| KirigayaKirito a întrebat:

M-am indragostit de persoana nepotrivita si am ajuns sa spun asta pe Tpu..Aoleu...
Ce sa fac? Vreau doar sa nu-mi mai pese de el asa cum nici lui nu-i pasa de mine.^^

Răspuns Câştigător
| Yzzie a răspuns:

Inimii nu-i poti poruncii, din pacate. Poti incerca sa eviti locurile in care vedeai persoana respectiva, iti ocupi timpul liber.Ai putea sa incepi sa citesti carti(daca nu o faci deja), vezi filme(desi asta ar insemna sa te inchizi in casa si inevitabil in tine).
Este foarte greu sa nu iti pese atunci cand iti pasa.Nu poti face nimic care sa aiba rezultat imediat. Vorbind din experienta, cel mai bun leac este timpul si obisnuinta.Lasa timpul sa treaca, fa ceea ce faceai inainte de momentul in care ai constientizat atractia pentru persoana respectiva. Obisnuieste-te cu ideea ca sunteti 2 oameni care nu lupta pe front comun.
Incercarile cu o a 2a persoana care sa te faca sa uiti de prima nu prea tine. daca este persoana potrivita posibil sa tina dar, daca nu este, vei ajunge sa compari cele 2 persoane constant si fara sa vrei, fara sa iti dai seama.Incercand sa nu-ti pese si sa nu dai atentie vei face exact opusul,un fel de psihologie inversa.
In concluzie,sfatul meu este sa lasi timpul sa treaca,normal,sa faci diverse activitati care sa iti tina timpul ocupat.Un loc de munca(daca ai nevoie de unul),un joc pe calculator,o carte,un hobby etc.Cel mai bine este sa te uiti in oglinda, sa iti vezi adancul sufletului, sa te gandetsi la tine, la cum esti si sa realizezi ca persoana aceea te-a pierdut, ti-a redat libertatea(atata timp cat mintea nu-ti este ocupata de ganduri in legatura cu acel cineva)iar tu esti un om liber.Liber sa cunosti alte persoane care poate vor alea loc in viata sau nu, vor ramane sau nu.

Viata poate sa fie scurta sau lunga, depinde cum vrei s-o vezi.Nu o scurta din cauza unei singure persoane pentru ca planeta asta are destule, nu te exa doar pe pe una. Daca jumatatea era usor de gasit viata nu mai era atat de complicata si nici atat de frumoasa atunci iti descoperi jumatatea.Capul sus!

7 răspunsuri:
| Zoey112 a răspuns:

Pai nu ai ce face. daca simti cev asta e.
incerca sa nu te mai gandesti la asta sau sa te indragostesti de altcineva ca s il uiti

| ciribist a răspuns:

Nu stiu ce sa zic eu sunt la fel m-am indragostit de o fata dar acum pleaca si imi pare putin rau dar fata de anii terecuti nu o mia ador asa de mult probabil pentru cam mi-a dat peste nas. Deci in final timpu este solutia laughing EU nu o mai plac caut alta jumatate

| KirigayaKirito explică (pentru ciribist):

Alta jumatate'? laughing
Eu nu vreau niciuna, ma simt intreaga chiar asa -_-. Dar la naiba cu sentimentele! Q.Q

| ciribist a răspuns (pentru KirigayaKirito):

Crede-ma nu poti sa le faci nimic chiar daca simti poate iti trece cu timpu

| Andreutzaaandreea a răspuns:

Incearca sa.ti ocupi timpu cu ceva incat sa nu ai timp sa te gandesti la el cu timpu nu.ti va mai pasa, dar pana atunci nu ai cum sa schimbi acest sentiment, crede.ma ca stiu ce zic si eu am patit.o

| SilviaOVM a răspuns:

Incearca sa iti ocupi timpul cu activitati interesante.Cu timpul vei uita.

| AlexandraTeUraste a răspuns:

Pai eu de obicei fac o lista cu lucurile care nu-mi plac la el.
Despre personalitate sau fizic.Mie-mi merge si atunci cand il vad ma gandesc la lucrurile care nu-mi plac la el, si spun in gandu' meu : "Nu e genu meu"
Mie imi merge. uneori... Funda?