scurt timp (cateva ore).
In al treilea rand, nu mai folosi fard de ten la scoala. Este extrem de urat si nepoliticos si starneste rasul tuturor. O picatura sau 10, la varsta ta, arata la fel de urat si de amuzant. E adevarat ca copiii nu ar trebui sa rada de lipsa de educatie a altor copii si ar trebui sa fie mai toleranti cu tine (e clar ca nu stii cum trebuie sa te comporti la scoala si te-ai dus cu fond de ten din simplul fapt ca parintii nu te-au sfatuit corect), dar cred ca si ei ar trebui as fie mai toleranti, sa te invete sa te porti, sa-ti explice cum ar trebui sa vii imbracata la scoala si acre sunt gesturile si tinutele nepotrivite. Pana la urma, nimeni nu s-a nascut invatat, pot sa te ajute sa depasesti situatia. Explica-le asta, spune-le ca nu ai fost ajutata de parinti si familie in stabilirea unui comportament adecvat si ac ii rogi sa nu mai rada de tine, ci sa te ajute, sa-ti impartaseasca din educatia primita de ei.
Sa stii ca pana nu faci toate astea, degeaba vei incerca sa o iei de la capat la alta scoala. Mersul cu fond de ten pe fata, neglijenta fata de obiectele altora, comportamentul iresponsabil te vor tranforma si acolo intr-o marginalizata. trebuie sa iei tu masuri cu tine, sa te schimbi tu si sa-ti rascumepri greselile facute fata de colegi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cea mai buna rezolvare ar fi fost sa-i platesti daunele. Acum, suporta!

| T0T a răspuns:

La varsta ta lasa prostiile cu machiatul. O mare parte din vina o ai si tu.

| AntoniaAndreea2014 explică (pentru T0T):

Eu mă machiez foarte rar. Plus că o fac din curiozitate. Orice fată o face.

| T0T a răspuns (pentru AntoniaAndreea2014):

Nu conteaza ca o fac si altele. Ai o varsta. Lasa prostiile astea. Iti imbatranesc tenul. Vei fii baba la 20 si ceva de ani. Sufera baba la frumusete, era o vorba.

| Doub a răspuns:

Mno, tu realizezi cat au muncit parintii lui sa-i cumpere telefonul ala? raised eyebrows

| AntoniaAndreea2014 explică (pentru Doub):

Da, pentru că și eu am fost în aceeași situație de 2 ori, și nu m-am comportat cum se comportă el.

| Doub a răspuns (pentru AntoniaAndreea2014):

Tu nu te gandesti ca poate nu are aceeasi situatie financiara ca a ta? Si in plus, ce treaba aveai tu cu telefonul lui?

| AntoniaAndreea2014 explică (pentru Doub):

Într-adevăr am o situație financiară mai bună ca a lui, dar acum se mândrește că își va cumpăra telefon nou și mă repet nu mă comport cum o face el. Mi-am luat un telefon nou de curând și nu mă laud. Și telefonul mi l-a dat de bună voie să mă uit la ceva.

| Doub a răspuns (pentru AntoniaAndreea2014):

Ti l-a dat, trebuia sa ai grija de el.

| danay72 a răspuns:

Pe situl jw.org sectiunea adolescenti e un articol despre cum sa procedezi cand patesti acest lucru.

| CinevaNou a răspuns (pentru danay72):

Gasesc si cum sa procedez daca vreau sa fac mucenici?

| danay72 a răspuns (pentru CinevaNou):

Nu,pentru ca mucenicii nu au legatura cu Biblia, ci cu traditile.Imi pare rau.

| CinevaNou a răspuns (pentru danay72):

Dar articolele despre adolescenti au legatura cu biblia?

| danay72 a răspuns (pentru CinevaNou):

Da,vei ramane uimit cate sfaturi practice ofera Biblia adolescentilor si nu numai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 13 ani te dai cu fond de ten?
Eu la 13 ani habar n-aveam ce e ala si de unde se cumpara, eu ma duceam (si acum ma duc ) la scoala doar ca sa invat.
''Ce ar trebui să fac?'' - sa lasi fondul de ten si sa vorbesti cu fata si baiatul ala.
Nu stiu de ce, dar cred ca toti aveti cate o parte de vina.

