| anonim_4396 a întrebat:

Repet o intrebare pusa recent, cum îmi pot convinge parintii să-mi ofere ajutorul lor pentru facultate deoarece este foarte important fara sa apelez la împrumuturi sau munca deoarece nu pot munci? De obicei, ce motive au copiii bune pentru a le cere părinților ceva? Ai mei nu se implica nici sa-mi trimita macar mancare, daramite bani sau altele. Voi cum ati procedat dacă v-ați întâlnit cu situația asta?

9 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Nu stim situatia financiara a parintilor tai. Oricum facultatea este optionala.
Parintii pot fi obligati de lege sa isi sustina copii pana la 18 aniDaca ai fi trait la un centru la majorat erai obigata sa il parasesti,

| gabicoo a răspuns:

Dacă nu se implică - asta este. Ești majoră și nu-i poate obliga nici o lege să te ajute. Vorbește cu cineva care are autoritate asupra lor să-i convingă - gen preotul paroh.

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru gabicoo):

Este o lege care dacă ai copil în scoala trebuie sa l susții pana la 26 ani

| gabicoo a răspuns (pentru AndreeaMadalinaAna):

Doar in caz de divorț al părinților.

| siriusblack98 a răspuns:

Sustin ce a zis Ioana in cazul de fata. Totusi, de ce nu poti sa muncesti nici macar part-time? Eu am un amic din Motru care face facultatea de IT la Timisoara ( la zi ) si are si un job full time la o companie de IT pe care l-a obtinut printr-un internship. Omul merge la facultate, apoi la munca la birou, apoi vine acasa, mananca si pleaca la sala iar cand are de invatat nu se duce la sala si sta sa invete pentru examene.

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru siriusblack98):

Pentru ca eu am restante si din anii trecuți de recuperat de scris la licenta si niște teme si proiecte de facut

| siriusblack98 a răspuns (pentru AndreeaMadalinaAna):

Ti-ai facut-o cu mana ta atunci. Si refuz totusi sa cred ca nu iti raman 4 ore dispo pentru un part-time de vreme ce unii cum ar fi baiatul despre care ti-am povestit isi ocupa timpul cate 18h ore pe zi cu diverse activitati. Mai renunta la iesitul in oras si cluburi sau ce faci tu in timpul liber. Nu avem noi cum sa te ajutam daca nici parintii tai nu vor sa te ajute si nici tu insati nu te ajuti deloc.

| ioana748 a răspuns:

Da,situatii si situatii. Vorbesti deschis cu ei, le spui ca sunt singurul tau sprijin si ca ai nevoie sa ti continui studiile. Le promiti ca le vei intoarce ajutorul cand vei avea salariul tau. Daca nu vor sa te ajute, alta solutie nu exista decat un job part time. Nu esti singurul caz de genul acesta.

| ElenaRaducan a răspuns:

-- nu pot munci--- De ce? Iti e rusine?