| anonim_4396 a întrebat:

Hey. Îmi doresc să rămân la prietenul meu peste weekend din când în când (având în vedere că plănuim să ne mutăm de tot împreună în vară, trebuie să rămân și câte un weekend la el să nu fie prea din scurt vestea mutării definitive pentru ai mei) cum sa le spun, cum sa îmi abordez parinții?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ai 18 ani mai bine stai linistita cu anuntatul parintilor. Cel mai bine este sa le spui prin cuvintele tale. Asta doar daca esti sigura ca va descurcati singuri si nu veti da inapoi la greutatile care vor apare pe parcurs. Sa stii ca viata nu este intotdeauna roză.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca sunteti in situatia sa va mutati impreuna inseamna ca ai o varsta la care sa nu mai dai atatea explicatii. Ii informezi frumos si gata

| cristimihailov a răspuns:

Eu as baga ceva de genul:

Dragii mei parinti,

[Introducere]
Dupa cum vedeti fata voastra a crescut si incepe usor sa isi doreasca sa fie mai responsabila. Asa cum ati invatat-o.

[Ce doresti]
Il stiti pe X si de faptul ca el este prietenul meu. Ne dorim sa ne mutam impreuna. Asta nu inseamna ca va iubesc mai putin, din contra in fiecare zi realizez ca va iubesc din ce in ce mai mult. Mai ales ca mi-ati aratat prin exemplul vostru cum se poate trai in armonie in familie.

[Dovezi de intelepciune]
De aceea as dori sa ma mut impreuna cu X. As dori sa o fac acum cat sunt inca tanara si daca el se dovedeste a nu fii pe placul meu, sa pot sa trec la urmatorul daca e nevoie.

Stiu insa ca nu as putea locui linistita daca va stiu pe voi cu inima grea sau impotriva.

Stiu insa ca m-ati invatat sa nu fug de probleme si sa incerc sa le rezolv, cand merita sa fac asta.

Nu stiu cum ne va fi impreuna (mie si lui X) dar stiu ca sunt gata sa incerc. Simt ca am suficienta experienta pentru a putea porni in incercarea mea si stiu ca ma bazez intotdeauna pe dragostea voastra pentru a ma sfatui cum e mai bine.

Inteleg ca este o schimbare destul de dramatica dar cu totii stim ca acest moment o sa vina.

Repet, va iubesc si va rog sa ma sprijiniti emotional in acest proces. Pt mine este o descoperire noua, pentru voi este sentimentul ca am crescut. Asa cum ne-am bucurat impreuna de aceste momente haideti sa in ercam sa vedem pozitiv si acest nou moment din viata mea.

[Incheiere]
O sa va rog sa reflectati intai asupra acestei chestii, deoarece poate implica chestii emotionale.

Acesta ar fi un schelet, in functie de familie, necesitati, abordare, etc il poti modifica.

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

L-am salvat in caz ca o sa am nevoie mai tarziu. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vad mai multe intrebari despre varsta, eu am 23, el 25, lucram amandoi, si ne-am terminat studiile. El locuieste singur, are apratmentul lui. Ah, suntem de 6 ani impreuna.
Suficiente dovezi ca va fi un pas corect?

| kandaraki a răspuns:

Cel mai bine e sa fii sincera cu parintii tai, daca ai 18 ani sau mai mult, e ok sa stai din cand in cand la iubitul tau, daca nu ai 18, parintii nu iti vor permite si e pe buna dreptate.

| popa07ady a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa deschisa, sa nu-ti ascunzi sentimentele fata de parintii tai.Acum! eu nu stiu in ce relatie esti cu ai tai parinti.

| RedTMS a răspuns:

Le spui ca vrei sa treci la un alt nivel si ca vrei sa vezi cum e sa stai in propeiul tau apartament. Poti sa le spui ca vrei sa stai cu bff-ul tau deoarece el vrea acelasi lucru.

| Nicolae207 a răspuns:

Le spui ca vrei sa le dovedesti ca puteti fi adulti si ca va mutati impreuna, cu chirie.
GG wp.

| tmonique a răspuns:

Depinde si de vârsta ta si cat de mult stii sau nu sa te intregii singura.