| NoName0x0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce e asa mare agitatie cu fondul asta de ten? Degradeaza pielea, in rest ce efecte mai are? E adevarat ca la varsta aia n.ai ce sa ascunzi, dar toti am trecut prin ceea ce trece ea, legat de datul cu fond de ten: sa ne maturizam mai repede!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoName0x0):

Aa, imi dau seama si ce fel de persoana esti tu.
Fato, nu este normal ca la 13 sa te dai cu fond de ten.
Azi fondul de ten, maine rujul, poimaine fustita scurta si pe urma ne intrabam de ce ''sunt toate la fel''.
Din cauza caracterului asta infect.

| NoName0x0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tin sa te anunt ca nu toate.s la fel!winking Si fondul de ten vine la pachet cu rujul! Nu.i departe fusta scurta! laughing) Ca sa intelegi mai exact ceea ce am vrut sa zic anterior, copii vor sa para mai maturi, sa se maturizeze mai repede, ala e unul din motivele pentru care folosesc diverse chestii de genul!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoName0x0):

Da, dar isi fac rau singuri. Unele vor sa iasa din tipar.
Si nu cred ca vor sa para mature. Mai degraba vor sa atraga atentie.
Sincer, astfel de fete le consider viitoare pitipoance.
Adica, gadeste-te :
Dintr-o clasa cu 15 fete una sa se dea cu fond de ten, ce sa credem despre ea?
Raspuns: Nu prea multe.

| NoName0x0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar trebui sa nu isi dea nimeni cu parerea fiindca fiecare e liber sa faca ce vrea cu viata lui! In Europa nu sunt prejudecati legate de vestimentatie sau ce face X sau Y... Am vazut un video foarte interesant, in Olanda, bineinteles, filmat de un roman cu 2 tipi care faceau sex pe malul unui rau, la 2 pasi de un pescar. Daca era la noi in tara asta se strangea lumea ca la urs, dar pescarul pescuia linistit acolo, desi cei 2 nu o faceau pe silent. Numai noi romanii suntem mai incuiati si ne doare de ce fac cei din jur!winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoName0x0):

Cat respect aveau nesimtitii aia pentru bietul pescar sad
Da, asa e. Suntem incuiati rau sad Ar trebui si noi sa facem asa.Ce idee buna :O
Mai bine o incuiata la minte decat o depravata.

Olanda zici?
Hmm... Stii pentru ce este cunoscuta Olanda, nu? thinking
Pai este normal sa ne doara de cei din jur.

| NoName0x0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, stiu pentru ce este cunoscuta Olanda, de altfel cred ca toata Europa stie. happy Si ce daca? Crezi ca toti olandezii se drogheaza sau toate olandezele se prostitueaza? Fiecare e liber sa decida ceea ce face cu viata lui. La fel de liber este si sa.l doara.n cot de parerea lumii. Eu n.am zis ca asa ar trebui sa facem, te indepartezi de idee: ar fi bine sa ne vedem barna din ochiul nostru, nu paiul din ochiul altuia! Unul din motivele pentru care Romania nu evolueaza este gandirea asta primitiva, ca e bine sa vedem si ce face vecinul ca de, "ne afecteaza si pe noi asta"... E foarte bine sa formezi micul radio sant si sa barfesti cati mai multi oameni poti, minunata idee! Dupa parerea mea, cei care au o viata monotona si nimic de adaugat in ea se baga in vietile altora!winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoName0x0):

