| elenababy a întrebat:

Hey! Te-ai implica intr-o relatie cu o persoana care nu te atrage fizic si foarte putin dpdv intelectual dar culmea ar fi ca si caracter si s-ar purta cu tine asa cum iti doresti sa fie barbatul/femeia cu care sa sa ai o relatie sau chiar sa-ti petreci restul vietii?

12 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Mda. Genul de relatie pe Internet, de ore prea multe petrecute in fata calculatorului cu cineva. La cum te-ai exprimat pana acum, iti pot spune cum sta situatia: tu nu iubesti, tu te-ai atasat de cineva, atat. Dar stii ce mare este distanta intre a te atasa si a iubi? Ca de la cer la pamant. Daca vrei sa-ti jertfesti dragostea, poti sa fii langa el toata viata. Dar n-ai sa fii niciodata fericita, ci doar o sa ai pe cineva langa tine care te protejeaza, atat. N-ai sa simti acei fluturasi in stomacel, acel miraj, acel farmec aparte, acel sentiment care te face sa plutesti. El are o varsta, normal c-ar vrea pe cineva mai tanar, normal ca doreste mereu sa stie ce faci, fiindca este gelos. Tu ai 28 de ani, el 40.
Nu pot sa-ti dau decat sfatul sa-ti asculti inima. Sa nu iei acum o decizie pentru care ai regreta toata viata. Am mai cunoscut astfel de fete, personal, si am fost si implicat oarecum, la care, dupa un anumit interval de timp, veneau si-mi spuneau: ''nu sunt fericita, dar nu pot da inapoi sau schimba ceva.'' Suna dur!

| ROB3RT89 a răspuns:

Da,bine inteles! Sa sti ca numai oameni superficiali ar pune asa mult pret pe aspectu fizichappyDupa logica, viteza lumini e mai rapida ca cea a sunetului, asa si pentru cei superficiali! Poate ne spui si tu parerea tahappy

| elenababy explică (pentru ROB3RT89):

Presimt ca nu pot sa am o relatie cu cineva daca nu ma simt atrasa macar putin fizic, sa fie ceva care sa-mi placa la el. In plus in cazul meu e vorba si de o diferenta de varsta eu 28, el 43, nu ne-am vazut fata in fata din cauza distantei, dar vazandu-l in poze nu pot si presimt ca nu voi avea aceleasi sentimente ca si el...el e deja indragostit de mine.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru elenababy):

E ceva diferenta, si totus la 28 de ani trebuia sa fi ok din punct de vedere sentimental,acum sa nu o iei ca pe o critica! E aproape imposibil sa fie indragostit de tine,fara sa se uite in ochi tai,fara sa te saraute/atinga etc, adica cunosti sentimentulhappyTu vorbesti aici de o relatie virtuala, cred ca ar fi cazu sa va si vedeti si sa luati o decizie impreuna.Nu mai pune tu asa mult pret pe aspectu fizic,doar nu o fi scary movie! Hai sa gandim putin problema... Daca e genu de barbat care arata exact cum iti place tie si te indragostesti si peste putin timp afli ca te-a inselat. Oare e bine asa?! Eu zic ca trebuie sa privesti altfel lucrurile,frumusetea e trecatoare, dar caracteru/atitudinea/personalitatea vor ramane mereu neschimbate, sau poate nuhappy

| elenababy explică (pentru ROB3RT89):

Vorbesc foarte serios ca e indragostit rau de mine din poze, din conversatiile la telefon, e o distanta intre noi de vreo 300km. Eu vazandu-l in poze mi-am dat seama ca nu ma simt atrasa de el si nici nu voi putea chiar daca ne-am vedea fata in fata. Simte mereu nevoia sa-l asigur cu orice lucru chiar marunt, se agita daca nu dau semne si intra intr-o stare de panica...e aiurea. Nu vreau sa-l ranesc, dar pur si simplu nu pot sa am sentimente pentru el. Cand imi spune cum s-ar comporta cu mine, ce ar face pentru mine e exact cum mi-ar place mie sa fie cel de langa mine dar imi e teama ca sunt doar cuvinte...pentru ca eu trebuie sa iau decizii, eu sa vreau sa fac tot, depinde de mine nu de el pentru ca el s-a oferit cu tot ce are. Nu stiu daca are sens ce spun, poate sunt putin incoerenta scuze

| ROB3RT89 a răspuns (pentru elenababy):

Ba da, are.Pai trebuie sa iei cea mai corecta decizie in aceasta situatie.De ce nu'i spui si lui ca nu prea simti nimic pentru el? Sa sti ca e mai bine mai devreme decat mai tarziu! Iar distanta asta de 300km nu e cine stie ce, sa zici ca ar fi 3000.Probabil nu o sa stii niciodata daca spune adavarul sau sunt simple cuvinte,dar gelozia il cam da de gol! Daca zici ca nu vrei sa-l ranesti,ar fi cazu sa-i spui adevaru,mai ales daca ti-a zis ca viseaza la casatorie,copii etc. Dragut, pare a fi un tip responsabil si poate si un familist convins, dar intarzaiat...La 43 de ani nu este chiar ok sa fi necasatorit si sa-ti cauti jumatatea,sau poate a fost si n-a mers bine. Oricum gandeste-te putin si la sentimentele lui, la diferenta de varsta dintre voi, la faptul ca nu-l cunosti inca suficient de bine si poate vei lua si o decizie sa fie bine pentru amandoi!

| Jameson a răspuns:

Poate da, conteaza sufletul unei persoane.

| Criiistinutsa a răspuns:

Daaaaa. Exact asa mi s-a intamplat cu prietenul meu, iar incet, incet m-am indragostit de eltongue. Si-l plac si fizic si psihicbig grin

| Tymycy a răspuns:

Frumusetea e trecatoare, si mai bine sa te iubeasca si sa ta aprecieze si sa va intelegeti bine, decat sa te insele si sa fie un porc. Eu zic ca atractia de caracter conteaza mai mult, dupa ce ajungi sa il cunostihappy

| elenababy explică (pentru Tymycy):

Da, ai dreptate...el e sincer cu mine, imi spune tot ce ar face pentru mine daca am fi impreuna, deja e indragostit de mine, problema e la mine dupa ce i-am vazut pozele nu ma simt atrasa si nu cred ca voi ajunge vreodata in plus intra foarte repede in panica daca nu dau un semn, trebuie sa-l reasigur mereu cam cu orice lucru oricat de marunt; simt ca as obosi la un moment dat chiar daca cumva asa ajunge sa am sentimente fata de el. E si o diferenta de varsta intre noi el43, eu 28 si nu ne-am vazut inca fata in fata dar el deja isi face iluzii, se gandeste la casatorie, copii...

| fararaspuns a răspuns:

Pai daca te pretuieste si se poarta cu tine exact pe placul tau nu cred ca nu ajungi sa o/il iubesti.vazand cat de mult te iubeste si ea/el la randul ei/lui.deci da Mas implika.insa daca nu e atractie deloc deloc.si nu simt un fior cand ma saruta sau sa ma simt iubita si implinita si mai ales sa fiu fericita nu cred.pentru ca daca nu ai sentimentele acestea nu cred ca e persoana cu care sa iti petreci restul vieti.atractie e primul lucru important dupa parerea mea...sunt si persoane care stau numa asa pentru ca sunt ok persoanele de langa ei sau au bani si prefera sa stea asa.insa mie mi se pare o prostie

| PatriAli a răspuns:

Da pentru ca frumusetea nu conteaza asa de mult, iar daca inima ta este dispusa la o noua relatie atunci dai o sansa.