| deniidenisa187 a întrebat:

Hey,TPU! Mama mea a plecat de o saptamana in germania....eu am ramas cu tatal meu, dar cand el e la servici stau la bunica mea.ieri a inceput si scoala si imi vine sa plang mereu.cu toate ca mama mea nu sta decat trei saptamani.tot ma gandesc la ea si mi se face dor. vorbesc cu ea la telefon aproape in fiecare zi si ne mai trimitem mesaje.nu stiu ce sa fac...cateodata imi este atat de dor de ea si incep sa plang.nu a mai plecat niciodata.A fost mereu alaturi de mine.

Răspuns Câştigător
| AnotherNimrod a răspuns:

Salut
Uite ce este: n-am de gand sa-ti zic "Tu suferi? Sunt copiii care o duc mai rau decat tine!", deoarece nu o sa te ajute la nimic.E normala sa-ti fie dor de mama ta si eu am trecut prin asta.M-am mutat la o scoala noua si stau la o matusa, unde este si sora mea(la liceu) si in primele saptamanii era cat pe ce sa le cer sa ma intorc la vechea scoala, imi era foarte dor de parinti.Acum
nu ma mai gandesc la asta.Incearca sa-ti pui intrebariile "De ce? De ce a plecat mama?". Poate a plecat la munca, nu stiu, nu scrie, dar gandeste-te ca indifernt de distanta ea TE IUBESTE si TU O IUBESTI si nici distanta nu va poate desparti.Stiu ca e greu, dar gandeste-te cat de fericita vei fi cand o vei revedea.Nu uita ca te iubeste(chiar daca uneori copiii se indoiesc de asta, chiar si pe moment) si ca se va intoarce. Sper ca te-am ajutat.Sunt noua.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sant parinti care stau luni si ani de zile pana isi vad copii din nou, vine repede acasa 3 saptamani nu e mare scofala.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Ce zici sa te gandesti la ziua cand mama ta se va intoarce inapoi si veti fi iarasi impreuna?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Denisa,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| piratuu a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat asta, dar am inteles situatia. Nu mai trebuie sa plangi, stii ca mama ta se va intoarce.

| Emmett a răspuns:

Uite, este greu, stiu, dar trebuie sa accepti situatia si sa te gandesti ca totusi vine doar peste 3 saptamani... Mereu trebuie sa fi si tu alaturi de ea si de tatal tau pentru ca astfel te vei simti mai bine atunci cand unul dintre parinti pleaca, iti spun eu, te vei simti de parca ai facut tot ce trebuie si te vei gandi ca imediat se va intoarce si vei putea lua totul de la capat.

| deniidenisa187 explică:

Iti multumesc, CAMELIA. Sfatul tau m-a ajutat foarte mult si va multumesc tuturor pentru sfaturi.Mama mea vine acasa peste 4 zile.Si acum sunt mult mai fericita.Mi-a promis ca nu o sa mai plece niciodata.