'' Si ce daca?''- Cat de trist sad Sa se intample atatea lucruri intr-un oras, iar altii sa treaca cu vedere ca si cand ar fi normal sad
''Unul din motivele pentru care Romania nu evolueaza este gandirea asta primitiva, ca e bine sa vedem si ce face vecinul ca de, "ne afecteaza si pe noi asta" '' - Sa vezi laughing Oamenii primitivi nu prea comunicau intre ei ca nu prea stiau laughing
''E foarte bine sa formezi micul radio sant si sa barfesti cati mai multi oameni poti, minunata idee!'' - si totusi tu esti aia care barfeste ''problemele '' Romaniei. Nu te pune nimeni sa barfesti pe altul, asta e dovada de lasitate ca nu-i poti spune anumite lucruri unei persoane.
Acum...cred ca tu te-ai indepartat de la subiect.Eu am spus : ''Pai este normal sa ne doara de cei din jur'' - Asta pentru ca nu avem dreptul sa deranjam pe altii. Si cu ''La fel de liber este si sa.l doara.n cot de parerea lumii'' - Pe de o parte este adevarat pe de o parte nu, de ce? Pentru ca vezi pe strada fete aproape pe jumatate imbracate ( P.S-nu este normal) si daca o femeie batrana ii atrage atentia ar trebui sa o ia in seama nu sa-i spuna : ''Da' mata ce te bagi?''.Si sa stii ca multi cerem parerea lumii : cand este vorba sa alegi o rochie, sa faci o prajitura, sa iei o decizie si exemplele pot continua.
'' Dupa parerea mea'' - nu ma intereseaza parerea ta.
Cum am mai zis : mai bine o incuiata la minte decat o depravata.
Machiatul la o varsta frageda mi se pare un pas spre depravare.

| NoName0x0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamne, tie ti se pare normal, de exemplu, tu porti blugi decupati (rupti) si vine o baba cu tineretile de pe vremea " Lu` Papura Voda" sa se ia de blugii tai. Frumos sa te iei de hainele altora cand tu esti demodat imbracata pentru varsta lor. happy Dar batrana despre care vorbesti era critic de moda? Problemele Romaniei nu le barfesc eu, le cunoaste toata lumea, atat din tara cat si din afara, eu doar iti amintesc despre asta. Si nu ti se pare ca deranjezi pe altii intrand cu forta in viata lor? Tu nu intelegi ca se macheaza de la varsta asta fiindca acum tinde sa aiba o maturizare precoce, isi doreste sa para mai matura pentru varsta ei, ca majoritatea copiilor...

| NoName0x0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te supara... Dar tu cati ani ai de esti asa "inteleapta"?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoName0x0):

Sunt sincera, nu-mi place sa lingusesc laughing '' e in regula sa te dai cu fond de ten'' doar ca sa primesc o funda care nu ma ajuta cu nimic. N-am fost si nici nu voi fi vreodata o pupincurista ( pe romaneste spus). Imi zic parerile fara nici o tragere de inima.
N-am intrat in viata nimanui, nu o cunosc.
Si nu trebuie sa fi critic de moda ca sa iti dai seama ca una care e 1/4 imbracata pe strada arata ca o panarama.
Depinde si cum sunt rupti blugii. Nu cred ca este in regula sa porti blugi stramti si decupati prea mult.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoName0x0):

Nu imi spun varsta. Insa sunt liceana.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoName0x0):

''Problemele Romaniei'' - te numeri printre ele. Oamenii cu mintea ''descuiata'' ca a ta ( ''normalitatea'' lucrului pe care l-au facut oamenii aceeia * daca se pot numi asa* langa pescar, ''normalitatea'' de a te machia la o varsta frageda ca sa arati ''matur'') produc pagubele tarii.
Sper ca esti multumita de rau pe care il faci.

| NoName0x0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este neaparat o normalitate, draga mea. Este un mod in care oamenii aleg sa isi traiasca viata, un mod in care cei ca tine (sa spun... bagaciosi si barfitori) nu ar trebui sa intervina! Tu esti la fel ca politicienii aia care promit ca vom avea un trai mai bun si ca ei nu iau spaga sau nu fura si ce sa vezi, dupa mandat toti au "bratari" la ambele maini. Te iei de fetita asta ca s.a dat cu un strat de fond de ten si poate tu iti dai pe fata cu jumatate de tub o data si daca ar fi numai fon de ten ar fi bine, dar la tine probabil mai adaugi ruj, dermatograf, putine farduri, perle, pudra si uite asa ajungi la liceu cu jumatate de trusa. Ce pagube produce machiajul de la o varsta precoce tarii? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoName0x0):

''cei ca tine (sa spun... bagaciosi si barfitori)'' - De ce sunt eu bagacioasa? Site-ul asta nu este sa ne ajutam? Si de ce as fi barfitoare? Aloo, trezirea. Chiar mai sus am scris ca sunt sincera. Eu zic omului verde in fata, fie ca se supara, fie ca ii pare bine. Chiar am mai zis ca nu sunt pupincurista.

