| JuSt222 a întrebat:

Salut am si eu o intrebare, ce parere aveti de viata de camin vs apartament inchiriat? Mie sincer mii se pare cam inuman sa stai cu inca 3-4 persoane intr-o camera minuscula si mai ales faptul ca toata lumea face ce vrea acolo. Fiecare isi prajeste "carnatii" in camera, nu sunt masini de spalat s.a.m.d.p.
Este adevarat ca se tine legatura mai mult cu facultatea dar ce avantaje are acest lucru? Majoritatea "caministilor' dau de viata buna si distractie si se lasa de facultate deja din anul 1-2.

Avantaje/Dezavantaje.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cea mai buna varianta e sa se inchirieze fiecare camera in parte si la garsoniera sa stea unu singur, cine se ingramadesc sant tigani

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Depinde de camin.
Fi-meu e in anul II Master si, de 4 ani sta in camin. Au, in camera, frigider, baie proprie, internet. Au oficiu la capatul holului, cu plita, mese de gatit, cuptor si tot ce trebuie; nu prajeste nimeni carnati in camera.
Si-a luat cam toate examenele de pana acum cu 10, invatand IN camin.
Conditiile ti le cam faci singur, sa stii.
Si eu am stat in camin cand am facut facultatea, inainte de '89, in conditii infinit mai proaste (fara caldura, fara apa, fara lumina uneori) si am terminat facultatea exact in cat timp trebuia.
Daca parintii tai isi permit sa-ti plateasca sute de euro pe luna pentru un apartament, e problema lor.
Stand, insa, intr-un apartament, 3/4 din frumusetea vietii studentesti se duc pe apa sambetii.

| TheAce a răspuns:

Din punctul de vedere al comfortului da, e clar, apartamentul castiga (si cazul meu).Ai conditii mult mai bune, mai ales pentru ca caminele de la noi sunt deplorabile. din punctul de vedere al distractiei insa, e diametral opus. Viata la camin inseamna 3 ani de distractie continua, petreceri, fete la discretie, ce sa mai, tot ce-i mai frumos la varsta studentiei. De multe ori mergeam la prieteni la camin din cauza asta si uitam ca nu locuiesc acolo. Un lucru e clar: anii de facultate sunt cei mai buni.

| neutrino a răspuns:

Viata de camin inseamna studentie! Ceea ce vei intalni si vei face acolo, va fi unic pentru intreg restul vietii!

| cristimihailov a răspuns:

Nu rata viata de camin.

Lasa partea cu confortul. In apartament tragi un p*rt si il mirosi singur. Dincolo se imparte.

Chiar merita viata de camin.

| Blamely a răspuns:

Depinde de felul tău de-a fi.

Dacă eşti o persoană sociabilă ce se bucură de prezenţa altor persoane, alege să stai în cămin.

Dacă eşti un mizantrop care urăşte cocalarii şi marea majoritate a oamenilor, închiriază un apartament.

Şi oricum, ştii vorba aia "Glume de căminişti".

| blaablaablaaa a răspuns:

Nu am stat niciodata intr-un camin, dar din ce am auzit ar fi asa:
Avantaje:
- Multa distractie.
- Ti mai mult legatura cu facultatea daca chiar esti interesat.
- Mai ieftin decat la chirie, asta daca iei cu bursa.

Dezavantaje:
- Sa pici cu un colegi de camera naspa.
- Igiena e cam la pamant, asta la fel depinde de colegul de camera cat de ordonat este.

Sper ca ti-am dat o idee asa cum este. Sincer eu as prefera mult mai mult sa stau undeva cu chirie. Iar daca nu pot sa o platesc singur, sa mai i-au un coleg cu mine cu care ma inteleg bine.