| Catalin175 a întrebat:

Ma cert cu parintii tot timpul, ei din orice se cearta cu mine niciodata nu ma inteleg. Imi vine sa ma sinucid ce sa fac? St ca viata nu mai are rost.Nu am nici un motiv de fericire colegii nu ma baga in seama nu am bani si pur si simplu nu stiu ce sa fac. Va rog fiti seriosi chiar vreau ajutor.

Răspuns Câştigător
| anss23 a răspuns:

Nici pe mine nu ma inteleg parintii, deloc chiar. Pot spune ca pe plan emotional am fost pe cont propriu inca din copilarie. Asta nu e un motiv intemeiat sa iti iei viata. Daca ai stii cata lume are probleme de genul in familie, parinti care se cearta intre ei, se cearta cu copiii, cu alte rude. Concentreaza-te pe scoala, trage cat de tare poti pentru a lua note ok si a termina liceul/sa iei bacul si asta e cam singurul lucru pe care il poti face in situatia ta, pentru a-ti fi mai bine pe viitor Bani vei avea in momentul in care iti vei finaliza studiile si te vei putea angaja. Pana atunci, restrange-te cat poti, banuiesc ca ai tai au grija de tine in sensul ca iti dau mancare si haine, iar daca iti doresti ceva anume poti strange bani in timp. Si ce daca colegii tai nu te baga in seama? Important e ca tu in primul rand sa fii om cu cei din jurul tau iar daca cineva se poarta urat cu tine fara niciun motiv pur si simplu ignora-l, nu merita atentia ta oricum. Nu mai fii panicat, lucrurile o sa se rezolve in timp, sunt oameni cu probleme mult mai grave care au reusit sa treaca mai departe, deci cu siguranta poti si tu. Capul sus!

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Când sunt intr-o stare buna, vorbește cu părinții tai despre ceea ce simți. Nu te descuraja, sunt multi care nu au bani sau colegii nu ii baga în seama, dar viata nu stă în aceste lucruri. Străduiește-te sa ai o atitudine pozitiva și vei vedea ca lucrurile se schimba. Concentrează-te asupra a ceea ce îți place sa faci. Nu uita ca o inimă vesela este sănătatea trupului.

| untu a răspuns:

Nu trebuie sa te certi tot timpul cu parintii tai ca este pacat! Daca esti minor(a), trebuie sa fii de partea parintilor si sa-i intelegi ca ei te iubesc foarte mult si vor cu orice pret ca tu sa fii fericit(a) pe calea cea dreapta! Stai cu ei si asculta si sa faci ce vor ei caci ei te intretin cu banii lor pana la varsta majoratului (18 ani) si apoi poti sa faci ce vrei, chiar sa cauti un loc de munca, ca sa muncesti si sa ai proprii tai bani!

| LTAA a răspuns:

Concentrează-te pe subiectul respectiv. Gândește logic și discută calm cu ei. Discuta cat mai mult. Mai inserează niste glume că sa le mai scoți un zâmbet.
Încearcă să ii ajuți in probleme lor, in casa, la școală. Nu trebuie sa fii leguma sa stai sa inghiti cearta lor

| Nilsson a răspuns:

Trebuie sa rezisti sa treci de perioada asta, in adolescenta problemele din familie te apasa mai greu, mai tarziu te vei simti mai liber si iti vei descoperi identitatea.
Iar in privinta banilor, toti au problema asta, dar oamenii au tendinta de a se compara cu cei mai cu stare.
Daca inchei socotelile cu viata acum, nu mai e cale de intoarcere, si e pacat cand ai toata viata in fata.

| D3I3 a răspuns:

Arată-le că ai sentimente. Că ești om. Nu te lăsa mai prejos. Viața continuă în orice circumstanțe. Găsește pe cineva care să te înțeleagă, sau mergi la un psiholog care îți va oferi un sfat. Dacă nu dispui financiar, vorbește cu o rudă, cu buneii.Cei în vârstă mereu vor avea un sfat care să ți-l ofere pe gratis. Dacă totuși nu a i cui să te adresezi, încearcă să faci totul cum poți mai bine. Nu le răspunde înapoi părinților când încep cearta. Fă-i mândri de tine și singuri își vor cere iertare pentru comportamentul lor inadecvat. Psihicul copiilor este afectat într-o oarecare măsură de certuri, ceea ce duce la cauze grave, precum sinuciderea. Vorbește cu părinții tăi, pentru că sigur ei te iubesc și îți doresc doar binele.

| ambicio a răspuns:

Educă-te, găsește-ți vocația și puneți toate energia în slujba ei.

| lovecats123 a răspuns:

E doar o fază adolescentină frate. Cu TOTII trecem prin asta. Nu ești singur în această luptă. Cred că ești în stare să treci și peste asta, nu? Fii mai Indiferent, nu te lasă condus de sentimente.

| pisciutza19 a răspuns:

Du-te la un psiholog incearca tu sa te schim nu stiu.

| Purplegirl101 a răspuns:

Găsește lucrurile bune din viața ta. Îți recomand din tot sufletul cartea : "Pollyanna-un joc al bucuriei" - o poți găsi de cumpărat pe elefant.rog și e 13 sau 14 lei dar Îți jur ca Îți poate schimba viața! O recomand tuturor! E o carte minunata! Eu tocmai mi-am revenit dintr-o depresie urata și exact aceleasi erau motivele... Găsește sursele în tine însuți - eu mergând la psiholog am rezolvat-o - DIN NOU : PSIHOLOGUL NU ESTE DOCTOR DE NEBUNIE CI DE SUFLET ( pentru toți antimine)

| untu a răspuns (pentru Purplegirl101):

Si preotul este doctor de suflet, vindeca suflete prin rugaciune!

| SADNESSMACHINE a răspuns:

Hei,stai linistit! Orice ar fi, vei fi bine. Si eu ma cert cu parintii, si eu plang in fiecare noapte si cred ca viata mea nu are rost, dar mereu dupa asta mi se intampla ceva bun, incearca sa rezolvi problema cu parintii tai, pe bune, zi-le ce se petrece cu tine, ce vrei, ce crezi. Sunt parintii tai si ei te iubesc cel mai mult pe.lumea asta. Cat despre colegi, incearca sa vorbesti cu ei, sa le zici glume sau doar sa aduci subiectul de ceva ce ii intereseaza; nu esti singur! si daca nu te ajuta sfaturile, nu te gandii la varianta de a te sinucide... Viata are mereu un plan pentru tine, asteapta-l happy