''Tu esti la fel ca politicienii aia care promit ca vom avea un trai mai bun si ca ei nu iau spaga sau nu fura si ce sa vezi, dupa mandat toti au "bratari" la ambele maini.'' - vezi ca eu sunt cu dreptatea. Si nu vreau sa fiu politician, ci medic ca sa vindec mintile bolnave ( ca a ta, spre exemplu).
Am impresia ca tu spui lucrurile astea ca sa ma afecteze sau ceva asta pentru ca sunt fix opusul meu.

''Te iei de fetita asta ca s.a dat cu un strat de fond de ten'' - cum am mai spus, dar vad ca nu intelegi, nu este normal la varsta ei.
''poate tu iti dai pe fata cu jumatate de tub o data si daca ar fi numai fon de ten ar fi bine, dar la tine probabil mai adaugi ruj, dermatograf, putine farduri, perle, pudra si uite asa ajungi la liceu cu jumatate de trusa.''- Nici n-am asa ceva acasa laughing Multe dintre ele nici macar nu stiu ce sunt laughing
Sunt o fire baietoasa, atat ce-mi mai fac parul si imi vopsesc unghiile in negru sau albastru regal. La cum m-ai descris tu inseamna ca m-as duce imbracata foarte feminin. Ghici ce? Nu am nici un fel de bluza sau pantalon stramt, nu port tocuri, nici balerini. Asta pentru ca nu imi place.
'' Ce pagube produce machiajul de la o varsta precoce tarii? happy'' - pai in primul rand te face sa arati ca o pitipoanca laughing si devi una. In al doilea rand nu este sanatos din punct de vedere medical. In al treilea rand atrage un anturaj periculos si persoana in cauza cauta atentie.
Am impresia ca si tu esti una dintre ele de te dai asa mare si tare si iei apararea. Si mai esti si lingusitoare. Urasc persoanele ca tine.
Ti-a luat ceva sa-mi raspunzi la comentariu laughing Cat oi fi stat tu sa te gandesti ce sa-mi raspunzi laughing Dumnezeu stie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm, nu ai mintit cand ai zis ca ai gasit pe altcineva pe care sa il enervezi. devin invidios rolling on the floor)

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te mint eu?
Tu nu vezi ce mentalitate are? I-auzi tu normalitate : sa faci lucruri necuviincioase in fata unui batran si sa te machezi de la 13 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am pretentii la idioti mai. zilele trecute mi s-a zis ca fac tara de rusine ca nu imi alint iubita cu"pisi" si rahaturi prostesti de genul. oricum nu vezi sus la avatar ce fata are, si are doar 13 ani, doamne fereste. zici ca are 30

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

''pisi'' - nu mi-a placut niciodata alintul asta. Mi s-a parut mai mult o jignire.
Parca mai frumos suna ''iubire'' si '' aimee''.
Aha aha, vezi Gabitssoo, Endoryus e de partea mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing

| NoName0x0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Discutia asta nu ajunge nici unde. Tu pur si simplu nu intelegi mesajul clar: oamenii au dreptul sa isi aleaga ceea ce fac cu viata lor. Ea nu ti.a cerut parerea despre fondul de ten, ci despre conflictele generate de aplicarea acestuia. Nu.i frumos sa generalizezi ca "cele ce se macheaza sunt pitipoance", poate nici mie nu.mi place stilul tau vestimantar sau altora care te privesc happy Daca oamenii nu sunt ca tine, asta nu inseamna ca oamenii nu sunt normali!

