| TheBirdOfTheHermes a întrebat:

Oare cine e de vină, că la vârste fragede(12-13)ani, copii cred că se pot îndrăgostii?
Pe TPU mai mult de 50% din întrebările puse la Dragoste & Sex sunt puse de cei sub 15 ani.
Mi se pare mie sau părinții au cea mai mare vină în gândirea lor asta liberă?

Răspuns Câştigător
| Vix999 a răspuns:

Eu cred ca e vorba de o confuzie care se creeaza in capul lor. Au impresia ca daca un baiat sau o fata li se pare dragut, gata...e iubire maxima.
Pe langa confuzie mai e si incapatanarea specifica varstei : vreau neaparat, vreau acum, vreau asa, pentru ca asa vreau eu si toate lucrurile trebuie sa fie ca mine.
Ajung sa creada ca sunt indragostiti cand de fapt doar plac o persoana. Dar refuzand sa accepte ca e doar infatuare cotinua sa persiste si formeaza un soi de obsesie care in capul lor e identificata ca fiind "iubire".

| Labyrinth a răspuns (pentru Vix999):

Că bine zici.

19 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Sincer nu cred ca parintii sunt unicii vinovati.
Principala cauza e media - deoarece oriunde mergi asta promoveaza.
A doua cauza sunt unii nemernici care prin intermediul internetului castiga bani de pe sentimentele adolescentilor
Al treilea rand sunt parintii care au inlocuit banii cu dragostea oferita copilului. Pe langa asta multi dintre parintii nu sunt informati de pericolele in care se afla copiii lor.

O alta vina o are scoala in care s-a pierdut ideea de baza. Tot sistemul de invatamant care ar trebui sa produca oameni cu valori sanatoase acum promoveaza exact invers.
Lista poate continua dar ma opresc aici.

| Leon a răspuns:

Site-ul este foarte prietenos cu subiecti de varstele astea, in plus le ofera posibilittea de a lua sfaturi de la persoane cu mai multa experienta. Cam asta e jocul, fiind mult mai relaxant, e un refugiu unde fiecare isi spune problemele sau frustrarile din realitate fara prea mare incarcatura emotionala.
Parintii au trait alte timpuri si nu au asa de mare control cu legea actuala care spune cam asa: 'consumul te consuma', si nu au cum sa le explice ca nu e totul asa de usor cum pare in publicitate sau la stirile monden.
Traim intr-o era a consumului si a crizei de asta parintii sunt depasiti.
Si ca sa fac haz de necaz as spune ca materialul e prost, made in Romania.
Numai bine vintage lady!big grin

| foxsilver a răspuns:

Nu ti se pare, chiar ai dreptate, desi Romeo si Julieta aveau cam aceeasi varsta cand s-au indragostithappy.

evenso
| evenso a răspuns:

Prima dragoste poate sa apara chiar la gradinita, desigur este altfel aceasta dragoste si este normal, cu timpul dragostea ia o alta forma, deci dragostea nu este legat de varsta.
Mai rar dar exista si cazuri cand o persoana in viata lui nu se poate indragosti chiar daca ar dori acest lucru.

| Dariusuu a răspuns:

E uimitor cum se schimba lumea.

Copilaria s-a maturizat sever. - Guess Who

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
De vină sunt ei, părinţii şi restul lumii.
Pe curând!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai facut si tu peste 15 ani si-ti dai cu presupusul laughing

| TheBirdOfTheHermes explică (pentru anonim_4396):

Nu dau cu presupusu, pentru că e limpede pentru toată lumea de aici ce oamenii sunt pe site-ul ăsta.
Și dacă am peste 15 ani care e problema ta?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheBirdOfTheHermes):

Dar ai peste 15 ani?

| TheBirdOfTheHermes explică (pentru anonim_4396):

Am 15 și o lună. Mulțămit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Minti, ai facut 16

| foxsilver a răspuns (pentru anonim_4396):

Da' tu ai buletin?rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru foxsilver):

Si ce? "Buturuga" mica o rastoarna pe-aia mai marewinking, ai inteles Mario?

| foxsilver a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa inteleg ca esti mic si al draq, aaaa!:-p

| TheBirdOfTheHermes explică (pentru anonim_4396):

Vhiar mă gândeam că tu ești mario, că prea mă frecai la melodie.

| foxsilver a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles mai mult decat e necesar, crede-ma:-p.

| LIN2010 a răspuns:

Gandirea libera este de cele mai multe ori benefica,dar vinovat de dragoste cred ca este insasi Cupidon,pentru ca imparte dragoste de mai multe feluri printre vietuitoare, si nu face diferente pe criterii de varsta, sex, religie, etnie...

| Krisally a răspuns:

Copiii in ziua de azi sunt mult mai "precoce". Au acces la informatie mult mai devreme decat am facut-o noi si se maturizeaza mult mai repede. Nu e vina nimenui, pur si simplu asa se intampla. Chiar daca ar fi altfel parintii, ei ar fi la fel. Gandirea este mai deschisa acum, copiii vad lucrurile mult mai clar decat o faceam noi la varsta lor. Important este ca parintii sa nu uite sa vorbeasca deschis cu ei si sa le explice copiilor ca nu este bine sa se arunce prea departe in "relatia" lor. Doar timpul le va arata ca ceea ce au simtit nu e dragoste, nu noi. Daca un parinte incearca sa intervina nu va face altceva decat sa isi indeparteze copilul, si sa il faca sa minta si sa se ascunda. Cu calm trebuie sa le explicam ce e bine si ce nu, dar fara sa interzicem sau sa ii obligam sa faca ceva.
http://www.crestemimpreuna.ro/