| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu. mi se pare ca sunt foarte ghinionist.
Aici ma refer la prieteni. Vreau sa va zic ca am 20 de ani, si nu am nici un prieten. Cat timp am fost la liceu, aveam numa prieteni falsi care acum nici nu ma mai cunosc.
Sa nu vorbesc de fete. De cate ori incerc sa intru intr-o "conversatie mai lunga" cu o fata, mereu soarta ma desparte, mereu imi face sa nu iasa nici de cum. sa raman singur.
Vorbesc cu fete, toate ma resping. dar ma resping in mod indirect.
Intr-adevar, eu nu prea sunt genul ala care vrea cine stie cati prieteni, sau prietene.
Vreau doar 1 singura persoana in viata mea. in care sa am incredere, cui sa ii spun ce am pe suflet. care sa nu ma tradeze. Oare cer mult?
Si nu, nu pot sa spun ca sunt urat. sa ma respinga fizicul.
Am 1.90, nici gras nici slab.
Chiar nu stiu ce sa fac.

13 răspunsuri:
| samiZiciPompier a răspuns:

Persoana pe care o cauti ca sa traiesti cu ea toata viata, in care sa ai incredere, esti tu. Fa-ti viata in asa fel incat sa nu depinzi de nimeni si o sa poti sta singur cum vrei mereu. Nu e mare scofala nici cu prieteni asa ca n-ai pierdut nimic. Iti irosesc timpul si nu mai esti liber sa faci ce vrei cu el. Cu experienta de viata si mintea buna n-ai nevoie de prieteni. Nb. singuratate placuta.

| RAY a răspuns:

Cred ca esti singurul in situatia asta? inconjurati de oamenii falsi suntem cu toti, faza cu increderea foarte greu sa ai incredere in cineva, crede-ma ca nu esti singurul, acuma cu fetele depinde peste ce fete ai dat si ce carcater ai
citeste aici

http://dorianfurtuna.com/instincte/de-ce-baietii-rai-au-succes-la-fete

ca fizic nu te cunosc da la femei le plac barbati inalti, totusi te-ai apuca de culturism si sa mai citesti si tu despre ceea ce suntem noi oamenii

http://ray26tm.blogspot.ro/2016/06/motivatie-si-personalitate-abraham.html

si uite cateva site urii de matrimoniale
http://ray26tm.blogspot.ro/2016/05/top-site-urii-matrimoniale.html

multa bafta,nu isi pierde speranta fara ea nu putem exista,suntem animale sa stii,nu suntem sfinti,suntem rai dar si buni,nu suntem violenti de frica ca vom fi pedepsiti, rusine etc
dar suntem animale cu acelasi nevoi ca si ele sa stii, incredere nici macar in noi nu putem avea, a astepta asa ceva e o iluzie practic cauti ceva de ceea ce nici tu nu esti capabil, ai incredere in tine, scopul vieti nu sunt femeile si cunoasterea, exprientele, socializarea a fi ceea ce esti un animal

| WaterDrop a răspuns:

Poate daca ai vorbi cu ele. Incearca asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fii tu insuti si incet incet vor veni si prietenii.Dar mare nadejde sa nu ai in ei fiindca prietenii vin si se duc. familia ramane pe primul loc.eu am 52 am avut multi prieteni, iar acum am doar amici cunostinte, fosti,,,, si cam atat.De ce? invidie,necinste,nesinceritate, adica, eu le-am fost prieten, invers s-a dovedit a nu fi la fel, si asteptari prea mari nu aveam.dar...

| n1445 a răspuns:

Eu cred ca esti atat de obsedat de chestia asta incat in loc sa te bucuri de o petrecere, iesire in oras, te gandesti mai mult daca vei intalni pe cineva. Lasa lucrurile sa mearga de la sine. Incearca sa schimbi ceva, inscrie-te la cursuri de ceva, eu stiu, poate iti place sa faci sport, mergi la sala, poate iti place dansul... Ceea ce crezi tu ca esti in fata oamenilor, aia esti. Trebuie sa ai mai multa incredere in tine, ai nevoie de atitudine, de subiecte interesante de discutie. Eu cred ca esti doar intr-o pasa proasta, incerca sa fii mai pozitiv si fa sport, iti oxigeneaza creierul si te simti mai fericit.

| RagnarokR a răspuns:

Studiaza oamenii ce te inconjoara, ca sa iti dai seama ce poate fiecare sa faca si ce fel de caracter are.
altfel, nu ai nicio sansa, vei fi precum un orb.

Chiar daca nu iti e drag de careva, nu te incide, mai socializeaza. Trebuie, macar din cand in cand, chiar daca ai prefera sa dormi in loc sa iti pierzi timpul cu ei/ele.

| MariaCristina100 a răspuns:

Din ce am inteles tu esti mai timid si iti plangi de mila ca nu ai prieteni si iubita.Pai sincer acum tu nu faci mai nimic ca sa-ti fie bine, tu doar stai si iti plangi de mila in loc sa te duci si sa faci ceva in privinta asta.Nu conteaza a cui e vina, o fi a parintilor, nu ii cunosc dar e si vina ta ca esti slab. Daca nu sti sunt fel si fel de oameni si fiecare vad in felul lor viata.Viata e practic la fel in mare parte, doar ca noi o vedem diferit si reactionam diferit fiecare.Tu ca sa-ti rezolvi problemele, in primul rand trebuie sa iei atitudine, sa numai fi moale si sa te duci acolo si sa-ti traiesti viata asa cum face un om de varsta ta.Trebuie sa ai tupeu si sa te simti in stare sa faci fata la toate incercarile vietii.O fi greu acum, dar in timp o sa capeti experienta si ai sa vezi ca nu va mai fi atat de greu.Du-te unde te-oi duce, numai du-te si fa-ti prieteni, prietena tot ce vrei.Numai de TINE depinde totul, de TINE si numai de TINE.Sinuciderea este CEA MAI MARE PROSTIE pe care am auzit-o vreodata, voi cei care ziceti asta de fapt voi nu vreti sa muriti si doar strigati dupa ajutor.Pai ba baiatule, ajutorul esti tot TU, cel care strigi dupa ajutor, habar nu ai ca de fapt TU trebuie sa te ajuti, nu unul sau altul. Daca vrei ceva pana la urma il obtii, eu am invatat ca in viata nimic nu obtii fara sa iti doresti cu adevarat si fara sa faci tot ce iti sta in putinta ca sa obtii acel lucru sau acel obiectiv.Viata e grea, nu zice nimeni altfel, dar ne da niste sanse pe care trebuie sa le folosim, iar tu vad ca le faci sa iroseasca.Tu vrei sa mori, iar altul care e pe moarte isi doreste sa traiasca, daca ar putea macar o zi.Pai nu ti se pare ca esti cam prost cand spui acele lucruri? Eu asa cred, si trebuie sa intelegi ca daca iti plangi de mila si vrei sa te sinucizi nu obtii NIMIC, inseamna ca ai trait de pomana in cei 20 de ani pe care ii ai si nu ai invatat mai nimic.Deci, tu acum trebuie sa te gandesti FOARTE BINE ce vrei de la viata si daca ai de gand sa faci ceva in privinta asta sau vei sta si iti vei plange de mila ca pana acum.Eu sincer nu am NICI UN PIC DE RESPECT fata de oamenii care isi irosesc valorile si care in loc sa faca ceva constructiv ei isi bat joc de ei insisi.Alti oameni care s-au nascut fara o mana, fara un picior, sau orbi fac mai multe decat face un om obisnuit care s-a nascut intreg.Foarte bine ca ai terminat facultatea si ca ai facut acestea lucruri bune, dar de ce te opresti aici? N-ai loc de munca, la fel iti spun ca DEPINDE DE TINE sa cauti, nu sa stai si sa plangi.Eu zic ca tot ce trebuie sa faci este sa iti DORESTI CU ADEVARAT sa ai toate astea, si daca chiar iti doresti o sa le ai, pentru ca eu cred ca tu esti un om care este in stare sa faca multe lucruri in viata, doar ca trebuie sa isi revina din depresia asta nenorocita in care a intrat.Nu apela la altii sa te ajute, ajutorul vine din TINE, intelegi? Cand vei fi singur nimeni nu te va ajuta, asa ca invata sa te descuri singur de pe acum.Un om care se descurca singur, se poate adapta oriunde, pe cand unul care e obisnuit sa fie ajutat nu prea poate sa faca fata singur la problemele vietii.Asa ca alege care din astia 2 vrei sa fi.Eu iti urez mult succes si sper sa intelegi tot ce ti-am scris, si vei vedea ca viata nu e asa nasoala cum o vezi tu, e chiar FOARTE FRUMOASA daca o privesti cu ochii buni.Bafta multa si sa auzim numai de bine!

| anonim_4396 explică (pentru MariaCristina100):

Nici nu ma gandesc la sinucidere. Nu o sa ma gandesc niciodata. Este cel mai mare pacat fata de Dumnezeu.
Ce n-ai inteles tu, eu inteleg foarte bine viata asta, ba chiar, mai mult decat tu, si de asta sunt mai retras, nu vezi ca printre ce oameni traim?
Te poti baza pe cineva? Vorbesti cu cineva, a 2-a zii, afla toti.
Toti te tradeaza, cel putin pe mine toti m-au tradat. De asta prefer sa stau singur, sau daca nu, vreau doar o iubita, DOAR 1 cu care sa traim toata viata noastra. Sa nu depind de nimeni, sa nu am nevoie de nimeni. Urasc omenirea.
Nu cred ca am darul asta de a ma exprima ce simt cu adevarat.
Nu te gandii ca a as putea sa traiesc si eu ca tine pentru ca nu suntem la fel. Eu am trecut prin multe "probleme" ca sa imi dau seama in ce viata traiesc.
Ce stiu eu, nu stiu toti.

| MariaCristina100 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu m-ai intrebat...Iar eu ti-am raspuns.

| MariaCristina100 a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo,aici e „TPU"; nu Matrimoniale.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"prefer sa stau singur, sau daca nu, vreau doar o iubita, DOAR 1 cu care sa traim toata viata noastra. Sa nu depind de nimeni, sa nu am nevoie de nimeni. Urasc omenirea."

"Ce stiu eu, nu stiu toti."

Ti-ai raspuns singur. Daca ai impresia ca tu stii ce nu stiu altii, ca esti pe undeva buricul universului, daca ii urasti pe ceilalti, daca na-ai nevoie de ei, primesti exact ce-ti doresti
Si, fie vorba intre noi, ce femeie ar rezista langa tine, sa stea izolata cu tine, sa nu aiba amici, sau daca are sa-i faci tu prosti si eventual sa-i interzici sa vb cu ei...
Sa fim seriosi, problema e la tine nu la altii...or fi unii neseriosi sau cum zici tu, dar probabil ca doar de aia ai avut parte in jur, ceilalti s-au ferit sa interactioneze cu tine din motive evidente.

"Este cel mai mare pacat fata de Dumnezeu."

Mai bagi si una de aia cu Dumnezeu si ce probleme ai tu cu povestile religioase si reteta esecului e completa...

| AndreeaAlinaMariaIoana a răspuns:

Fi tu insuti

| AndreeaAlinaMariaIoana a răspuns:

Ce vrei de fapt, prieteni sau o prietena? sunt doua lucruri diferite.