| NoName0x0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma enervez asa de repede din nimicuri din astea virtuale, deci n.ai de ce sa devi invidios, pastreaza.ti sursa care iti produce nervi ca mie nu.mi trebuie! rolling on the floor

| NoName0x0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am stat mult sa ma gandesc, doar ca eu nu.mi petrec o mare parte a vietii inchisa intre 4 pereti. Ies la aer, iti sugerez sa faci si tu asta! Poate afara ai sa descoperi ca Ceausescu a picat de mult, avem un regim politic democratic! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoName0x0):

Tomai tu te-ai gasit sa-mi spui mie asta? rolling on the floor)
Fi atenta, de la 1900 pana in prezent pot sa stau sa-ti istorisesc toate faptele pentru fiecare an(din 1900) din tara noastra + cele doua razboaie mondiale.
Sa stii ca nu ma intimidezi cu doua cuvinte din istorie sau ceva.
Daca tot esti asa desteapta, stii cum se traduce cuvantul ''democratic'' ( vezi ca e in latina)? Asa ceva se preda la clasa a 7a la civica si istorie.
Eu am mult de invatat si nu stau sa ies afara ca-mi sugerezi tu.
Ies destul pana la scoala si inapoi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoName0x0):

''ca mie nu.mi trebuie''- e clar, am umplut-o de nervi

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoName0x0):

''Nu.i frumos sa generalizezi ca "cele ce se macheaza sunt pitipoance" '' -Eu nici macar nu am spus asa laughing ai scos cuvintele din burta. Eu ma refeream la alea care se machiaza de la varste mici ca devin unele. Dar si alea care sunt mari si sunt strident machiate.

''poate nici mie nu.mi place stilul tau vestimantar sau altora care te privesc ''- Nu m-a interesat niciodata parerea altuia cand a venit vorba de haine. Undeva mi-a pasat.

''Daca oamenii nu sunt ca tine, asta nu inseamna ca oamenii nu sunt normali!''-o dai la intors.

| NoName0x0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu era intentia mea sa te impresionez sau sa te intimidez, iti ziceam ca sa.ti readuci aminte sau pentru cultura ta generala... Democratie- este format din "demos"= popor si "kratos" = putere. Deci traducerea mai exacta: puterea (apartie) poporului. Daca ai mult de invatat, de ce esti asa de mult online? Inveti de pe TPU? rolling on the floor

| NoName0x0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca raspunsul imi este adresat mie, de ce vorbesti la pers a 3 a: " e clar, am umplut-o de nervi"?

| NoName0x0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu o dai la intors in tot ceea ce zici, ba mai mult de atat, raspunzi doar la ceea ce iti convine, cum de ai evitat asta: Ea nu ti.a cerut parerea despre fondul de ten, ci despre conflictele generate de aplicarea acestuia? Discutia asta nu ajunge nici unde, pur si simplu incerci sa induci ideea ca esti desteapta, dar ce pacat ca doar incerci! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoName0x0):

Aloo, tu habar ai cum imi gestionez timpul.
Cat stau pe TPU in acelasi timp lucrez la proiecte sau ascult muzica si scriu, depinde.
Tu nu ai idee ce mana de lucru am.
Daca ar fi sa invat de pe TPU profesoare mi-ar fi idioatele ca tine care zic : ''E h, si ce daca se da cu fond de ten de acum. Incearca sa se maturizeze"
Alt lucru, maturizarea consta in shimbarea comportamentului nu a aspectului fizic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoName0x0):

Eh,raspunsul era pentru mine, dar m-am gandit sa-l stii si tu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoName0x0):

Plus ca stau in timpul meu liber. Eu nu raspund la intrebari intre orele 10- 18-19. Si nu inteleg de ce te-a cuprins pe tine grija?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoName0x0):

''Tu o dai la intors in tot ceea ce zici'' - dovezi
Nu cred ca am zis undeva '' e bine sa te dai cu porcaria pe fata '' si pe urma "nu e bine ''. Eu am optat pentru a 2a blushing

''raspunzi doar la ceea ce iti convine''- de fapt... eu iti comentam vorbele tale, nu intrebarile. Daca nu faci diferenta intre o intrebare si un enunt sa stii ca enuntul are punct (. ), iar intrebarea are semnul intrebarii (? ).

'' cum de ai evitat asta: Ea nu ti.a cerut parerea despre fondul de ten, ci despre conflictele generate de aplicarea acestuia?'' - fato, ''Ea nu ti.a cerut parerea despre fondul de ten, ci despre conflictele generate de aplicarea acestuia'' - asta nu e o intrebare, este o afirmatie. Nu vad niciun adverb relativ ca sa indice asta.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca esti o fata desteapta si contiincioasa. Bravo tie :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Merci happy

| NoName0x0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Avand in vedere ca ai fost atat de josnica in cat sa jignesti o persoana necunoscuta, tin sa spun ca esti atat de desteapta ca "Mc puisor"! Daa, esti muti functionala! Si ce te.am intrebat eu? happy Neinteresant! Esti atat de desteapta in cat nu intelegi nici ceea ce vreau sa spun!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoName0x0):

Nu, nu am fost josnica laughing Am fost sincera, ti-am mai spus.
Nu simt nici un fel de retinere cand vreau sa-mi spun punctul de vedere.
Tu insa ce-ai facut? Lingusesti, observ si in raspunsurile tale asta.
Genul ala de om care in fata iti zice cat de minunat esti, iar pe la spate te barfeste. Uite, tu problema, ar trebui sa-ti vezi de treaba ta.
Pana la urma tu ai fost aia care a comentat la raspunsul meu, nu? smug

Nu mi-o lua in nume de rau. Prefer sa spun totul pe fata. Nu-mi place sa ascund.
Nu m-a suparat faptul ca ai comentat la raspunsul meu, dar continui in prostie. Nu are rost sa mai port o discutie cu tine.
Imi faci sila.

Răspuns utilizator avertizat
| foXalL a răspuns:

3 variante:
-mutate la alta scoala
-dale un sut in oua
-nu-i baga in seama
Simplu.

| Cld_Andreea_1998 a răspuns:

Eu am 11 ani mi se intampla la fel prietenele mele se cearta mereu cu mine din cauza verisoarei mele este in aceeasi clasa cu mine stiu cum te simti

| ASDWER a răspuns:

winking Daca toate problemele mele ar fi ca asta...
Incearca sa te relaxezi putin, oare chiar iti pasa de ce zic ei? Daca vei fi mai atenta la ce faci si nu la comentariile lor rautacioase nu vei mai ajunge in situatia asta. Tine-ti capul sus si gura inchisa, lumea uita; Gaseste-ti noi prieteni, ceva care sa iti ocupe timpul si daca chiar le pasa de tine vor inceta.
Oricum macar asa poti sa vezi ce fel de prieteni/colegi ai...

PS:incearca sa te revansezi pentru telefon, te va ajuta mult

| AntoniaAndreea2014 explică (pentru ASDWER):

Nu am cum să mă revanșez. Doar nu îi cumpăr eu alt telefon. Banii i-am dat. Ce mai vrea?

| Asgw_Pucca_1994 a răspuns:

Nu asculta ce zic altii, si daca te dai cu o tona de fond de ten, ce? poate tu macar ai bani sa ti-l cumperi, nu ca toate fraierele sa stea un semestru in aceeasi pereche de blugi, incearca ca la orice injuratura care ti-o spun sa le-o intorci, nu cu limbaj vulgar, sa le dai cu flit sa le spui ceva incat sa se simta prost, sa le zici replici urate si tot asa, arata-la la toti ca tu esti mai smechera si ca nu stai sa vorbeasca asa de tine, arata-le ca tu nu dai nici o flegma pe ei, multi cred ca daca nu ii bagi in seama gata se rezolva totul, dar de fapt daca ved ca nu ii bagi in seama continua si mai rau ca observa ca nu le faci numic, si nu le e frica sa se i-a de tine, dar gandeste-te daca tu i-ai lua la misto pe toti?! ar mai avea tupeu sa iti vorbeasca urat? adica asta e parerea mea, tu faci ce crezi